گردش در جاذبه های زمین شناسی منجر به ایجاد نوعی از گردشگری شده است که با نام ژئوتوریسم شناخته می شود. ژئوتوریسم از دو کلمه ژئو به معنای زمین و توریسم به معنای گردشگری تشکیل شده است. این شاخه از توریسم با زمین شناسی، جغرافیای طبیعی و دیگر شاخه های علوم طبیعی پیوند خورده است. ژئوتوریسم یکی از انواع گردشگری است که شباهت زیادی با اکوتوریسم یا طبیعت دارد. در طبیعت گردی هدف گردش در طبیعت است و در ژئوتوریسم نیست اغلب در محوطه های طبیعی به گردش می پردازند که یکی از آنها غارها به شمار می روند. غارها یکی از پدیده های طبیعی به شمار می روند که علاوه بر اینکه به عنوان یکی از المان های مهم در زمین شناسی شناخته می شوند، در گردشگری نیز حائز اهمیت هستند. غارها یکی از پدیده های طبیعی به شمار می روند که علاوه بر اینکه به عنوان یکی از المان های مهم در زمین شناسی شناخته می شوند، در گردشگری نیز حائز اهمیت هستند. در ایران غارهای زیادی وجود دارد که برخی از شهرت بالایی برخوردارند و بعضی دیگر در بین افراد چندان شناخته شده نیستند. یکی از غارهای ایران، غار اناران نامیده می شود که در شهرستان مهرستان و استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.

معرفی غار اناران

معرفی غار اناران

شهرستان مهرستان یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از جاذبه های آن راهی سفر می شوند. نام قدیم این شهرستان مه گس، نامی پهلوی، بود. ريشة دقيق اين نام هنوز مبهم است ولی گویا با گاه و گس در زبان پهلوی به معنی «مکان» و و گِس به معنی «خانه» مرتبط است. در دوره پهلوی اول و در جريان درگيری ها برای سركوبی خوانين محلی بلوچستان يكی از افسران قشون به نام زابلی نسب در اين منطقه كشته شد و به ياد آن افسر و برای اينكه در فارسی نام حشره ای مشهور، با نام اين منطقه، شبيه است، اسم اين شهر و منطقه را زابلی نهادند. چند سالی است كه اين شهر تبديل به شهرستان شده و نام آن از زابلی به مهرستان تغيير كرده است اما مردم كماكان در محاورات عامه اين منطقه را مه گس و ساكنان آن را مهگسی می نامند. در این شهر جاذبه های متنوعی وجود دارد که یکی از آنها غار اناران نام دارد و امروزه به عنوان جاذبه ای گردشگری به شمار می رود. این غار در نزدیکی مسیر اصلی جاده «گرسامان» در شهرستان مهرستان واقع شده است و یکی از غارهای طبیعی این شهرستان به شمار می رود. امروزه افراد زیادی به خصوص محلی ها برای تعطیلات و گذران اوقات فراغت به این منطقه سفر می کنند.

ساختار و طبیعت غار

ساختار و طبیعت غار

این غار بر بلندای کوهی قرار دارد که از پایین نیز قابل مشاهده است. این غار دارای دو دهانه ورودی عمودی متصل به هم است که یک دهانه گرد و یک دهانه اریب به همان اندازه به طوری که یک نفر با دقت و مهارت می تواند وارد آن شود. البته جهت دسترسی به درون این غار باید از وسایل ایمنی و طناب استفاده کرد و مکانی برای کوهنوردی است که با وجود آبشار در پایین دست آن جز مناظر زیبای این منطقه محسوب می‌شود. در این غار می توانید استالاکتیک ها و استالاگمیت های زیبایی را مشاهده کنید که یکی از جاذبه های این غار به شمار می آیند.

راه های دسترسی به غار

برای اینکه از این غار دیدن کنید باید به شهرستان مهرستان سفر کنید و برای اینکار باید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این منطقه برسانید. برای رفتن به این غار نیاز است وارد مسیر جاده گرسامان شوید و خود را به آنجا رساند.

راه های دسترسی به غار

بازدید از غار اناران

برای دیدار از این غار نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. بهتر است در فصل های سرد سال به این منطقه سفر کنید تا از گرمای هوا به دور باشید. پیشنهاد مجله مستر بلیط به شما این است که در زمان سفر به این منطقه دیدار از این غار را فراموش نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *