قلعه باجول

0 243

الیگودرز یکی از شهرستان های استان زیبا و سرسبز لرستان به شمار می رود، که از قدمتی بالا برخوردار است. این شهرستان که در قسمت جنوب شرقی لرستان قرار دارد، قدمتی بیش از 700 سال را برای آن تخمین زده اند. مرکز شهرستان، شهر الیگودرز نام دارد که در دامنه کوهستانی و با آب و هوایی سرد واقع شده است که در فصل تابستان آب و هوایی معتدل و مطلوب دارد. در مورد وجه تسمیه نام این شهرستان در بین مردم محلی روایتی وجود دارد، مبنی بر اینکه الیگودرز از دو واژه ال، به معنی ایل و طایفه، و گودرز، که پهلوان معروف شاهنامه بوده، تشکیل شده است. نشانه‌های تاریخی نشان می‌دهد که در محدوده شهر الیگودرز در حدود هفده قرن پیش از میلاد، تمدن‌هایی وجود داشته‌ اند. البته در تپه ‌های شمال غربی آثاری کشف شده ‌است که به دوران پیش از اشکانیان و هخامنشیان تعلق دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی این شهر به نام قلعه باجول اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. اگر تصمیم دارید زمانی به این شهرستان سفر کنید بهتر است به ادامه این مطلب مراجعه کنید تا آشنایی بیشتری با یکی از آثار تاریخی منطقه پیدا کنید.

معرفی قلعه باجول

معرفی قلعه باجول

یکی از آثار تاریخی شهرستان الیگودرز قلعه باجول نامیده می شود و در نزدیکی روستایی به نام روستای آب باریک علیا قرار دارد. قلعه های تاریخی از جمله پر طرفدار ترین آثار تاریخی هستند که در سراسر جهان وجود دارند. افراد با پا نهادن در این قلعه های تاریخی خود را در زمانی می بینند که این قلعه های تاریخی به تازگی ساخته شده و دارای رونق بودند. هیاهو و هیجان موجود در قلعه را می توانند تصور کنند و خود را بخشی از آن فرض کنند. این قلعه نیز یکی از همین قلعه ها به شمار می رود که در دوران قاجار بنا نهاده شده است و در آن دوران از شکوه و جلال خاضی برخوردار بوده، ولی با گذشت زمان این عظمت از بین رفته است و امروزه تنها به عنوان اثری تاریخی از آن یاد می شود. این قلعه با نام قلعه ناکام نیز شناخته می شود ولی دلیل مشخصی برای این نام گذاری وجود ندارد. گفته می شود که این قلعه زمانی خانه اربابی بوده و فرد سرشناس و بزرگ منطقه در آن سکونت داشته است. این اثر تاریخی در سال ۸۹ به شماره ۴۳۵۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

معماری قلعه باجول

پلان بنا مستطیل شکل و به صورت حیاط مرکزی است که در اطراف آن دو برج جهت دیده بانی وجود داشته است. در ضلع شمالی بنا خان نشین و محل زندگی ارباب قرار داشته و در ضلع غربی درب اصلی مخصوص ورود خان و مهمان های ویژه بوده است و همچنین در این بخش مطبخ و انبار علوفه قرار دارد و در ضلع های جنوب و شرق درب هایی به چشم می خورد که به روایتی مخصوص ورود خدمه و حیوانات و …  بوده است . مصالح این بنا اکثراً آجر های پخته مکعبی شکل با ابعاد ۱۵در ۱۵ و مصالح سقف نیز تیرهای چوبی و الوار است. در وسط حیاط حوضی دیده می شود که به شکل مستطیل است و با سنگ آن را ساخته اند و کف آن بوسیله آجر های مکعبی شکل مفروش شده است. در ایوان بنا دو ستون استوانه ای سنگی به قطر ۴۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتر وجود دارد و در پیشانی زیرین ایوان و در طول ایوان به ارتفاع ۸۰ سانتیمتر به وسیله سنگی با اشکال گل و گیاه و صحنه های شکار تزئین شده است.

برای سفر به الیگودرز راه های گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از اتوبوس است و می توانید خرید بلیط اتوبوس الیگودرز را از مستر بلیط به صورت آنلاین انجام دهید.

راه های دسترسی به قلعه

راه های دسترسی به قلعه

این اثر تاریخی در شهرستان الیگودرز و در نزدیکی روستای آب باریک قرار دارد، برای دسترسی به آن می توانید با هر وسیله نقلیه ای که تمایل دارید به این منطقه بروید. خودرو شخصی باعث می شود شما به راحتی و بدون زحمت به این ناحیه سفر کنید، به همین دلیل پیشنهاد ما به شما سفر به این روستا با خودرو شخصی است.

بازدید از قلعه باجول

دیدن این بنا  را می توانید رایگان انجام دهید و نیازی نیست که هزینه ای بپردازید. از آنجایی که این بنا در روستا قرار دارد و اطراف آن را دشت و کوه های فراوان فراگرفته است، می توانید زمانی را نیز در این محیط به تفریح و گشت و گذار بگذارنید و از روستا نیز دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.