چگونگی گذران اوقات فراغت یکی از مهمترین عناصر انتخاب سبک زندگی افراد در جامعه است؛ تا آنجاییکه سقراط بیان می‌کند زندگی دو بخش است، یکی کار و دیگری زمان استراحت که اولی وسیله است و دومی هدف. امروزه فعالیت های تفریحی و گردشگری به عنوان صنعتی پویا و در حال رشد معرفی شده اند. افزایش زمان اوقات فراغت و درآمد، سهولت در انجام سفر، تمایل شدید افراد جامعه به تمدد اعصاب و نیازمندی های شخصی باعث به وجود آمدن تفریحات جدید و جذابی شد که در دهه های قبل وجود نداشته است. انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که یکی از آنها گردشگری طبیعت یا طبیعت گردی به شمار می رود. در جهان امروز، گردشگري، رویکرد گسترده ای به طبیعتگردی دارد، زیرا که انسان های خسته از زندگی ماشینی، همواره به دنبال گریزگاه هایی هستند که بتوانند اوقات فراغت خود را در فضاهایی دور از هیاهوی زندگی مدرن بگذرانند. برای این افراد، طبیعت بهترین گذرگاه و پناهگاه به شمار می آید. ایران دارای جاذبه های طبیعی متعددی است که در سرتاسر کشور گسترده شده اند. یکی این این جاذبه های آبشار شی الیم به شمار می رود که در استان مازندارن و شهرستان بابل قرار گرفته است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی آبشار شی الیم

معرفی آبشار شی الیم

شهرستان بابل یکی از شهرستان استان مازندارن به شمار می رود که پرجمعیت ‌ترین شهرستان استان و دومین شهرستان پرجمعیت شمال ایران و همچنین پرجمعیت‌ ترین شهرستان طبری‌نشین جهان است. نام بابُل از دو تکواژ «با» و «بُل» تشکیل شده ‌است که در گذشته تکواژ «با»، در لغت به معنی هر چیز مایع و در کاربرد روزانه به معنی «آب» استفاده می‌شد و «بُل» نیز به معنی فراوان و بسیار است. به همین خاطر بابل معنی مکانی را می دهد که پر آب است و آب فراوان دارد. در این شهرستان می توان جاذبه های طبیعی متنوع و زیادی را پیدا کرد که یکی از آنها آبشار شی الیم به شمار می رود. آبشار شی الیم در 2 کیلومتری جنوب شرقی روستای گاوزن محله در استان مازندران و شهرستان بابل واقع شده است. روستای گاوزن محله، روستایی در قسمت شرقی بخش بند پی شهرستان بابل به شمار می رود. این روستا در سمت شرقی رودخانه سجارود قرار گرفته است که این رودخانه به سجرود هم شهرت دارد. در اطراف این آبشار طبیعتی زیبا و بکر وجود دارد که طبیعت گردان زیادی را به سمت خود می کشاند. رسییدن به این آبشار کمی سخت است، به همین خاطر برای رفتن به این محوطه از فردی که مسیر را بلد است کمک بگیرید. در مسیر رسیدن به این آبشار خانه های روستایی دیده می شود که از زلزله بندپی به جای مانده اند که در نوع خود بسیار دیدنی هستند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار در دره ای بسیار زیبا قرار دارد که چشم بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. ارتفاع این آبشار تقریبا 30 متر می شود که از بین صخره های بلند به پایین می ریزد. نکته حائز اهمیت در مورد این آبشار این است که در این آبشار حوضچه های پلکانی وجود دارد، که آب طبقه به طبقه به آنها می ریزد و منظره فوق العاده ای را ارمغان می آورد. دور تا دور آبشار را درختان سر به فلک کشیده احاطه کرده اند که از صحنه ای خاص و حیرت انگیز را پیش چشم گردگران به نمایش می گذراند. صدای شرشر آب در کنار نوای پرندگان می تواند آرامشی خاص را به گردشگران هدیه کند که در کمتر جایی مانند آن پیدا می شود. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به شمال کشور و شهرستان بابل حتما از این جاذبه طبیعی دیدن کنید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه به این محوطه بروید باید در ابتدا به سمت شهرستان بابل حرکت کنید. برای این سفر هم می توانید از اتوبوس کمک بگیرید و خرید بلیط اتوبوس بابل را به صورت آنلاین انجام دهید و خود را به این ناحیه برسانید. پس از اینکه به این شهر رسیدید باید راهی روستای گاوزن محله شوید. این روستا در فاصله 20 کیلومتری از شهر بابل قرار گرفته است. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید از مسیر ارتباطی شهرستان بابل به سمت منطقه گلوگاه، جاده سیر باغ عبور کنید تا به روستای گاوزن محله برسید. آبشار شی الیم در دره ای که در قسمت شرقی روستا واقع شده است.

بازدید از آبشار شی الیم

برای دیدار از این آبشار نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و یم توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. برای رسیدن به آبشار از روستای گاوزن محله در حدود سه ساعت پیاده روی دارید، به همین خاطر اگر توانایی این پیاده روی را ندارید از این کار اجتناب کنید. همچنین وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل نشوید زیرا در این محل امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *