معبد بردنشانده؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 499

معبد بردنشانده کجاست؟ مسجد سلیمان شهری بسیار زیبا، تاریخی و نفت ‌خیز در استان خوزستان میان‌ کوه ‌های زاگرس قرار دارد و برای اولین بار عملیات استخراج نفت در خاورمیانه در سال ۱۹۰۸ توسط کنسرسیوم دارسی در مسجد سلیمان با چاه شماره یک در میدان نفتی مسجد سلیمان آغاز شد.

معبد بردنشانده بزرگترین نیایش گاه و آتش کده رو باز قوم پارس مربوط به دوره هخامنشیان می ‌باشد که در نزدیکی این شهرستان واقع شده و در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شماره ثبت ۳۷۲ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. در این بخش از مجله مستر بلیط به یکی از آثار تاریخی مسجد سلیمان ( معبد بردنشانده ) می پردازیم و اطلاعاتی را در این باره به شما ارائه می دهیم.

تاریخچه معبد برد نشانده

تاریخچه معبد برد نشانده

ساختمان بردنشانده قدیمی ترین عبادت گاه رو باز ایرانی و مربوط به دوره هخامنشیان می ‌باشد، که برای قرن‌ ها تشریفات مذهبی، در هوای آزاد آن انجام می ‌شد.

نقش های برجسته روی سنگ های آن مربوط به عهد اشکانیان می‌ باشد و اشیایی که هنگام حفاری به دست آمده نشان می ‌دهند که پایه اصلی در دوره هخامنشی ساخته شده‌ است. از این رو معبد برد نشانده باستانی ‌ترین عبادت گاه کیش دیرین ایرانیان است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مسجد سلیمان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “مسجد سلیمان” را مطالعه نمایید.

نقشه و قسمت های مختلف معبد بردنشانده

معبد بردنشانده بر دشت مرتفعی که آن را احاطه کرده تسلط دارد، دشت نیز توسط رشته کوه های مرتفع سنگی دیوار مانندی محاصره شده و چشم انداز منحصر به فردی را ساخته است.

این مجموعه گسترده شامل کاخ محل اقامت رئیس، نیایش گاه، یک قصبه در شمال و سه رشته پلکانی و فرورفتگی غرفه مانند می باشد که حدود ۷۰۰ متر طول و ۲۵۰۰ متر عرض دارد. یک ستون سنگی در روبروی تخت گاه معبد نیز قرار داشته است که این ستون سنگی همان بردنشانده می باشد که نام کل مجموعه بر گرفته از همین سنگ نشانده می باشد.

این ستون در ابتدا در کنار ستون دیگری که در حال حاضر اثری از او نیست و تخریب شده، درب ورودی این نیایش گاه بوده است. به گفته اکثر مردم محلی منطقه تقریبا ۴ دهه پیش، عده ای نا شناس با بستن طناب هایی به دور این ستون و بستن آن به تراکتور سعی در تخریب این ستون داشته اند که به علت عمق زیاد ستون در زمین نتوانستند آن را تخریب کنند.

مقداری کج بودن این ستون نیز می تواند شاهدی بر این اتفاق باشد. در بین ورودی معبد که ستون سنگی می باشد تا پلکان معبد برای رسیدن به سطح آن، یک فاصله چند متری می باشد که بقایایی از دو جاده باریک و قطور که تخریب شده مشخص می باشد‌ احتمالا راه بزرگ تر برای عبور ارابه ها یا افراد سواره و راه باریک تر برای عبور افراد پیاده بوده است.

با این كه معبد آسیب ‌های فراوانی دیده است اما هنوز هم زیبا ترین معبد سنگی جنوب کشور است. برای سفر به این منطقه می توانید بلیط خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید.

اشیاء به دست آمده در معبد برد نشانده

اشیاء موجود در معبد برد نشانده

  • ظروف سفالی
  • سکه‌ های قدیمی
  • مجسمه های باستانی

این آثار های کهنی که از بنای تاریخی معبد بردنشانده به دست آمده در موزه‌ های داخل و خارج کشور نگه داری می‌ شوند و یک نمونه بارز از این آثار ها مجسمه هراکلیوس یا هرکول می باشد که به ارتفاع بیش از ۲ متر، در حالی که شیر نئومه را خفه می‌ کند، در این معبد از خاک بیرون آورده شده‌ است و در موزه شوش قابل بازدید می‌ باشد.

شرایط بازدید از معبد بردنشانده

بردنشانده خوزستان از پربارترین مناطق جهان به لحاظ وجود آثار باستانی بسیار گسترده می باشد. با بازدید از این معبد می ‌توانید به قدیمی‌ ترین نقطه‌ تاریخ سفر کنید، زیرا بردنشانده قدیمی‌ ترین نیایش گاه باقی‌ مانده‌ ایران است. بازدید از این جاذبه گردشگری کاملا رایگان بوده و شما می توانید برای خود و اطرافیان تان یک سفر به یاد ماندنی را رقم بزنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اهواز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به معبد بردنشانده

بردنشانده در ۱۶ کیلومتری مسجد سلیمان، جاده اندیکا و سد شهید عباس پور واقع شده‌ است. شما می توانید با تهیه بلیط اتوبوس مسجد سلیمان به راحتی به این شهر سفر کنید و از دیدن معبد زیبای بردنشانده لذت ببرید.

آدرس: 16 کیلومتری مسجد سلیمان، جاده اندیکا، نزدیک به سد شهید عباس پور، معبد تاریخی بردنشانده
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.