بابلرود در بابلسر

0 168

بابلسر یکی از شهرستان های استان مازندران به شمار می رود که آن را به عنوان شمالی ترین شهرستان این استان می شناسند. این شهرستان آب و هوایی معتدل دارد همراه باطبیعتی بی نظیر و خاص است. همین موضوع باعث شده است که سالانه افراد زیادی برای دیدار از این شهرستان پا در راه سفر بگذرانند. مرکز این شهرستان شهر بابلسر نامیده می شود که در شمال ایران، بین دریای مازندران و رشته کوه البرز قرار دارد. نام قدیم این شهر، مشهدسر بوده ‌است. گفته می شود که قدیمی‌ترین نام آن، مشهد سبز بوده یعنی مشهدی که سبز است. واژه مشهد به خاطر سر امامزاده ابراهیم و شهر مشهد کنونی و امامزاده ابرهیم آمل و واژه سبز به علت سر سبزی، خرمی و زیبایی منطقه بوده و به مرور زمان به مشهدسر تغییر نام یافت. در این شهر انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری وجود دارد که یکی از آنها رودخانه بابلرود در بابلسر به شمار می آید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری شهرستان بابلسر اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. اگر می خواهید زمانی به این شهر سفر کنید بهتر است این بخش را از دست ندهید.

معرفی بابلرود در بابلسر

معرفی بابلرود در بابلسر

یکی از جاذبه های گردشگری در هر منطقه، جاذبه های طبیعی آن به شمار می آید. جاذبه های طبیعی شامل آب و هوا، سواحل ، دريا و امتداد ساحلی، گياهان و حيوانات خاص، رودها، درياچه ها، جنگل ها، كوه ها، غارها، آبشارها، چشم اندازها و مناظر پنهان می شود. در شهر بابلسر جاذبه های طبیعی بی شماری وجود دارد که یکی از آنها رودخانه بابلرود در بابلسر است. رودخانه بابلرود از رودخانه های اصلی حوزه آبريز دريای مازندران است كه از شمال به دريای مازندران، از شرق به حوزه رودخانه طالار، از جنوب به دامنه شمالی سلسله جبال البرز (قله دماوند) و از غرب به حوزه آبريز رودخانه هراز محدود می گردد. رودخانه بابلرود بزرگ ترين رود در بابل به شمار می رود، كه با طول 38 كيلومتر در شهرستان های بابل و بابلسر جاری است. اين رود در مسير جنوب به شمال پس از گذشتن از شهرستان قائم شهر به شهر بابلسر می رسد و عبور آن از اين شهر تاثير چشمگيری بر اوضاع اقتصادی، اجتماعی و سياسی شهر داشته است. عمق این رود در قسمت‌های مرکزی معمولی و در هنگام ریختن به دریا بسیار زیاد است. در حاشیه این رودخانه می توانید انواع مختلفی از تفریحات آبی را مشاهده کرد که طرفداران خاص خود را نیز دارد.

ساختار و بخش های مختلف بابلرود

این رودخانه از داخل شهر بابلسر می گذرد که در حاشیه آن فضای سبز و تفریحات مختلفی ایجاد شده است. در اطراف این رودخانه انواع مختلفی از بوستان ها و پارک ها وجود دارد که همگی از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار هستند. در ادامه برخی از بخش های این رودخانه را معرفی می کنیم.

ساختار و بخش های مختلف بابلرود

اسکله ساحلی رودخانه

یکی از این مراکز تفریحی، اسکله ساحلی نام دارد که سالانه افراد زیادی برای گذر اوقات فراغت و تعطیلات خود به این مکان می روند. در ساخت این اسکله، از سنگ هایی به عنوان موج شکن بهره استفاده کرده اند که بر زیبایی آن افزوده است. یکی از دلایل بهره‌گیری از این موج‌شکن ‌ها، جلوگیری از نفوذ آب در بخشی از منطقه و پارک نزدیک آن به شمار می رود. در این اسکله می توانید از امکاناتی مانند قایق سواری استفاده کنید.

سد لاستیکی تنظیمی میاندشت

 از دیگر بخش های این رود سد لاستیکی تنظیمی میاندشت محسوب می شود. این سد در ابعاد سه و نیم متر در ٤٠ متر ساخته شده و شامل پلت فرم بتنی به گنجایش هزارو ٣٥٠ متر مکعب است. گنجایش این سد یک میلیون مترمکعب است و یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار می دهد.  با راه اندازی این سد بخش اعظم مشکل آبیاری در زمین های کشاورزی دو شهرستان بابلسر و بابل برطرف خواهد شد.

دکه های رودخانه

چندین اسکله تفریحی و سرگرمی حاشیه رودخانه بابلرود در شهر بابلسر وجود دارد، که در میان مردم این شهر به دکه معروف هستند. این اسکله ها چندین دهه است که به عنوان سفره خانه های سنتی، کافه و محل تفریحات آبی استفاده می شوند. این رودخانه به خاطر ساختار و عمقی که دارد، قابلیت استفاده از قایق های تند رو و جت اسکی را به مسافران و گردشگران می دهد.

راه های دسترسی به بابلرود

راه های دسترسی به بابلرود

از آنجایی که رودخانه در وسط شهر بابلسر قرار دارد و این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است، بنابراین می توانید پس از رسیدن به شهر به راحتی آن را پیدا کنید. یکی از راه های رفتن به بابلسر استفاده از اتوبوس است، که با خرید بلیط اتوبوس بابلسر از مستر بلیط می توانید خود را به این شهر برسانید.

بازدید از بابلرود در بابلسر

دیدار و گشت و گذار در اطراف این رودخانه رایگان است و هر میزان زمانی که بخواهید می توانید به این کار اختصاص دهید، تنها برای استفاده از وسایل تفریحی آن باید هزینه ای را بپردازید. قدم زدن در حاشیه این رودخانه می تواند بسیار جذاب و خاص باشد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.