امروزه سفر و گردشگری به یکی از اجزای جدا نشدنی از زندگی انسان تبدیل شده است و هر ساله افراد مقاصدی را برای سفر انتخاب می کنند و راهی سفر می شوند، یکی از این مقاصد پارک ها جنگلی به شمار می روند. جنگل ها دارایی های با ارزش اجتماعی، فرهنگی و ا قتصادی هستند. جنگل ها چیزی بیش از مجموعه ای از از درختان هستند و می توانند به عنوان میراث طبیعی نقش مهمی را ایفا کنند. جنگل یک عنصر ذاتی از منظر و وجود انسان است و بسیاری از کارکردهای اکوسیستم را فراهم می کند. به طور سنتی کارکرد اصلی جنگل ها تو لید چوب بوده است ، اما امروزه در بیشتر مناطق جهان بکار گیری آنها با هدف گردشگری، تمرکز اصلی ر اهبردی مدیریت جنگل در سطح ملی و منطقه ای است. جنگل ها به عامل اساسی برای ایجاد و احیای محصولات گردشگری تبدیل شده اند. یعنی ارزش تفریحی جنگل ها بیشتر از تولید چوب است و به عنوان منبع اصلی گردشگری جزء جدایی ناپذیر از محصولات گردشگری هستند. شمال ایران یکی از مناطقی است که می توانید در آن شاهد طیف گسترده ای از جنگل ها باشید. یکی از این جنگل ها، پارک جنگلی بابلکنار در استان مازندران و شهرستان بابل محسوب می شود.

معرفی پارک جنگلی بابلکنار

معرفی پارک جنگلی بابلکنار

بابل یکی از شهرستان های استان مازندارن محسوب می شود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از جاذبه های آن به این شهرستان سفر می کنند. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های بابلسر و فریدونکنار، از شمال شرقی به شهرستان سیمرغ، از شرق به شهرستان ‌های قائمشهر و سوادکوه شمالی، از جنوب شرقی به شهرستان سوادکوه، از غرب به شهرستان آمل و از جنوب به رشته کوه البرز و شهرستان فیروزکوه، محدود می شود. این شهرستان مانند دیگر شهرستان شمالی ایران دارای جاذبه های طبیعی زیادی است که یکی از آنها پارک جنگلی بابلکنار به شمار می رود. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را با شما به اشتراک می گذاریم. این جنگل در جنوب شهرستان بابل قرار گرفته است و فاصله آن از شهر بابل در حدود 22 کیلومتر می شود. از آنجایی که این جنگل در کنار روستایی به نام بزچفت واقع شده است این جنگل را با نام جنگل بزچفت نیز می شناسند. برچفت به معنی آغل هایی است که از سر بر هم کشیدن درختان در هم ایجاد می شوند. این جنگل طبعیتی بی مانند دارد که همین موضوع باعث شده است اسلانه افراد زیادی از سر تا سر ایران برای تفریح این مکان را انتخاب کنند.

ساختار و جاذبه های گردشگری پارک جنگلی

ساختار و جاذبه های گردشگری پارک جنگلی

در این جنگل با مساحتی برابر با 700 هکتار، درختان متنوعی وجود دارد که شامل شمشاد، راش، بلوط و نارون می شود. این درختان، که در تعداد بسیار زیاد و با قدمت بالا در این محل وجود دارند، زیبایی وصف ناپذیری را به محیط بخشیده اند که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. در این جنگل می تواند شاهد رودخانه و آبشارهای بسیار زیبا باشید که به نوبه خود حالتی خاص به محیط می دهند و مسافران می توانند از آرامشی که در کنار آنها وجود دارد بهره مند شوند. در این پارک جنگلی امکانات رفاهی کاملی وجود دارد که از میان آنها می توان به جاده آسفالته، وسایل بازی کودکان، آبخوری های بهداشتی، آلاچیق، نمازخانه، سرویس های بهداشتی، سوپرمارکت، چراغ های برق و … اشاره کرد. این جنگل می تواند در همه فصول زیبایی خاص خود را برای مسافران به نمایش بگذارد. علاوه بر تمام این ها در این جنگل درختان میوه های وحشی مانند تمشک وجود دارد که خود به تنهایی جاذبه ای پر طرفدار محسوب می شود. برای رفتن به این ناحیه می توانید بلیط سفرتان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و به دیدن زیبای های این جنگل بروید.

راه های دسترسی به پارک جنگلی

راه های دسترسی به پارک جنگلی

برای اینکه به این جنگل بروید می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس بابل کنید و خود را به شهر بابل برسانید. سپس از آنجا با وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر راهی این جنگل شوید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید به آسانی و بدون کمترین مشکلی می توانید به این محل بروید زیرا مسیر این جنگل جاده آسفالت است.

بازدید از پارک جنگلی بابلکنار

برای دیدار از این جنگل نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید در هر زمانی که تمایل داشتید راهی این محل شوید. این جنگل در همه فصل ها بسیار زیبا است ولی بنابر فعالیت هایی که دوست دارید در آنجا انجام دهید می توانید زمان سفر خود را انتخاب کنید. اگر به عکاسی علاقه دارید فصل پاییز می تواند زمان بهتری باشد، اگر هم دوست دارید که زمانی را در آنجا کمپ کنید بهتر است فصل های گرم سال را انتخاب کنید، که هوا برای این کار مناسب تر به نظر می رسد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *