امروزه سفر کردن به یکی از ملزومات زندگی بشر تبدیل شده است و به خاطر سبک زندگی شهری هر فردی نیاز دارد که زمانی را به دور از محیط همیشگی خود باشد، بنابراین افراد راهی سفر می شوند. یکی از مراکزی که مردم برای مسافرت انتخاب می کنند، شهر ها هستند، که به آن گردشگری شهری می گویند. حضور شهرهای مختلف با فرهنگ، مردمان و ویژگی های اقلیمی متفاوت گردشگران را متوجه شهرها کرد. در شهرها جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که یکی از آنها پارک به شمار می رود. در حال حاضر به هر شهری سفر کنید مطمئناً تعداد زیادی پارک می بینید که برخی از شهرت بیشتری برخوردارند. پارک ها از جمله فضاهای مدرن به شمار می روند و امروزه فضا های مدرن بخش مهمی از قلمرو زندگی روزمره تلقی می شوند و اهمیتی کمتر از فضاهای باقیمانده از شهر سنتی ندارند. امروزه در شهر های ایران پارک ها جزئی از فضاهای زیست روزمره افراد هستند که به مصرف می رسند. جماعت پاركرو، به گروه های مختلفی تقسیم می شوند، هر گروهی از پارک ها به شیوه خود استفاده می کنند و ارضا و التذاذ مورد نیاز خود را می طلبند. یکی از پارک های ایران پارک بوجه در استان مرکزی و شهرستان خمین است که در این مطلب از مجله مستر بلیط شما را با آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

معرفی پارک بوجه

معرفی پارک بوجه

شهرستان خمین یکی از شهرستان های استان مرکزی به شمار می رود که در جنوب آن واقع شده است. بیشتر شهرستان خمین در دشت پهناور و حاصلخیزی گسترده شده و پیرامون آن را نواحی کوهستانی در بر گرفته است. بلندترین کوه های آن را عبارتند از: الوند جنوبی و الوند غربی و همچنین دره سیب، چشمه، شیرخانی و نسار. یکی از کوه های این شهرستان کوه بوجه نام دارد که در شهر خمین، مرکز شهرستان، قرار گرفته است و پارکی با نام پارک بوجه در دامنه آن قرار دارد. این پارک یکی از جاذبه های گردشگری شهر خمین به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح به این ناحیه می روند. این پارک همانطور که اشاره کردیم در پای کوه بوجه قرار دارد و به همین خاطر به آن پارک بوجه می گویند. کوه بوجه یکی از کوه‌ های استان مرکزی به شمار می رود که در جنوب شهر خمین قرار دارد. کوه بوجه با نام بوجه سلطان نیز شهرت و از نظر فیزیکی کوه کوچک و تک‌ افتاده‌ای است که به شکل یک زنگوله در وسط دشت خمین قرار دارد. این کوه یکی از نمادهای شهر خمین به شمار می رود و در حال حاضر نیز یکی از اصلی ترین مراکز گردشگری این شهر محسوب می شود.

ساختار و بخش های مختلف پارک

ساختار و بخش های مختلف پارک

در بخش های قبل توضیح دادیم که این پارک در پای کوه بوجه قرار دارد. کوه بوجه دارای پوشش گیاهی کوهستانی و پوشش گیاهی آن با دشت های اطرافش متفاوت است. گیاهانی که در این کوه قابل مشاهده است شامل لاله کوچک قهوه‌ای مایل به سیاه، لاله واژگون، لاله سرخ و زرد، زنبق کوهی، انواع گل حسرت، گونه‌هایی از کلاغک، هوم، گل ماهور، میخک، گونه‌های نعناییان و خواجه باشی می شود. در این پارک می توانید امکانات متعددی را مشاهده کنید که مسیر پیاده روی، وسایل بدنسازی و نرمش، شهربازی، سرویس بهداشتی و آلاچیق برخی از آنها به شمار می روند. در این پارک درختان و گل های بسیاری کاشته شده است که در کنار آبنما و حوضچه های متعدد صحنه ای تماشایی را به وجود آورده اند. در نقاط مختلف آن مجسمه های حیوانات گوناگون وجود دارد که زینت بخش محیط اطراف آن است. این پارک با نام بام خمین هم شناخته می شود زیرا چشم اندازی کامل به شهر خمین دارد و از جذابیت های این مکان است.

راه های دسترسی به پارک  

راه های دسترسی به پارک  

برای رسیدن به این محل باید به شهر خمین سفر کنید که اتوبوس می تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. با خرید بلیط اتوبوس خمین می توانید راهی این شهر شوید و سپس از انجا با کمک وسایل نقلیه عمومی خود را به این پارک برسانید. پارک بوجه در بلوار شهید بهشتی شرقی و در خیابان کوه بوجه واقع شده است و اگر تصمیم دارید با خودرو شخصی به این محل بروید می توانید خودروتان را در پارکینگ قرار دهید.

بازدید از پارک بوجه

برای دیدار از این پارک نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به صورت رایگان می توانید از ان دیدن کنید. مستر بلیط پیشنهاد می کند شب به این پارک بروید تا بتوانید از چشم انداز بی نظیر آن بهره مند شوید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *