بند دره؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 375

بند دره کجاست؟ سرزمین ایران نه تنها از لحاظ جاذبه های تاریخی و آثار باستانی غنی است بلکه دیدنی های طبیعی در سرتاسر آن وجود دارد که هر یک به تنهایی این ظرفیت را دارند که افراد را بر سفر به این دیار مجاب کنند.

یکی از مهم ترین شهر های ایران که میراث باشکوه چند صد ساله و آثار طبیعی بسیار زیبایی برای ارائه و معرفی به توریست ها دارد؛ شهر بیرجند در استان خراسان جنوبی است. این منطقه از این لحاظ بسیار سرشار محسوب می شود و بعید به نظر می رسد که وارد این شهر بشوید و نا خوشایند آن را ترک کنید.

در این مطلب از مجله مستر بلیط به سراغ معرفی یکی از زیبا ترین نقاط دیدنی بیرجند خراسان جنوبی؛ بند دره رفته ایم که حتما برای تان جالب خواهد بود. این اطلاعات می توانند در تدوین برنامه سفربه این شهر و گشت و گذار در آن مفید واقع شوند.

تاریخچه بند

تاریخچه بند دره

این سد تاریخی که در سال های آخر حکومت زندیه و اوایل دوران قاجار تاسیس شد، مهم ترین سد در شهر کویری بیرجند و البته یکی از با اهمیت ترین ها در کل کشور محسوب می شود. تاریخ دقیق ساخت سد به سال 1294 بر می گردد.

شخصی به نام شوکت الملک یکی از رجال با نفوذ وقت، دستور ساخت آن را صادر کرد. دلیل این دستور و اقدام تقویت دیواره اصلی و پشتی بند بوده که به خوبی توانسته از پس هدفش بربیاید. در میان دیواره سنگی سازه نیز فضایی عمودی به شکل چاه تعبیه شده و تقریبا در هر یک متر ارتفاع آن دریچه ای به طرف داخل بند شکل گرفته است.

نقشه و معرفی قسمت های مختلف

طرح و شیوه ساخت: مدل طراحی سد با شیارهای کوه و حالات آن ها تنظیم و هماهنگ شده و دیواره آن تا انتهای کف دره و پایین ترین نقطه رودخانه ادامه پیدا کرده است. تاج بند نیز نزدیک به 31 متر ارتفاع دارد و عرض آن نیز حدودا 3 تا 5 متر تخمین زده شده است. مصالح به کار رفته در این سازه ارزشمند ساده و متناسب با زمان خود بوده اند.

استحکام باور نکردنی ای شاهد آن خواهید بود تنها با سنگ های کوهی ریز و درشت، آجر و مقداری آهک تامین شده اند. ظاهر و نمای خارجی تماما آجری است و بلندای دیواره از کف تا بالاترین قسمت حدودا 15 متر طول و 35 متر عرض دارد. مقدار طول پایه ها نیز 8 متر هستند.

ثبت ملی: در سال 1381 این بند تاریخی در نزدیکی شهر بیرجند با شماره 4816 در سازمان میراث فرهنگی ثبت شد و در زمره آثار ملی کشور ایران قرار گرفت.

امکانات و خدمات: در فاصله کوتاهی از رودخانه سبز رنگ و خیره کننده بند دره برای رفاه حال مردم و راحتی بیشتر بازدید کنندگان امکاناتی نظیر کافه تریا، رستوران، هتل و شهربازی ساخته شده است. با وجود این موارد می توانیم این ناحیه در مجموع یک فضای تفریحی گسترده تلقی  کنیم.

امکانات و خدمات

بهترین زمان بازدید از بند دره بیرجند

از آن جایی که این شهر آب و هوایی گرم دارد و در دومین استان کویری کشور قرار گرفته است؛ مستر بلیط پیشنهاد می کند تا در فصول سرد تر سال مانند پاییز و زمستان به این سفر بروید و برای جلوگیری از گرمای شدید هوا حتی المقدور تابستان را انتخاب نکنید.

هرچند این محوطه کوهستانی است و در اکثر اوقات سال آب و هوایی خنک و مطلوب دارد در صورتی که توانایی تحمل جزئی گرمی هوا را دارید تابستان هم می تواند فرصت خوبی برای بازدید شما باشد.

در تعطیلات عید و نوروز هم یکی از پیشنهاد های فوق العاده برای سفر، شهر زیبای بیرجند است. شرایط در این زمان مطلوب تر از همیشه است. این نکته را نیز اضافه کنیم که  فرقی نمی کند چه وقتی به تماشای این جاذبه بروید زیرا همیشه مملو از جمعیت مشتاقی ست که آن را انتخاب کرده اند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بیرجند شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

آدرس و مسیر سد تاریخی دره

جاذبه های اطراف بند دره

عمارت و باغ اکبریه: خراسان جنوبی، شهر بیرجند، انتهای بلوار معلم، روستای اکبریه

ارگ کلاه فرنگی: بیرجند، بلوار شهید مطهری، مطهری 16

کال جنی طبس: خراسان جنوبی، طبس، روستای ازمیغان، کال جنی

باغ گلشن طبس: طبس، باغ گلشن

با یک برنامه ریزی دقیق می توانید در یک یا حداکثر یک روز چند مورد و یا حتی همه این جاذبه ها را ببینید. بهتر است قبل از شروع سفرتان لیستی تهیه کرده و از روی آن اقدام کنید. برای تهیه بلیط اتوبوس می توانید از سایت مستر بلیط کمک بگیرید.

راه های دسترسی به بند دره

برای تماشای این سازه و رودخانه رویایی آن می توانید با هواپیما و طی زمانی یک ساعت و نیم الی دو ساعت به خراسان جنوبی برسید و یا اینکه تنها یک بلیط اتوبوس بیرجند تهیه کنید و سفری ارزان تر داشته باشید. چنانچه با خودروی شخصی خود قصد طی کردن مسیر را دارید؛ کوتاه ترین راه حرکت از طرف تهران به سمنان است.

از سمنان تا طبس نیز باید جاده را ادامه داده تا به بیرجند برسید. این روش تقریبا 12 ساعت به طول می انجامد. در شهر نیز کافیست تا از یکی از دو خیابان مدرس یا پاسداران را انتخاب کنید. با کمک برنامه های مسیر یاب خلوت ترین گزینه را انتخاب کرده و به سمت مقصد حیرت انگیز تان روانه شوید.

استان خراسان جنوبی، شهر بیرجند، 5 کیلومتری انتهای بلوار مدرس، رشته کوه باقران، بند و دریاچه دره.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.