امامزاده فضل بن عباس منوجان

0 389

مردم به دلایل مختلفی راهی سفر می شوند که از آنها دیدار از اماکن مذهبی به شمار می رود و همین باعث شده است نوعی از سفر به نام گردشگری مذهبی به وجود آید. گردشگری مذهبی در زمره قدیمی ترین و پر رونق ترین گردشگر ی های گذشته و حال سراسر جهان قرار دارد، که دشواری های اقلیمی یا بدی آب و هوا نیز مانع آن نمی شود و قدمت آن به قدمت خود فرهنگ دینی می رسد. مدارک و مستندات تاریخی موجود از تمدن های عظیم بین النهرین و مصر و دیگر سایر آثار و قرائن بر جای مانده از روزگاران پیش از تاریخ، از دیرباز از سفرهای مذهبی هزاران نفر از انسان ها حکایت می کنند، به طوری که توده های متراکم انسانی از هزاران سال قبل به منظور انجام فرایض دینی هر رنجی را بر خود هموار می کردند و راهی سفرهای دور و دراز می شدند. در واقع زیارت و گردشگری مذهبی ریشه در باورها و اعتقادات دینی – مذهبی دارد. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که این نوع از سفر در آن بسیار رایج است. یکی از جاذبه های مذهبی که سالانه افراد زیادی را به سمت خود می کشاند امامزاده فضل بن عباس منوجان به شمار می رود.

معرفی امامزاده فضل بن عباس منوجان

معرفی امامزاده فضل بن عباس منوجان

شهرستان منوجان یکی از شهرستان های جنوبی ایران است که در استان کرمان قرار دارد. منوجان به مینو جهان نیز شهرت دارد و مرکب از دو واژه‌ی مینو و جهان، به معنای«بهشت جهان»، است. دلیل این نامگذاری با‌غ‌های مرکبات و نخلستان های سرسبز این منطقه است که آن را به بهشت جهان تشبیه کرده‌اند. در این شهرستان جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که یکی از آنها امامزاده فضل بن عباس منوجان نام دارد و در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی منوجان و در ۱۶ کیلومتری روستای چاه حسن (دشت عباس ) شهرستان منوجان واقع شده است. اهالی این شهرستان و استان در روز های مختلف به خصوص در آخر هفته راهی این امامزاده می شوند و مدت زمانی را در آنجا می گذرانند. علاوه بر این ها اقدام به پرداخت نذورات خود می کنند و نذری های خود را در بین مردم پخش می کنند. نسب امامزاده فضل بن عباس (ع) با چهار واسطه به امام موسی کاظم (ع) می رسد. شهرت و اعتبار این امامزاده به حدی است که مردم از سراسر استان حتی استان های همجوار هم راهی این مکان می شوند. بر تمام این موارد باید این نکته را نیز اضافه کنیم که اطراف آن طبیعت زیبا و آب و هوای خوشی وجود دارد.

ساختار و معماری بنای امامزاده

ساختار و معماری بنای امامزاده

پلان بنای امامزاده به صورت مربعی و دارای مساحتی برابر با 400 متر مربع است و گنبدی فیروزه ای بر فراز آن قرار دارد که در نگاه اول توجه افراد بسیاری را به خود جلب می کند. بنای امامزاده بر روی بر روی سکویی بلند از محوطه قرار دارد که با چندین پله به زمین متصل می شود. دو مناره نیز بر پشت بام بنا دیده می شود که با کاشی های آبی تزئین شده اند و درب ورودی آن در قسمت شرقی قرار دارد. گرداگرد محوطه را کوه های بلند احاطه کرده اند که شاید دلیل آب  هوای مطبوع آن نیز همین موضوع باشد. جاده ای که به این امامزاده می رسد خاکی است و از میان کوه ها می گذرد. امکانات رفاهی وجود در این محوطه شامل زائرسرا، کشتارگاه، فروشگاه مواد غذایی می شود، که زائرین می توانند استفاده کنند. برای اینکه از نحوه رسیدن به این محوطه بیشتر بدانید این بخش از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راه های دسترسی به امامزاده فضل بن عباس

راه های دسترسی به امامزاده فضل بن عباس

برای اینکه به این امامزاده بروید باید به شهرستان منوجان در استان کرمان سفر کنید. برای انکار می توانید بلیط اتوبوس منوجان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و راهی این سفر شوید. پس از رسیدن به شهر منوجان می توانید با کمک وسایل نقلیه عمومی موجود در آنجا به این محوطه سفر کنید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید بهتر است از جاده منوجان – قلعه گنج خود را به این محل برسانید.

بازدید از امامزاده فضل بن عباس منوجان

برای زیارت از امامزاده نیازی به پرداخت هزینه نیست و از آنجایی که در این مکان کلیه امکانات رفاهی وجود دارد پس به راحتی مدت زمانی که در آننجا هستید را به خوشی سپری کنید. در فصل زمستان و بهار این منطقه دارای طبیعتی بی مانند است که می تواند محل مناسبی برای دوری از شهر و شلوغی آن نیز به شمار آید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.