آبشار اسپه او

0 298

طبیعت گردی یکی از جذابیت ترین و هیجان انگیز ترین انواع سفر به شمار می رود که افراد زیادی را به خود جذب کرده است. بعضی از افراد به طور حرفه ای به سراغ طبیعت گردی رفته اند و به مکان های نا شناخته و بکر سفر می کنند. در این سفر ها گاه باید کیلومتر ها پیاده روی کنید و یا مجبور باشید در مکان هایی که هیچ امکاناتی ندارند کمپ بززنید و شب را در آنجا بسر ببرید. برخی نواحی هستند که برای رسیدن به آنها شاید نیاز باشد چندین روز در راه باشید و از مسیرهای طعب العبور گذر کنید، به همین خاطر خطرات مخصوص به خود را دارد. پس کسی که به طور حرفه ای به طبیعت گردی رو می آورد مطمئناً عاشق طبیعت است و از راهی سعی می کند که به حفظ محیط زیست نیز کمک کند. در اصل به سفری که در آن فرد سعی در نگهداری از محیط زیست دارد اکوتوریسم می گویند. در اصل به سفر مسئولانه به مناطق طبیعی که محیط زیست و رفاه مردم محلی را حفظ می کند و شامل تفسیر و آموزش است، اکو توریسم می گویند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از نواحی طبیعی ایران یعنی آبشار اسپه او توضیحاتی را به شما ارائه می دهیم.

معرفی آبشار اسپه او

معرفی آبشار اسپه او

بهشهر یکی از شهرهای شمالی ایران به شمار می رود که در استان مازندارن واقع شده است. این شهر در دوران شاه عباس صفوی از اهمیت بالایی برخوردار بود و پایتخت تابستانی شاه محسوب می شد و دلیل این امر این بود که مادر شاه عباس از اهالی بهشهر به شمار می رفت. او، کاخ‌ها و عمارت‌هایی را در بهشهر بنا نهاد که می شود از میان آنها  می توان کاخ صفی آباد و کاخ عباس آباد را عنوان کرد. این شهر از طبیعتی زیبا و منحصر به فرد برخوردار است و در آن می توان انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی را پیدا کرد. یکی از این جاذبه های طبیعی آبشار اسپه او نام دارد و لقب بزرگترین آبشار مرجانی مازندران را از آن خود کرده است. این آبشار در 30 کیلومتری شهر بهشهر و در نزدیکی روستای ولم قرار گرفته است. اسپه او در گویش مازندرانی معنی آب سفید را می دهد، بدین صورت که اسپه به معنی سفید و او به معنی آب است.  این آبشار از جمله جاذبه های طبیعی استان مازندران به شمار می رود که در تاریخ 23 آبان 1394 در لیست جاذبه های طبیعی ملی جای گرفته است. این آبشار همچنین در عرصهٔ جنوبی، بر روی ارتفاعات رشته کوه البرز و در بخش مرکزی شهرستان، به نام هزارجریب قرار دارد.

ساختار و طبیعت آبشار

این آبشار ارتفاعی برابر با 80 متر دارد و از کوه سیاخانی از چشمه ای که از شکاف سنگی در زیر درختی کهنسال می‌جوشد سرچشمه می‌گیرد و به نکارود می ریزد. این آبشار ساختاری به صورت پلکانی و کاسه ای دارد که طی سال های متمادی ایجاد شده است. در آبشار حوضچه هایی آهکی وجود دارد که در هفت طبقه قرار دارند. در اثر برخورد آب با سنگهای بستر و سر خوردن از روی آنها حالتی کف آلود و سفید رنگ ایجاد می‌شود که نام این آبشار که به زبان محلی (مازندرانی) به همین معناست، از روی آن نهاده شده‌است. صخره هایی که این آبشار بر روی آنها جریان دارد پوشیده از خز هستند و منطره ای زیبا را پدید می آورند. بالا رفتن از این آبشار به خاطر وجود صخره های آهکی به آسانی امکان پذیر است. با بالا رفتن از آن می توان از طراوت و خنکای آب و همچنین طبیعت و مناظر بی بدیل قسمت های مختلف آبشار لذت برد. نزدیکترین روستاها به این منطقه از سمت شمال روستای غربی محله و از سمت غرب روستای روبار هستند.

راه های رسیدن به آبشار

راه های رسیدن به آبشار

برای رسیدن به این آبشار در ابتدا می توانید بلیط اتوبوس بهشهر را از مستر بلیط تهیه کنید و خود را به این منطقه برسانید. پس از آن می توانید از تنها مسیر ممکن به سمت این آبشار حرکت کنید. مسیری که به این آبشار می رسد از مسیر اصلی آسفالته از جاده پاسندرز شهرستان بهشهر به سمت روستاهای منطقه هزارجریب می گذرد. تنها می توان تا پل حد واسط روستاهای رودبار و غریب محله از خودرو استفاده کرد. پس از پارک کردن ماشین در حاشیه جاده اصلی، وارد جاده فرعی می شوید و از کنار رودخانه از سمت چپ 7 کیلومتر را تا آبشار طی می کنید.

بازدید از آبشار اسپه او

برای دیدار از این آبشار نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. مسیری که تا آبشار طی می کنید بسیار زیبا و حیرت انگیز است و قسمتی از راه را باید از درون آب رودخانه و در قسمت هایی دیگر، از میان جنگل عبور نمود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.