خانه باقری

خانه باقری؛ تاریخچه + راه های دسترسی

خانه باقری بنایی، با قدمت ۱۵۰ ساله است، در حیاط این خانه وجود حوض و تخت درون حیاط، آن را تبدیل به مکانی با صفا و دوست داشتنی کرده است. زمانی که به خانه باقری ها پا می گذارید گویی وارد قرن های گذشته شده اید، و با استکان های کمر باریک در کنار منوی ساده و دلنشینش شما را از دغدغه امروز و عصر پر مشغله ارتباطات دور می سازد.

در خانه باقری گربه ای ملوس و دوست داشتی به نام همایون در رفت و آمد است، اگر شما فردی هستید که عاشق حیوانات از جمله گربه هستید می توانید ساعتی را با همایون بگذرانید و او را نوازش کنید، البته اگر شما از گربه ها می ترسید این دلیلی برای محدودیت ورود شما نخواهد بود و به راحتی می توانید از این مکان بازدید کنید با مجله مستر بلیط همراه باشید تا این سرای زیبا و منحصر به فرد را بهتر بشناسید.

تاریخچه

تاریخچه خانه باقری

در واقع سازنده اصلی این خانه فردی است به نام محمدرضا باقری که صاحب سه دنگ از این خانه است، که در گذشته به همراه دو برادر کوچک خودش به نام های محمدحسین و حاج محمدرحیم باقری و همسران و فرزندان شان در این خانه مشغول زندگی بوده اند.

این بنا دارای ۱۹۵۰ متر مربع و دارای زیر بنا و مجموع فضاهای سرپوشیده آن تقریبا ۱۵۵۵ متر مربع است، این بنا ۷ حیاط دارد که عبارت اند از دو حیاط بیرونی، دو حیاط اندرونی، حیاط هشتی، حیاط مطبخ، و حیاط سر طویله است که مجموعا به چهار طریق این خانه را به بیرون مرتبط می سازد. در طی سال ها ازدواج های فامیلی موجب شده تا ساختمان ها در این زمین بسیار پهناور شوند.

علاوه بر این خانه محمدرضا باقری صاحب بازار بزرگ نعلبندان نیز بوده و به علت نفوذ اقتصادی بسیار بالایی که داشته، در مسائل اجتماعی و سیاسی زمان خود مشارکت های بسیار جدی داشته است.

این خاندان پیشه اصلی تجارت را دنبال می کردند و محصولاتی از جمله توتون و پنبه با محصولات تجاری کشور روسیه خرید و فروش یا مبادله می شده و بنابر روایت بدست آمده بعد از انقلاب کبیر اسکناس های روبل پنهان شده در صندوق های این خانه بی ارزش ماند.

در آخر این خانه در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ به وسیله سازمان میراث فرهنگی خریداری و خالی از سکنه شد. سرای باقری ها بین سال های ۸۴ تا ۹۰ مرمت و بازسازی شده است، و به دلایل گوناگون بارها در میانه راه متوقف شد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

خانه باقری با دالان ها و غرفه های فروشی که در آن ها انواع و اقسام دست سازه ها وجود دارد، مکانی کامل و در عین حال پر از آرامش برای استراحت است.

در حال حاضر مراقبان سرای باقری به جزئیات بنا دقت زیادی داشته اند چرا که القای حال و هوا و صفای آن دوران را به حد اعلای خود برسانند، گلدان های سفالی که در اطراف حوض قرار دارد همچنین چند تایی از آن ها که به درختان آویزان شده است، فضای بسیار منحصر به فرد را ایجاد کرده و دیگر جایی برای تردید زمان نخواهد گذاشت.

می توانید بعد از عبور از بازار تاریخی نعلبندان به رسم همان میهمانی های همیشگی در این خانه، در فصل بهار مشتی آلو را که چشمک می زنند در هنگام گذر برداشته و وارد خانه شوید و در کنار حوض همراه با لذت شنیدن صدای آب، آن ها را نوش جان کنید.

یکی از غرفه ها در سرای باقری را کافه ای متناسب با حال و هوای آن تشکیل می دهد، که بخش اعظم منوی آن را وعده های غذایی اصیل ایرانی و نوشیدنی ها تشکیل می دهند، این نوشیدنی ها شامل گل گاو زبان، چای، کشک بادمجان، میرزا قاسمی، املت و… در کنار غذاهای این کافه نان اصیل گرگانی و نان قلاچ سرو می شود و در کنار هر نوشیدنی نان پادرازی و نان خرمایی و سر قربیلی که جزئی از شیرینی های سوغات گرگان هستند مشاهده می شود.

در این خانه غرفه دیگری که باعث جلب توجه می شود، غرفه ای مخصوص به عکس های ساکنین اولیه این خانه و تصاویری از گرگان قدیم است، در برخی ساعات بخصوص از روز در این قسمت از خانه عکاسی خوش ذوق به همراه چند لباس محلی منتظر مهمان هایی هستند که می خواهند خاطرات سفرشان را ثبت کنند.

غرفه بعدی که در این خانه به چشم می خورد، مکانی است مملو از لیوان ها و انگشترهایی که دارای طرح هایی متناسب با فضا هستند، در غرفه بعدی ظروف بسیار زیبایی برای سوغات و فروش به نمایش گذاشته شده اند و غرفه های دیگر که در ساعات مخصوصی حال و هوای اصیلی را به این مکان می دهند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

اگر شما ساکن گرگانید و قصد داشته باشید با دوستان خود ساعتی از روز را به دور از عصر جدید و پر مشغله و فضای تکراری کافه بگذرانید، طبیعتا خانه باقری ها مکانی دنج و مناسب برای گپ و گفت و گذران وقت است. این خانه در کنار چای خوش رنگ درون استکان های کمر باریک، شما را به نوش جان کردن سوغات گرگان دعوت می نماید.

در نزدیکی این خانه سرای تقوی ها و امامزاده نور قرار دارد که یکی از جاذبه هایی با بافت قدیمی در گرگان است، اگر گذرتان به این مکان افتاد بازدید از تک تک آن ها زمان کمی را از شما خواهد گرفت، بهترین زمان سفر فصل بهار است و در مقابل بازدید هزینه ای از گردشگران دریافت نخواهد شد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل گرگان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به خانه باقری

خانه باقری در گرگان و شمال کشور قرار دارد، این خانه شما را به غذاهای محلی و اصالت گرگان دعوت می کند. می توانید با خودروی شخصی به این شهر سفر کنید یا در صورت نبود امکانات بلیط اتوبوس گرگان را تهیه کرده و خود را به مقصد برسانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *