غار آویشو ماسال

0 285

استان گیلان و شهر ماسال از زیباترین شهرهای شمالی کشور است. ماسال دارای طبیعت و چشم اندازهای بی نظیری است به طوری که سالیانه گردشگران بسیاری جهت بازدید از آن ها به ماسال سفر می کنند. در شهر ماسال بیش از 17 غار کوچک و بزرگ وجود که یکی از خاص ترین آن ها غار آویشو است. غار آویشو بزرگ ترین غار ماسال محسوب می شود که در 40 کیلومتری جنوب غربی شاندرمن واقع شده است. اگر می خواهید با غار آویشو بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه غار آویشو ماسال

شهرستان ماشال که در گذشته رود کنار نام داشت در 50 کیومتری شهر رشت و در استان گیلان واقع شده است. ماشال دارای دو بخش مرکزی و شاندرمن می باشد و متشکل از سه ناحیه جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی است. از ارتفاعات این شهرستان می توان به شاه معلم، تورشوم، ریسبند اشاره نمود و رودهای ارس نیک، میله سرا و در آن بر نیز در این منطقه واقع شده اند. غار بزرگ آویشو واقع در این منطقه در ارتفاع 1300 متری از سطح دریاهای آزاد واقع شده است. این غار زیبا در بستر دره های کم آب و میان مناطق تائی بنه، خماسون، انده چو و … قرار گرفته است. آویشو در زبان تالشی به معنی محل فرو رفتن آب می باشد و بومیان این منطقه معتقد هستند که نام این غار برگرفته از چشمه ای در نزدیکی آن است. غار آویشوبه نام های دیگری نیز مانند آبیشوی و آویشوی معروف می باشد.  مدت زیادی نیست که از کشف این غار زیبا و شگفت انگیز می گذرد و در همین مدت کوتاه توانسته نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید. در واقع غار آویشو چندین سال پیش توسط تعدادی از بومیان این منطقه کشف شد اما سن آن به میلیون ها سال پیش باز می گردد. به طوری زمین شناسان بر این باورهستند که این غار متعلق به 75 میلیون سال پیش می باشد. غار آویشو در کنار سنگ های دگرگونی کمپلکس شاندرمن که از بقایای پوسته اقیانوسی پالئوتتیس است واقع شده که موجب شده جذابیت و زیبایی آن دو چندان شود. از نظر زمین شناختی می توان گفت که غار آویشو جزو اشکال کار دستی در سنگ های کربناته محسوب می شود که عبور آب های جاری بر روی این سنگ ها به مرور زمان موجب پیدایش و شکل گیری آن شده است.

تاریخچه غار آویشو ماسال

نقشه و معرفی بخش های مختلف

غار آویشو یکی از زیباترین غارهای ماسال است که وجود بقایایی از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس بر روی سنگ های مجاور غار موجب تمایز آن از سایر غارهای این منطقه شده است. غارآویشو در گروه غارهای رودخانه ای قرار دارد که از ابتدا تا انتهای آن جریان هایی از آب مشاهده می شود که با نزدیک شدن به انتهای غار حجم این جریان های آبی افزایش پیدا می کند.  در غار شگفت انگیز و زیبای آویشو هفت آبشار و صدها قندیل و همچنین ستون های آهکی بسیار عظیمی به چشم می خورد. بر روی دیوارهای غار خوردگی هایی ایجاد شده که ناشی از عبور جریان آب بر روی سنگ ها از قرن ها پیش می باشد که تا کنون نمونه مشابه آن در هیچ غاری یافت نشده است. از این رو بازدید از این غار از نزدیک می تواند بسیارجذاب و لذت بخش باشد. در غار آویشو 9 حلقه چاه اصلی و یک حلقه چاه فرعی وجود دارد که جریان آب را از ابتدا تا انتها غار را ایجاد کرده اند. از دیگر بخش های زیبا و جذاب غار می توان به قندیل ها اشاره نمود که معمولا در سقف یا کف غار آویزان شده اند. این قندیل ها متشکل از رسوبات آهکی هستند.

در واقع علت پیدایش این قندیل ها این است که صخره های آهکی و گچی که در غار وجود دارد می تواند کلسیم کربنات و اسید را در خود حل نماید و در زمان بارندگی دی اکسید کربنی که در هوا وجود دارد توسط قطرات باران جذب می شود که اسیدی شدن آب ها را در پی دارد و با عبور از کنار سنگ های آهکی آن ها را در خود حل می کند. در نتیجه هنگامی که قطرات آب آهک دار از سقف غار می چکند و تبخیر می شوند رسوبات آن ها باقی می ماند و موجب شکل گیری قندیل های زیبا با اشکال مختلف می شود. گردشگرانی که قصد بازدید از غار آویشو را دارند حتما باید وسایل مورد نیاز غارنوردی به همراه داشته باشند که از جمله این وسایل می توان به لباس یکسره ضد آب، چکمه، ابزار صعود و فرود، طناب و … اشاره نمود. این افراد می توانند پس از بازدید از غار و منظره فوق العاده زیبا آن در دهکده ملل شاندرمن در ماسال اقامت داشته باشند و سفری خاطره انگیز به این خطه را برای خود رقم بزنند.

دهکده ملل شاندرمن ماسال

دهکده ملل شاندرمن ماسال

دهکده گردشگری و توریستی ملل شاندرمن در شهر ماسال واقع شده است و دارای طبیعتی بسیار زیبا و سر سبز می باشد. این دهکده آب و هوایی بسیار مطبوع و دلچسب دارد که اقامت در آن را خیلی لذت بخش نموده است. در این منطقه گردشگری 11 هتل شیک و مجهز  در دل طبیعتی بکر و فضایی روستایی وجود دارد که یک شب اقامت در آن ها می تواند بسیار رویایی و هیجان انگیز باشد. از این رو می توان گفت اگر می خواهید به بازدید از غار زیبای آویشو بروید دیگر نگرانی بابت اقامت نخواهید داشت و می توانید با رزرو این هتل ها لذت سفر خود را دو چندان نمایید و ساعاتی را به دور از هر گونه هیاهوی زندگی شهری سپری کنید.

شرایط بازدید از غار آویشو ماسال

بازدید از غار آویشو در تمامی فصول سال امکان پذیر است و گردشگران می توانند این اثر طبیعی را از نزدیک مشاهده کنند. با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه فصل بهار و تابستان به دلیل آب و هوای مطبوع بهترین زمان برای بازدید از غار آویشو می باشد. البته توجه داشته باشید که با توجه به رودخانه ای بودن غار بهتر است که هرگز در مواقع بارندگی های فصلی به داخل غار نروید، زیرا بارش های باران موجب بالا آمدن حجم آب داخل شده که خیلی خطرناک است. بنابراین بهتر است که پیش ازخرید بلیط اتوبوس ماسال و سفر به این منطقه و بازدید از غار آویشو حتما وضعیت آب و هوایی را در نظر بگیرید تا بتوانید تجربه ای خاطره انگیز داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

جهت دسترسی به غار آویشو باید از شهرستان ماسال، شهر شاندرمن به طرف روستای سیاه مرد حرکت نمود. زیرا این غار در نزدیکی روستاهای چاله سرا و انده چر واقع شده است. بنابراین ابتدا باید از شاندرمن عبور نمود و بعد از چاله سرا عبور کرد وبعد از گذر از کنار بقعه درویش شاه امیر در مسیر دسترسی به غار قرار گرفت. گردشگرانی که می خواهند به بازدید از این غار بروند می توانند از خودرو شخصی خود و یا خودروهای اینترنتی مستر بلیط استفاده کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.