روستای برگ جهان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 751

یکی از زیباترین و بی نظیر ترین روستا های اطراف تهران روستای برگ جهان است دکه شاید بسیاری از ساکنان تهران از وجود آن بی اطلاع هستند. روستایی خاص و دل چسب در کنار تهران که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. آب و هوای برگ جهان به این صورت است که در بهار و تابستان مناسب و معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

درست است که در پاییز هوای برگ جهان سرد است اما مشاهده آن در پاییز و زمستان خالی از لطف نیست زیرا زیبا ترین و بی نظیر ترین منظره های برگ جهان را در پاییز آن می توانید مشاهده کنید و نه در فصل بهار و تابستان. در فصل پاییز درختان روستا ترکیبی از رنگ های قهوه ای و قرمز و زرد و نارنجی می شوند و بهترین منظره را برایتان به ارمغان آورده و به صورت ناخودآگاه گرما را به وجودتان هدیه می دهند.

اگر که میخواهید بهترین سفر یک روزه جهت دور شدن از هوای آلوده تهران را تجربه کنید مناسب ترین گزینه رفتن به روستای برگ جهان است. در روستای برگ جهان رودخانه ای وجود دارد که سرچشمه گرفته از کوه های اطراف این روستا است و پس از متصل شدن به رودخانه رودبار به سد لتیان وارد می شود.

تاریخچه روستای برگ جهان

روستای برگ جهان از اصیل ترین و کهن ترین روستاهای منطقه لواسانات به شمار می رود که سال بنیاد آن به حدود 800 سال قبل بر می گردد. در طی دهه های اخیر بناهایی که در این روستا بافت قدیمی داشتند خراب شده و ساختمان های جدیدی جایگزین آنها شده و بناهای قدیمی روستا از بین رفته و از لحاظ معماری هویت این منطقه به صورت کامل تغییر شکل یافته است.

تنها در محله  سردره  از بنای یک مسجد  بقایایی  به جا مانده که مربوط به سال های میانی عصر پهلوی است. از لایه های زیرین روستای برگ جهان سفال هایی کشف شده که از قدمت تاریخی این روستا خبر می دهد.  روستای برگ جهان حدود ۱۲۰۰ تن جمعیت دارد که آنها به باغداری و زراعت و دامداری می پردازند و فعالیتهای خدماتی دیگری هم انجام می دهند و از این طریق امرار معاش می کنند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تهران و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “تهران” را مطالعه نمایید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این روستای بسیار زیبا در قسمت شمال شرق دهستان لواسان کوچک و در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز واقع شده است. در ۱۳ کیلومتری شهر لواسان که بخش مرکزی لواسانات را تشکیل می دهد، برگ جهان واقع شده است و از قسمت شرقی روستای افجه ۱۱ کیلومتر فاصله دارد. روستای برگ جهان از دو راه قابل دسترسی است.

اولین راه به وسیله تهران، شهر لواسان، افجه، نارون و هنزک است  که در آخر به روستای برگ جهان می رسید و دومین راه به وسیله تهران، جاجرود، نیکنامده، سد لتیان است. توجه داشته باشید که راه اول به صورت کامل آسفالت، اما راه دوم در قسمت آخری آن به بازسازی مجدد نیازمند است.

روستای برگ جهان ۲۰۲۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. برگ جهان حدوداً از تهران ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. اگر که می خواهید به صورت دقیقی از بخش های مختلف این روستا و جاذبه های گردشگری آن اطلاعات داشته باشید، پیشنهاد می کنیم از مجله مستر بلیط کمک بگیرید.

شیوه زندگی و سکونت

همانگونه که در بالا ذکر کردیم عمده مردم روستای برگ جهان به باغداری، دامداری و زراعت مشغول هستند. از جمله محصولات زراعی آنها جو، گندم و بنشن است. مردم این روستا درخت های میوه بسیاری نظیر گیلاس، زردآلو، گردو، هلو، آلبالو و سیب دارند که از طریق محصولات آنها امرار معاش می کنند. هم چنین فراورده های لبنی مانند ماست و کره و شیر در این روستا رواج دارد و برخی نیز به تولید عسل هم مشغول هستند.

روستا استقرار یافته در یک محدوده کوهستانی می باشد و بافت مسکونی آن به صورت متمرکز است. از جمله مصالحی که در خانه های قدیمی به کار می بردند شامل خشت گل و چوب و سنگ است. دیوار این خانه ها بسیار ضخیم بوده و سقف آن ها توسط تیرهای چوبی که از سرشاخه های درختان به وجود آمده و همچنین کاهگل پوشیده شده است.

برخی از خانه های قدیمی که مورد بازسازی قرار گرفته اند روش ایزوگام یا سقف هایی که به صورت شیروانی هستند استفاده شده است. بیشتر خانه های قدیمی به صورت یک طبقه و ساختمان های جدید دو طبقه یا چند طبقه هستند. با وجود اینکه فضای کالبدی تغییرات یافته است اما باغچه های پرگل و زیبا فضایی را وجود آورده‌اند که سرشار از نشاط و سرزندگی هستند و حسی آرامش بخش را ایجاد می کنند.

معمولا خانه های قدیمی به صورتی ساخته می شدند که حیات در مرکز قرار داشته و اطراف آن ها تعدادی اتاق قرار داشتند که جهت رفتن به حرف یکی از اتاق ها در هر سمت حیات پلکان سنگی واقع شده بود که دو متر عرض داشت و پله ها بین ۲۰ تا ۳۵ سانتی متر ارتفاع داشتند. اتاق ها در سکوهایی قرار داشتند که حدود دو متر از سطح حیات بالاتر است و در قسمت زیرین سکوها زیر زمین ها قرار گرفته اند که از آنها جهت ذخیره آذوقه مورد استفاده قرار می گرفته است.

شیوه زندگی و سکونت

جاذبه های گردشگری

 روستای برگ جهان با وجود رودخانه بزرگ و چشم اندازهای جذاب و کوچه باغ هایی که مسیر های بسیار زیبای دارند جزوه یکی از بی نظیر ترین روستاهای تهران معرفی می شود. این روستا هم چنین از جاذبه های گردشگری هم برخوردار است که در فصول بهار و تابستان گردشگران بسیاری جهت مشاهده این روستای زیبا می آیند. از جمله جاذبه های گردشگری برگ جهان شامل:

آرامگاه امام‌ زاده اسماعیل

آرامگاه امامزاده اسماعیل که بسیاری از مردم برگ جهان و روستاهای اطراف نسبت به آن بسیار احترام قائل هستند،  واقع شده در قسمت شرقی تپه تنگل خانه و در ضلع غربی روستا است. این امام زاده در ابتدا گنبد زیبای مخروطی شکلی داشت اما امروزه تغییر شکل یافته و به بنای جدیدی تبدیل شده است.

قلعه دختر

در روستای برگ جهان بقایای قلعه ای باقی مانده است که معروف به قلعه دختر یا قلعه بند است که در فاصله سه کیلومتری شمال این روستا بوده و ارتفاع آن حدود دو هزار و هفتصد و بیست متری است. در طی زمان های بسیار این قلعه مورد تخریب قرار گرفته و از مصالح باقی مانده آن جهت ساخت بناهای دیگر روستا استفاده شده است.  باید عنوان کرد که این اثر در فهرست آثار ملی در سال ۱۳۸۲ ثبت شده است.

زندان خانه لار و غار خمیره

 زندان خانه لار  یا همان غار خمیره که در ارتفاعات شمال غربی روستای برگ جهان وجود دارد و دارای 30 متر طول است. در بخش داخلی این غار چندین راه فرعی قرار گرفته است که در گذشته از این غار به عنوان زندان استفاده می کردند که دارای عمق زیادی نیست.

آبشار برگ جهان

از دیگر جاذبه‌ های گردشگری این روستا آبشار برگ جهان که در قسمت شمال شرقی روستا واقع شده است. در راه صعود به قله های سر سیاه غار این آبشار وجود دارد که گردشگران و دیگر روستاهای اطراف جهت کوهپیمایی و پیاده روی به آبشار این روستا می آیند.

آبشار برگ جهان ۲۲۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و برای اینکه به آنجا برسید لازم است یک ساعت و نیم پیاده روی کنید که در آغاز مسیر از میان کوچه باغ ها است و پس از آن باید از پای کوه گذر کنید. با وجود اینکه نوجوانان و جوانان این روزها به بازی هایی همچون والیبال و فوتبال علاقه مند هستند اما هنوز هم بازی های سنتی نظیر هفت سنگ و الک دولک در میان آن ها رایج است.

چهره ماندگار

چهره ماندگار

 از جمله افرادی که برای آبادانی این روستا کارهای فراوانی انجام داده است محمد همایون است. او در سال ۱۲۷۳ هجری خورشیدی به دنیا آمد و در ۵ بهمن سال ۱۳۵۶ فوت کرده است. محل دفن او در مسجد فیروز آبادی شهرری است.

از نمونه اقدامات محمد همایون شامل ایجاد اولین جاده دسترسی روستا، ساختن تنها مدرسه روستا، ایجاد مسجد محله شاهان، احداث اولین حمام روستا، احداث پل شاهان، ساخت توالت عمومی و جووک و تل حمام است. از نمونه چهره های ماندگار دیگر روستای برگ جهان دکتر علی گلزاد بوده که جزوه نخبگان کشور و از اهالی روستای برگ جهان و محله شاهان است. خانه قدیمی پدری او همچنان به صورت بافت  قدیمی و با همان ویژگی های اصلی در این محله باقی مانده است.

شرایط بازدید

بازدید از این روستا نیازمند شرایط ویژه نیست و شما هر زمان که تمایل داشتید در هر زمان و فصولی می توانید به این روستای زیبا سفر کنید. تنها کافیست بلیط هواپیما تهران را تهیه کرده و از جاهای دیدنی این روستا دیدن کرده و تجربه ای بی نظیر را به ثبت برسانید.  بازدید از روستای برگ جهان در همه روزهای هفته و به صورت ۲۴ ساعته امکان پذیر است. بازدید از این روستا هزینه ورودی ندارد و کاملا رایگان و مدت زمان پیشنهادی بازدید از روستا بین ۲ الی ۵ ساعت است.

راه های دسترسی به روستای برگ جهان

همانگونه که در بالا ذکر شد روستای برگ جهان در فاصله ۴۰ کیلومتری از تهران قرار دارد و شما با هر وسیله نقلیه می ‌توانید به آسانی به این روستا سفر کنید اما جهت دیدن آبشارها و جاذبه های گردشگری این روستا نیازمند ساعاتی کوهپیمایی و پیاده روی است. اگر که قصد خریداری بلیط تهران را دارید بهتر است که از سایت های معتبر این کار را انجام دهید. پیشنهاد می کنیم که بلیط خود را از مستر بلیط که معتبر و قابل اطمینان است رزرو و تهیه کنید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.