آسیاب خرابه

آسیاب خرابه؛ تاریخچه + راه های دسترسی

یکی از شهرهای آذربایجان شرقی که جاذبه ها طبیعی و تاریخی زیادی دارد، جلفا است. یکی از جاذبه های جلفا آبشار آسیاب خرابه است که از لحاظ زیبایی می توان گفت منطقه ای منحصر به فرد است. هنگامی که راهی جلفا می شوید برای بازدید از آبشار آسیاب خرابه می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه آسیاب خرابه

یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری جلفا آبشار آسیاب خرابه است که در حاشیه رود ارس قرار دارد. قدمت این منطقه به زمان های خیلی دور باز می گردد یعنی حدود 400 سال قدمت دارد و برای تاریخ دقیق آن اطلاعات درستی در دست نیست.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که گفته شد یکی از مناطق دیدنی جلفا آبشار آسیاب خرابه است که در نزدیکی های آن یک آسیاب آبی  با 10 متر ارتفاع و 200 متر محوطه وجود دارد. آسیابی که در آن جا واقع شده است، در گذشته های دور مردم استفاده های زیای از آن می کردند.

با گذشت زمان قسمت های بسیاری از آن خراب شده اند  به همین علت کارایی خود را از دست داده است. با توجه به اینکه آسیابی خراب شده در این منطقه وجود دارد باعث شده تا نام این منطقه به آبشار آسیاب خرابه معروف شود. در زبان ترکی به این آبشار خرابه دییرمان می گویند.

در نزدیکی آبشار، چشمه ای وجود دارد که منبع آب آن از کوه های کیامکی است. در کنار چشمه درختان انجیری جای گرفته اند که زیبایی آن جا را دو برابر کرده اند، این آب به آبشاری تبدیل می شود و به ته دره ای می ریزد، در ته دره آبشارهای دیگری هم وجود دارد.

دیوارهایی که در آن جا وجود دارد همگی از گیاه و خزه پوشیده شده اند، ارتفاع آبشار آسیاب خرابه 10 متر می شود. زمانی که راهی جلفا می شوید می توانید با مراجعه با سایت معتبر مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود نمایید.

این منطقه دارای ویژگی هایی مثل چشم انداز خوب آب و هوای خنک و مطبوع است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران راهی این منطقه می شوند از طرفی هم جای مناسبی برای اردوهای سیاحتی و تفریحی است. از امکانات رفاهی این منطقه می توان به پارکینگ، پمپ بنزین، رستوران، مهمان سرا و محوطه ای برای استراحت اشاره کرد.

شرایط بازدید

بدون شک یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر بازدید از جاذبه های تاریخی و طبییعی هر شهری است، که جلفا هم از این موضوع جدا نیست. آبشار آسیاب خرابه با دیدنی های بکر، در این منطقه وجود دارد.

هنگامی که می خواهید برای دیدن این آبشار بروید نیازی نیست که هیچ گونه هزینه ای را پرداخت نمایید و در تمامی ساعات روز می توانید به تماشای این ابشار بروید، اما بهتر است هنگام روز برای دیدن آن منطقه راهی شوید تا بتوانید از زیبایی های آن لذت ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل جلفا شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به آسیاب خرابه

برای رفتن به این آبشار باید از جاده مرند-جلفا گذر کنید که نزدیک به هادیشهر است، با گذشتن از جاده های خاکی در قسمت های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان به دره ای با صفا خواهید رسید که محل آسیاب خرابه را نشان می دهد.

از تبریز تا این جاده  که به آسیاب منتهی می شود حدود 106 کیلومتر فاصله است. اگر قصد دارید از هواپیما برای رفتن به جلفا استفاده کنید باید سوار هواپیما تبریز شوید و از آن جا از تاکسی های کرایه ای استفاده کنید تا بتوانید به جلفا بروید.

بسیاری از افراد هنگام سفر می خواهند از ماشین های شخصی خود استفاده کنند، بنابراین هنگامی که راهی سفر می شوید باید از تبریز بیرون بروید و به سمت جاده مرند حرکت نمایید تا زمانی که به جاده جلفا برسید باید همان راه را ادامه دهید زمانی که به شهر جلفا برسید می توانید به راحتی آسیاب خرابه را بیابید.

بعضی دیگر هنگام مسافرت از قطار استفاده می کنند، بنابراین برای سفر به جلفا می تواند با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط قطار جلفا نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

آدرس:تبریز، 27 کیلومتری هادی شهر، جلفا، آسیاب خرابه.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *