روستای برغان؛ معرفی + راه های دسترسی

0 603

استان زیبای البرز همانند دیگر استان های کشور ایران، از روستاهای متعددی تشکیل شده، و روستایی به نام برغان را درون خود جای داده است که یکی از خوش آب و هوا ترین روستاهای البرز محسوب می شود. این روستای شگفت انگیز و زیبا، مانند دهکده ای قدیمی می ماند که شما با برداشتن هر قدمی درون آن، احساس می کنید وارد سرزمین عجایب شده اید.

همچنین این روستای تقریبا قدیمی، مکان های گردشگری بسیار شگفت انگیزی دارد که در طول سفر‌ می توانید از آن ها بازدید کنید. اگر کنجکاو هستید که همه چیز را راجب این روستای بی نهایت زیبا بدانید، کافی است که تا انتها با مجله مستر بلیط همراه شوید؛ زیرا ما همه آن چیزی که شما باید بدانید و برای سفر کردن به آن ها احتیاج دارید را در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی روستای برغان

روستای برغان یک روستای کوچک و بسیار زیبا در البرز است که مردم بسیار خونگرمی دارد. این روستا خانه های قدیمی و کاهگلی دارد که باعث شده گردشگران بسیاری به آنجا جذب شوند و حتی افراد بومی کرج و استان البرز هم برای عوض کردن آب و هوا به برغان بروند.

این روستا دقیقا همانند یک دهکده گم شده در میان جنگل است که شما از اگر بالا به آن نگا کنید، خانه های پراکنده در میان جنگل را مشاهده می کنید که اکثرا کاهگلی هستند و درون درختان پنهان شده اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان کرج و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “کرج” را مطالعه نمایید.

درباره

آب و هوا

اگر به دنبال مکانی هستید که ماشین ها و دود در آن وجود نداشته باشند، برغان بهترین‌ گزینه است؛ زیرا اکثر مردم سعی می کنند وسایل نقلیه را فقط برای مواقع ضروری استفاده کنند و در روزهای عادی از حیوان های چهارپا برای‌ گذر اوقات استفاده می کنند؛ همین موضوع سبب شده است که روستای برغان یکی از خوش آب و هوا ترین روستاهای ایران محسوب شود و هوای آن هم بسیار پاک باشد. البته پاکی هوای این روستا به دلیل این که درختان زیادی دارد هم است؛ زیرا درختان دودها را به خود جذب می کنند و شب آن ها را به حالت دی اکسید کربن خارج می کنند.

همچنین به یاد داشته باشید که آب و هوای این روستا به دلیل کوهستانی بودن، شب های سرد و روزهای خنکی دارد و بهتر است در بهار یا فصل تابستان به آنجا سفر کنید تا از هوای مطبوع و لذت بخش، غافل نشوید.

لهجه و گویش

جوان های امروزی روستای برغان، زبان فارسی دارند اما اگر گشتی در میان افراد‌ کهنسال ‌بزنیم، متوجه تفاوت زبان می شویم که نوع گفتار و گویش آن ها زبان تاتی است. زبان تاتی یکی از جالب ترین گویش ها است که به چند زبان شباهت دارد.

مثلا اگر متعلق به شمال کشور باشید و به برغان سفر کنید، می توانید متوجه حرف زدن مردم قدیمی این روستا شوید زیرا تاتی کمی به گیلکی و مازندرانی  شباهت دارد؛ اما اگر از دیگر استان هایی ایران به برغان بروید، شباهت عجیب زبان و گویش این مردم را به زبان های فارسی، کردی، تالشی و اوستایی مشاهده می کنید که همین موضوع به خوبی شما را حیرت زده می کند.

البته برخی از مردم عقیده دارند این زبان ها به دلیل این که ازدواج از شهرهای دیگر در زمان گذشته صورت گرفته است به وجود آمده، و باعث شده تا زبان تاتی در بین مردم برغان رواج بیابد.

سوغات

سوغات روستای کوچک برغان، انواع گردوهایی پوست نازکی است که با یک ضربه می شکنند و یک مغز سفید و سالم را به شما تحویل می دهند. البته سوغات دیگری هم از جمله عسل، لبنیات محلی، توت، سماق و آلو که معروف ترین سوغاتی است، درون روستای برغان وجود دارد که شما می توانید تمامی آن ها را از مغازه های موجود روستا تهیه کنید.

تاریخچه

تاریخچه

روستای برغان، علاوه بر این که یکی از زیباترین روستاهای البرز است، از قدیمی ترین روستاها هم محسوب می شود؛ زیرا در آن آثار و مکان هایی به جا مانده، که نشان گر قدمت این روستا است. همچنین طبق آماری که مستر بلیط سعی کرده است برای شما فراهم کند.

آثاری همانند حسینه،  پل و مسجد به خوبی نشان می دهند که برغان از زمان ایلخانیان، صفوی و تا به امروز وجود داشته است. البته درون این روستا می توان نشانه های دیگری از سلسله های متعدد دیگر یافت اما حسینیه، مسجد و پل، از مشهور ترین مکان ها در بین مردم بومی و گردشگران هستند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در قسمت های بالاتر هم گفتیم، برغان یک روستای کوهستانی و جنگلی است که خانه های کمی در آن واقع شده اند و جزو روستاهای کم جمعیت شهرستان کرج محسوب می شود.

البته کوچک بودن این روستا، باعث نشده است که مکان های گردشگری در آن وجود نداشته باشند، خیلی از مکانی های بسیار زیبای تاریخی گردشگری درون برغان قرار گرفته است که شما با تهیه کردن بلیط قطار کرج می توانید در ابتدا به استان البرز، شهرستان کرج و سپس به برغان بروید و از مکان ها بازدید کنید. حال برخی از این جاذبه های گردشگری بسیار مهیج و چشم گیر تاریخی عبارت اند از:

پل روستای برغان

روستای برغان یک رود جاری و پر خروش را درون خود جای داده است که یک پل متصل کننده زیبای تاریخی بر روی آن واقع شده است. این پل که جنس سنگی دارد، حسینه و مسجد برغان را به یکدیگر متصل می کند و البته به دلیل فضای بسیار چشم گیر، خیلی از افراد برای گردشگری یا حتی عکاسی از‌ آن‌ استفاده می کنند.

اگر به تاریخچه روستای برغان دقت کرده باشید، متوجه شده اید که مکان هایی را معرفی کردیم که قدمت تاریخی دارند، این پل هم جزو یکی از همان مکان ها و در دوره صفوی ها ساخته شده است.

مسجد روستای برغان

مسجد ها از گذشته تا به امروز، بسیار مورد توجه مسلمانان قرار می گرفتند و از اهمیت بالایی برخوردارند؛ مسجد برغان هم از دیگر مسجدها مستثنا نیست به‌ گونه ای که امروزه با وجود قدیمی بودن بنا، مردم از آن استفاده می کنند و این مسجد را بسیار مقدس می دانند.

جنس مسجد از سنگ، گل و ملات است که با گذشت سال های بسیار، هنوز استحکام خود را دارد. البته این مسجد به دلیل قدیمی بودن و فضای اطراف، به خوبی می تواند یک مکان لذت بخش برای توریست و گردشگران خارجی باشد و نشان دهد که مسجد چقدر برای مسلمانان حائز اهمیت است.

مسجد روستای برغان

مغازه های روستای برغان

اگر به شمال کشور سفر کرده باشید و سپس به برغان بروید، به خوبی متوجه شباهت بیش از حد این روستا با شمال کشور می شوید. زیرا مغازه های متعددی که نزدیک به جنگل واقع شده اند و همه نوع اجناسی در آن ها یافت می شود، به خوبی می توانند شما را به یک هوای دیگری ببرند.

معمولا درون برغان انواع جنس ها و محصولات پیدا می شود؛ زیرا افرادی که مغازه دارند از شهر لوازم و محصولات مورد نیاز را تهیه می کنند. تنها تفاوت مغازه های برغان با مغازه های شهر این است که ساختمان های آسمان خراش و پاساژ ها درون این روستا وجود ندارد.

حسینیه روستای برغان

بعد از مسجد، حسینیه بیشترین اهمیت را برای مردم دارد که اهالی روستای برغان هم توانسته اند از زمان صفوی تا به امروز، یک حسینیه بسیار زیبا و دلنواز داشته باشند. البته حسینیه و مسجد تقریبا در کنار هم، اما دو طرف رودخانه هستند که پل مشهور، آن ها را به یکدیگر وصل می کند.

این حسینیه هم همانند مسجد برغان، از سنگ ، گل و ملات ساخته شده است که از زمان صفویان تا به امروز، به خوبی توانسته بدون هیچ گونه مرمت و بازسازی، استحکام و ظاهر خود را حفظ کند.

شرایط بازدید

تا به امروز دیده نشده است که برای بازدید از روستا یا شهری، محدودیتی وجود داشته باشد؛ این روستا هم همانند دیگر روستاهای ایران است و همه می توانند از مکان های گردشگری رایگان آن بازدید کنند و خاطره یک روستای خوش آب و هوا و دل انگیز را درون ذهن خود ثبت کنند.

شرایط بازدید

راه های دسترسی به روستای برغان

تا‌ کنون باید متوجه شده باشید که روستای برغان در استان البرز است اما شهرستان دقیق آن، ساوجبلاغ، که یکی از زیباترین شهرهای البرز، است. اگر می خواهید به برغان بروید می توانید به همراه تور گردشگری یا با تهیه کردن بلیط اتوبوس کرج، به استان کرج و سپس برغان بروید و با بازدید کردن از جنگل، رودخانه، مکان های تفریحی و تاریخی، خانه های‌ کاهگلی و دیگر جاذبه ها روح خود را جلا دهید.

همچنین اگر به دنبال یک روستای آرام و بدون دردسر هستید که بتوانید نفسی تازه کنید؛ برغان بی شک بهترین گزینه برای شما است. امیدواریم‌ که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و شما‌ هم یک سفر عالی به کرج و روستای برغان داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرج شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.