کاخ موزه نظامی بندر انزلی کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

کاخ موزه نظامی بندر انزلی که خیلی ها آن را با نام کاخ میان پشته نیز می شناسند در محله میان پشته و بین دو پل انزلی و غازیان قرار دارد و یکی از جاذبه های دیدنی بندر انزلی محسوب می شود.

تاریخ تاسیس این کاخ موزه به عصر قاجار بر می گردد و از زمانی که در دوره پهلوی مورد مرمت قرار گرفته، بیشتر در کانون توجه هات می باشد. اگر می خواهید در تاریخ ایران کاوش کنید، بهتر است بازدید از این موزه نیروی دریایی انزلی را مد نظر داشته باشید.

از نظر موقعیت مکانی باید بگوییم که چشم انداز بی نظیری دارد زیرا یک طرف آن به دریا و طرف دیگر به باغ نارنج و فضای سبز موزه منتهی می شود. شاهان دوره پهلوی به همراه خانواده هایشان از این مکان به عنوان تفرجگاه استفاده می کردند. دلایل متعددی وجود دارد که ما بازدید از این موزه را به شما پیشنهاد می دهیم مانند:

 • از نظر معماری با سایر بناهای تاریخی انزلی متفاوت است.
 • از آنجایی که ادوات جنگی قدیمی در آن نگهداری می شود، جذابیت زیادی همراه دارد.
 • زیبایی فضا و محیط آن چشمگیر و قابل توجه می باشد.
 • فضایی در این کاخ وجود دارد که برای بازی کودکان در نظر گرفته شده تا والدین با دقت بیشتری به بازدید بپردازند.

هرگاه خواستید به شهر انزلی سفر کنید، بهتر است ابتدا به مجله مستر بلیط سر بزنید و در آنجا اطلاعات لازم در خصوص گردشگری را به دست آورید و سپس تصمیم خود را برای سفر جدی کنید.

کاخ موزه نظامی بندر انزلی

تاریخچه کاخ موزه نظامی بندر انزلی

مالک کاخ موزه نظامی انزلی یک بازرگان روسی تبار به نام خوشتاریا بود. زمانی که رضا شاه برای اولین بار به انزلی سفر کرد، به این کاخ علاقمند شد و در نتیجه خوشتاریا، ملک را به او هدیه داد.

این کاخ در ابتدا از چوب نراد ساخته شده بود ولی متاسفانه در همان سالی که هدیه شد، در آتش غفلت و سوء مدیریت سوخت و کاملاً نابود گردید. در قسمت شرقی همان کاخ سوخته در سال 1308 رضا شاه دستور داد تا بنای دیگری بسازند.

سال 1310 کار ساخت و ساز این بنا در زیربنایی به مساحت 1168 متر مربعی به پایان رسید. معماران و هنرمندان ایرانی آن زمان، کاخ را در ارتفاعی 14 متری بنا کردند. 38 سال بعد نیروی دریایی آن را تحویل گرفت و سال 1357 به یکی از موزه های مهم نظامی کشور و شهر انزلی تبدیل شد.

در سال 1364 دَرهای موزه به روی بازدیدکنندگان باز شد. با توجه به اهمیتی که این بنا دارد در لیست آثار ملی با شماره 1511 به ثبت رسید.

برای رزرو هتل بندر انزلی می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید و در کمترین زمان رزرو خود را انجام دهید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

قسمت های مختلفی در این باغ و کاخ موزه وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت.

تاریخچه کاخ موزه نظامی بندر انزلی

فضای بیرونی کاخ موزه نظام بندر انزلی

همین که وارد فضای حیاط این کاخ موزه می شوید با محیطی سرسبز و پر از درختان سرو، بوته های شمشاد، گل های زیبا و همینطور درختان نارنج روبه رو خواهید شد که توجه همه را به سمت خود می کشاند. خود موزه در مرکز باغ قرار دارد و اطراف آن را درختان زیبا احاطه کرده‌ اند.

در حیاط این موزه ادوات سنگین نظامی به معرض نمایش در آمده اند که هر یک از آنها به دوره خاصی از تاریخ بر می گردند و در قسمت های مختلف محوطه قرار دارند. این ادوات شامل موارد زیر می باشند:

 • توپ متعلق به ناوشکن سال 1903میلادی
 • توپ دریایی تولید کانادا 1942میلادی
 • مین ‌های رودخانه ‌ای و دریایی
 • انواع تانک‌های غنیمتی
 • انواع ابزار کشتیرانی
 • نفربر چرخدار
 • سکان کشتی

آنچه این موزه را به یک مکان جذاب برای عکاسی تبدیل کرده این است که در اینجا یک عکاسخانه سنتی وجود دارد که لباس های محلی گیلانی را در اختیار گردشگران قرار می دهد تا با آن تصویری زیبا را در خاطرات خود ثبت کنند. نمای بیرونی موزه با پنجره های بزرگ و گچبری هنرمندانه تزئیین شده که با فضای سبز حیاط هارمونی فوق العاده ای را رقم می زنند.

فضای داخلی کاخ موزه نظام بندر انزلی

فضای داخلی کاخ موزه نظام بندر انزلی

بازدیدکنندگان برای اینکه به فضای داخلی موزه راه پیدا کنند باید از در پشتی ساختمان وارد شوند. بعد از اینکه چند پله را طی کردید با 2 دَر روبه رو می شوید که در طرفین تعبیه شده، دَر سمت راست برای ورود و دَر سمت چپ برای خروج از ساختمان ساخته شده است.

در این مکان افراد باید مقررات را رعایت کنند تا هیچ آسیبی به بنا وارد نشود مثلا: به محض ورود پاپوش های پارچه ای در اختیار آنها قرار می گیرد که روی کفش می پوشند تا به کف سالن آسیب نرسد. این قسمت از ساختمان دو طبقه دارد.

طبقه همکف

بخش زیبا و خیره کننده موزه همان طبقه همکف است که با سالنی جذاب، پله های مارپیچ، سرامیک های مرغوب ایتالیایی و پیروی از معماری هخامنشی، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این قسمت از موزه دارای یک سالن وسیع، یازده اتاق با دیوارهای دو لایه و 4 سرویس بهداشتی کامل می باشد.

همه چیز در سالن این مجموعه به زیبایی در جای خود بست داده شده، از ستون ها گرفته تا پله ها و پنجره ها. در این طبقه آثار درخور و قیمتی زیادی از نیروی دریایی به چشم می خورد مثل:

 • جعبه ‌های اهدایی مدالیوم‌ های دریایی فدراسیون روسیه
 • تابلوی علایم و درجه ‌های نیروی دریایی
 • ماکت ‌های انواع کشتی و ناوشکن
 • صندلی‌ فرمانده کشتی پرسپولیس
 • عکس‌ های یادگاری بر روی ناو
 • عکس ‌هایی از عملیات جنگی
 • نمودار گره‌ های دریایی
 • دوربین ‌های یک چشم
 • قطب ‌نماها

در یک قسمت دیگر لباس معروف سرباز هخامنشیان در جشن های 2500 ساله آنها و تمساح بزرگی که به صورت تاکسیدرمی از طرف هندی ها به ناصرالدین شاه هدیه شد، خود نمایی می کند. در ضمن چندین میز چوبی قدیمی ساخته دست از جمله یک میز بیلیارد و گلدان های قیمتی چینی در این کاخ موزه نگهداری می شوند.

طبقه همکف

خاص ترین و قابل توجه ترین قسمت در موزه به بخش نگهداری از سلاح های قدیمی جنگی مربوط می شود که هر کدام به بازه ای از تاریخ بر می گردند. شمشیرهای فولادی طلاکوب عصر صفویه، سپر پوست کرگدن، نیزه و سر پیکان ها، چاقوهایی که قدمت آنها به عصر زندیه و قاجاریه بر می گردد، خنجر قفقازی زمان قاجار، زره و کلاه ‌خود فتحعلی ‌شاه قاجار، نقشه امپراطوری پاریس در سال 1787 میلادی و قسمتی از کشتی نابود شده پرتغالی‌ها در جنگ بازپس ‌گیری تنگه هرمز در سال 1730 میلادی همگی در اتاق مخصوص سلاح های سرد حفظ می شوند.

در اتاقی که سلاح های گرم نگهداری می شوند می توانید اسلحه شکاری دولول، اسلحه سیستم چاشنی، اسلحه سنگین قلعه ‌ای زمان صفویه طرح برادران شرلی انگلیسی، اسلحه پنج تیر، طپانچه یک لول و دولول تک تیر و شش تیر کالبیر48، مسلسل ویژه خلبان، باروت ‌دان، وسایل اندازه ‌گیری باروت و پر کردن سلاح‌ های سرپر و… را ببینید.

طبقه دوم کاخ موزه نظامی بندر انزلی

پله های مارپیچ زیبا را پشت سر بگذارید تا به طبقه دوم برسید. از این قسمت، طبقه همکف مجلل و شکوهی دو چندان دارد. طبقه دوم مملو از چیزهایست که به رضا شاه از کشورهایی مانند: چین، فرانسه، ایتالیا و آلمان هدیه داده شده و همینطور برخی از لوازم اعضای خاندان سلطنتی در آن نگهداری می شود.

ویترین هایی در راهرو قرار دارند که در آنها گلدان های آلمانی و ظروف بسیار ظریف و زیبا جای گرفته است. این طبقه ظاهر یک کاخ را دارد و هنوز مبلمان های رضا شاه و هر آنچه که درخور نمای یک کاخ سلطنتی باشد را حفظ می کند.

دیدنی های زیادی در این قسمت از موزه وجود دارد که به یقین نظر هر مخاطبی را جلب کرده، مثل: میز و صندلی و قلمی که در اتاق کار پهلوی اول به چشم می خورد. یکی از مهمترین دیدنی هایی که در طبقه دوم کاخ موزه نظام بندر انزلی نگهداری می شود، رادیوگرام مبله اهدایی هیتلر به رضاشاه پهلوی است. یک تابلو از کمال ‌الملک و یک تابلو زیبا از ناصرالدین شاه در موزه موجود می باشد.

به طور خلاصه در هر گوشه ای از این کاخ که نگاه کنید به طور قطع آثاری فاخر و کهن خواهید دید و رفتن به این موزه شاید یک تجربه جدید برای شما به همراه بیاورد.

طبقه دوم کاخ موزه نظامی بندر انزلی

شرایط بازدید از کاخ موزه نظامی بندر انزلی

همه ساله مسافران و بازدیدکنندگان زیادی برای بازدید از این کاخ موزه روانه انزلی می شوند. شاید راحت بتوان گفت که با یک بار بازدید قادر نیستید همه اشیا موجود در این مکان را از زیر نظر بگذرانید، قطعا زمانی که اینجا بیاید به بازدید مجدد علاقمند خواهید شد.

از شرایط بازدید آن باید بگوییم که همه روزه از ساعت 8:00 تا 13 و از 15:00 تا 18:00 درهای آن به روی دوستداران تاریخ ایران باز می شود. شما برای سفر کردن به شهر انزلی، نمی توانید بلیط قطار انزلی یا هواپیما را به صورت مستقیم تهیه کنید بلکه ابتدا باید بلیط اتوبوس انزلی خریداری نموده و به این شهر سفر کنید. نکته ای که شاید گفتن آن برای عده ای مفید باشد اینکه، پارکینگی برای ماشین بازدیدکنندگان تدارک دیده شده که در حیاط بیرونی ساختمان قرار دارد.

آدرس و نحوه دسترسی به کاخ موزه نظامی بندر انزلی

هر گاه به انزلی رفتید برای اینکه از کاخ موزه نظامی انزلی دیدن کنید می توانید با تاکسی یا اتوبوس خود را به مقصد مورد نظر برسانید. برای رسیدن به این بندر هیچ گونه خط مترویی وجود ندارد زیرا اساساً استان گیلان به خطوط مترو مجهز نمی باشد.

آدرس کاخ موزه نظامی انزلی: گیلان، بندر انزلی، خیابان تکاوران انزلی، جنب مصلی انزلی.

اگر تجربه دیدار از کاخ موزه نظامی بندر انزلی دارید می توانید در کامنت های با دیگران به اشتراک بگذارید. 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *