شکل های مختلفی از گردشگری وجود دارد که یکی از آنها گردشگری روستایی به شمار می رود که در آن مقصد افراد مناطق روستایی و دیدار از جاذبه های گردشگری آن است. گردشگری روستایی، عبارت است از همۀ فعالیت های گردشگری در محیط روستایی، با توجه به فرهنگ و بافت سنتی روستا، هنر و صنایع روستایی و آداب و رسوم سنتی است که می توان با برنامه ریزی اصولی و مناسب، شناسایی مزیت ها و محدودیت های آن در توسعۀ مناطق روستایی نقش مؤثری ایفا کرد. کشور ایران به لحاظ برخورداری از بافت روستایی خاص در مناطق و استان های مختلف و وجود جاذبه های مختلف فرهنگی – اجتماعی، اقتصادی، طبیعی- اکولوژیکی و … یکی از کشورهای مستعد و پتانسیل دار برای توسعۀ گردشگری روستایی و کسب درآمد به منظور بهبود کیفیت زندگی روستاییان است. مناطق روستایی ایران با دارا بودن مناظر طبیعی زیبا، روستاهای ساحلی، کوهستانی و جنگلی و تفاوت های اقلیمی بسیار زیاد و همچنین ترکیبی از آداب و سنن محلی که نشأت گرفته از تنوع فرهنگی است، می تواند محیطی راحت، فرحبخش و جذاب را برای گردشگران فراهم آورد. در کشور ایران 464 روستای هدف گردشگری تعیین شده است که یکی از آنها روستای فیلبند در استان مازندران و شهرستان بابل به شمار می رود.

معرفی روستای فیلبند  معرفی روستای فیلبند

شهرستان بابل از شهرستان های شمالی ایران محسوب می شود، که دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است و در استان مازندارن قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر بابل به شمار می رود، که به شهر بهار نارنج معروف است. نام قدیم این شهر بارفروش بود که دلیل آن نیز تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان در این شهر به شمار می رفت. در روزگاران باستان این شهر را با نام مه میترا می خواندند. امروزه این شهرستان یکی از مراکز اصلی گردشگری استان به شمار می رود و در آن جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که یکی از آنها روستای فیلبند نامیده می شود. اگر دوست دارید با این روستا بیشتر آشنا شوید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید. روستای فیبلند در بخش بندپی شهرستان بابل واقع شده است و اهالی روستا به آن فل بند می گویند. این روستا در فصل زمستان خالی از سکنه ایت و ییلاقی برای اهالی روستای دیوا ملکشاه به شمار می رود که رد تابستان راهی این منطقه می شوند. این روستا طبیعتی بی نظیر دارد، که باعث شده است افراد زیادی سالانه برای دیدار از این روستا راهی این منطقه شوند.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

این روستا در ارتفاع دو هزار و 700 متری از سطح دریا واقع شده است به همین خاطر در این روستا می توانید شاهد پدیده طبیعی اقیانوس ابر باشید که یکی از زیباترین پدیده های طبیعی محسوب می شود. این پدیده را در کمترین جایی می توانید شاهد باشید به هیمن خاطر می توان آن را جاذبه ای منحصر به فرد دانست. از دیگر جاذبه های این روستا می توان به آب و هوای آن اشاره کرد که در هر لحظه آب و هوای متفاوتی را می توان تجربه کرد. ولی در کل ای منطقه در فصل بهار و تابستان آب و هوایی بسیار مطلوب و پاک دارد که می تواند برای افرادی که از شهر به آنجا می روند موهبتی محسوب شود. در اطراف روستا چشمه های آب زیادی وجود دارد که از دیگر مکان های گردشگری این روستا هستند و معروف ترین آنها چشمه لار محسوب می شود و آب آن بیماری های کلیوی و استخوان را درمان می کند. در خط الراس نزدیک به قله اَندوار و در ارتفاع های جنوبی روستا، امامزاده با نام امامزاده قاسم وجود دارد که در بین اهالی منطقه از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه به این روستا بروید می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس بابل را خریداری کنید و به سمت این روستا حرکت کنید. پس از رسیدن به این شهر می توانید با وسایل نقلیه عمومی که به سمت این روستا حرکت می کنند خود را به این محل برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید از طریق جاده جاده هراز به این روستا بروید.

بازدید از روستای فیلبند

برای دیدار و شگت و گذار به روستا بهتر است، فصول گرم تر سال را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی به تمام بخش های روستا بروید. در این روستا هتل یا مهمانخانه ای وجود ندارد ولی اگر تصمیم دارید شب را در آنجا بمانید می توانید از اهالی روستا خانه کرایه کنید. پیشنهاد مستر بلیط این است که در صورت سفر به این منطقه عکاسی را از یاد نبرید زیرا در این روستا با صحنه هایی بی نظیر مواجه می شوید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *