بانه یکی از شهرهای زیبای دامنه شمال کوه های زاگرس است که در 20 کیلومتری از مرز عراق قرار دارد. بانه به دلیل داشتن طبیعت بکر و بی نظیر و داشتن بازارچه های مرزی به عنوان یکی از مهم ترین مناطق گردشگری ایران به شمار می رود. اسم بانه را از کلمه ای کردی به اسم بان که به معنای بام می باشد گرفته اند، زیرا این شهر در سال های گذشته محل استقرار سربازان بوده است. این شهر جاذبه های دیدنی متفاوتی دارد که یکی از آ ن ها کوه آربابا است. این کوه نماد سیاسی شهر بانه به شمار می رود. در مجله مستر بلیط به بحث در مورد این کوه تاریخی خواهیم پرداخت.

تاریخچه

تاریخچه  کوه آربابا

این کوه یکی از مناطق دیدنی بانه به شمار می رود که ارتفاع آن حدود  2170 متر مربع است. این کوه در سالیان متمادی همچنان برقرار بوده است و قدمت آن به دوره دوم زمین شناسی بر می گردد، یعنی کوه آربابا از صدها قرن پیش وجود داشته است. سفر به شهرهای غرب نشین می تواند برای بسیاری از گردشگران لذت بخش باشد، چرا که علاوه بر داشتن جاذبه های منحصر به فرد از مردمان خونگرم و مهمان نوازی هم برخوردار هستند، بنابراین می توانید با تهیه بلیط اتوبوس سفر خود را به این شهر مرزی آغاز نمایید.

نقشه و معرفی بخش ها مختلف

همان طور که گفته شد یکی از مناطق تفریحی و گردشگری شهرستان بانه این کوه است که گردشگران زیادی برای رفتن به آن جا و بازدید از آن راهی بانه می شوند علاوه بر این با رفتن به بانه می توانند از بازارچه ای مختلفی دیدن نمایند. در مورد علت نام گذاری کوه آربابا به این اسم داستان ها و روایت های مختلفی وجود دارد، اما هنوز هم نتوانسته اند علت اصلی نام گذاری این کوه را بیابند و با ابهاماتی رو به رو هستند. اسم آربابا در قصه ها و شعرهای کردی مانند کوه آربابا در فرهنگ مردم بانه از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این کوه علاوه بر اینکه دارای غصه ای افسانه است محلی مناسب برای ورزش و کوهنوردی است، که پناه گاه مناسبی را در سال 1385 به کمک چند نفر  برای استراحت کوهنوردان در بالای کوه بر قرار کردند. برای خریدن بلیط و سفر به دیگر شهرها می توانید از سایت معتبر مستر بلیط استفاده نمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از  کوه آربابا

بازدید از این کوه دارای شرایط خاصی نیست، اما باید توجه داشته باشید که  راه پر پیچ و خم کوهنوردی را باید طی نمایید، بنابراین  وسایل مورد نیاز را باید با خود به همراه داشته باشید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

کوه آربابا در بانه و جاده کوهستانی آربابا واقع شده است. برای رفتن به این مکان باید توجه داشته باشید که نمی توانید ماشین خود را تا نزدیکی کوه ببرید و باید در چند کیلومتری از کوه ماشین خود را پارک نمایید و پیاده برای بازدید از کوه راهی شوید. افرادی که قصد دارند با هواپیما راهی سفر به سوی بانه شوند می توانند بلیط هواپیما کردستان را خریداری نمایند و زمانی که به مقصد رسیدند با استفاده از آژانس یا دیگر وسایل حمل و نقل خود را به شهرستان بانه برسانند، زمانی که به بانه رسیدید از هر کسی سراغ کوه آربابا را بگیرید شما را راهنمایی خواهد کرد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *