حمام محمد بیگ

حمام محمد بیگ؛ تاریخچه + راه های دسترسی

حمام محمد بیگ کجاست؟ شهر زیبا و تاریخی خوی که در شمال غرب ایران واقع شده است به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و تجار و بازرگانان بسیاری به آن رفت و آمد داشتند.

به همین دلیل بناهای متعددی در آن احداث گردید که از جمله آن ها می توان به عمارت با شکوه، کاروانسرا، مسجد، حمام، بازار و .. اشاره نمود. یکی از معروف ترین این بناهای تاریخی حمام محمد بیگ است  که قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد و دارای ساختاری زیبا و خاص است. اگر می خواهید با این اثر به جای مانده از دوره قاجار بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه حمام محمد بیگ

حمام تاریخی محمد بیگ یکی از پنج حمام تاریخی ایران است که به دستور محمد بیگ پسر شهباز خان دوم برادرزاده احمدخان دنبلی که حاکم وقت خوی بود در عصر قاجاریه و حدود 440 سال پیش ساخته شد.

این حمام در مجاروت ضلع شمالی بازار سنتی و روبروی مسجد ملا حسن قرار داشت و به دلیل پر رفت و آمد بودن این شهر بسیار کاربردی بود. حمام محمد بیگ اگرچه در آن زمان دارای ساختمانی زیبا و معماری خاصی بود اما متاسفانه امروزه بخش قابل توجهی از آن به دلیل بی توجهی مسئولین از بین رفته است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این حمام با مساحتی حدود 650 متر مربع  در نزدیکی بازار خوی ساخته شده است. برای ساخت آن از گچ بری های بسیار زیبایی در قسمت گنبد حمام استفاده شده که جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

همچنین ستون های سنگی و هجاری شده ای که در ساختمان بنا به کار رفته  و حوض زیبا شش ضلعی که در آن ساخته اند موجب شده که در میان تمامی حمام های سنتی جذابیت خاصی داشته باشد و سبک معماری بی نظیر آن مورد توجه افراد بسیاری قرار بگیرد.

به مرور زمان ستون ها و گچ بری ها حمام به دلیل نفوذ آب برف و باران دچار آسیب های فراوانی شده  و از بین رفته است. علاوه بر این آتش سوزی که در سال 1354 اتفاق افتاد موجب شد که حمام به میزان بیشتری تخریب شود و نیاز داشت که مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد. اما به دلیل عدم مرمت این بنای تاریخی و نابود شدن تمامی نقوش و گچ بری های زیبا آن امروزه به یک مخروبه تبدیل شده است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

همانطور که در بالا اشاره شد در حال حاضر بقایای چندانی از حمام محمد بیگ به جای نمانده است و اگر به بازدید ازآن بروید با ساختمان با شکوه این بنا مواجه نخواهید شد.

آثار به جای مانده از این حمام در نزدیکی بازار خوی قرار دارد و اگر به بازدید از بازار این شهر بروید می توانید حمام محمد بیگ را نیز مشاهده نمایید. در شهر خوی جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که اگر با تهیه بلیط اتوبوس خوی و یا خودرو شخصی به این شهر سفر کنید می توانید به بازدید از آن ها بروید.

راه های دسترسی به حمام محمد بیگ

حمام محمد بیگ در شهرستان خوی، ابتدا خیابان انقلاب واقع شده و در سمت راست آن ورودی بازار و روبروی آن درب مسجد ملا حسن قرار دارد. برای ورودی به این حمام باید چند پله را طی کنید که به در آن برسید اما متاسفانه امروزه از بین رفته است. موقعیت جغرافیایی مناسب حمام محمد بیگ موجب شده که دسترسی به آن از طریق وسایل حمل و نقل عمومی و خودرو شخصی به راحتی امکان پذیر باشد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل خوی شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *