موزه ارامنه تبریز

0 251

در تبریز موزه های متعددی وجود دارد که موزه ارامنه تقریبا نسبت به دیگر موزه ها اندکی کمتر معروف است و افراد کمی این موزه را می شناسند، این موزه در محل کلیسا مریم مقدس قرار دارد. داخل این موزه اشیا و آثار تاریخی زیادی وجود دارد برخی از وسایل موجود با فرهنگ و تاریخ ارامنه گره خورده است که در واقع از این نظر برای ارامنه بسیار مهم و دارای اهمیت زیادی است، این موزه زیر نظر خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان اداره می‌شود که به همین خاطر به موزه کلیساهای خلیفه گری ارامنه آذربایجان نیز معروف است. در ادامه مجله مستر بلیط با این موزه آشنا خواهید شد.

تاریخچه

تاریخچه

در داخل موزه همان طور که گفته شد اشیا و آثار تاریخی زیادی نگه داری می شود یکی از این آثار انواع کتاب‌های چاپی و خطی تاریخی است که در این موزه قرار دارند و متن آنها به زبان‌های ارمنی، فارسی و عربی هستند. کتاب‌هایی که به زبان ارمنی در این موزه وجود دارد، ۳۵ جلد از کتاب‌های خطی هستند که روی پوست آهو و در قالب خط عبری نوشته شده‌اند. علاوه بر کتاب هایی که به زبان ارمنی نوشته شده است، کتاب‌هایی دیگر نظیر خمسه نظامی، ذخیره خوارزمشاهی، معراج‌ النبوه و ترجمه کتاب مقدس به زبان ارمنی از کتاب‌های تاریخی و مهمی هستند که در این موزه حفاظت می‌شوند. در داخل موزه ارامنه وسایل تاریخی و قدیمی زیادی وجود دارند که از جمله آن ها می توان به نگین‌ها، سکه‌ها، مجسمه‌ها، زیورآلات، پارچه‌ها، میز و صندلی که (برجای مانده از سال ۱۷۲۸ میلادی) هستند اشاره کرد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

علاوه بر تمامی موارد گفته شده صلیب‌های قدیمی زیبا، لباس‌های رهبران ارامنه، تاج‌های پادشاهی، طومارها، فرمان‌ها، تابلوهای نقاشی، سلاح‌ها، عصاها، ظروف نقره‌ای، مسی، سفالی، چینی، بلورآلات، زینت‌آلات، هنر چوبی، ناقوس و زنگ‌های قدیمی اشاره کرد. تمامی این آثار در گذشته نزد خانواده های ارمنی نگه داری می شدند که بعد از گذشت مدتی تمام آن ها جمع آوری و به موزه ارامنه انتقال داده شد. برخی از آثاری که در موزه قرار دارد اهمیت خیلی زیادی دارد، علت آن هم پیوند داشتن این وسایل با تاریخ و فرهنگ ارامنه است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از این مکان تاریخی باید با هماهنگی قبلی به بازدید رفت، اگر شما فردی هستید که مسیحی نیستید برای بازدید از موزه باید از ارشاد مجوز کتبی بگیرید. مدت زمان بازدید به پیشنهاد مستر بلیط نیم ساعت است، البته زمان بازدید تایم مشخصی ندارد موزه در تعطیلی ها به خصوص در تاسوعا و عاشورا، ۲۸ صفر، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال و ۱۴ خرداد تعطیل است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

اگر دوست دارید و علاقمند به ارمنی ها هستید و می خواهید که از موزه بازدید کنید باید ابتدا به میدان نماز واقع در تبریز بروید و بعد از وارد شدن به کلیسای مریم مقدس، موزه ارامنه را در آن می بینید. افراد می توانند بلیط قطار تبریز را تهیه کرده و به بازدید این مکان بروند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.