قلعه الموت؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 343

اگر شما فردی هستید که اهل بازی های کامپیوتری است قطعا نام «اسسین» و «شاهزاده ایرانی» و سه گانه «شن های زمان» برای تان بسیار آشنا است، در واقع قصه اصلی این بازی های کامپیوتری از حسن صباح و قلعه الموت گرفته شده است، این موضوع در میان جوانان دارای طرفداران بسیار زیادی است، اما علت محبوبیت این قلعه و تاریخش در بین افراد چه چیزی می تواند باشد؟!

در مجله مستر بلیط قصد داریم تا کم و بیش پاسخ این سوال را بدهیم، شاید برای تان این سوال پیش آمده است که قلعه الموت در کجاست؟ و یا این که قلعه الموت دارای چند پله است و بازدید از آن چقد زحمت دارد؟!

این قلعه واقع در شمال غربی استان قزوین می باشد، این قلعه همجوار با روستای گازرخان است و دلیل شهرت و محبوبیت این قلعه نیز به علت گره خوردن نامش با حسن صباح، مبلغ آیین عجیب اسماعیلیه در دوران سلجوقیان، بوده است.

تاریخچه

تاریخچه قلعه الموت

درباره سال ساخت این بنا و استحکامات قلعه الموت قزوین در میان تاریخ دانان اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما اکثریت قلعه را به اوایل دوره سلجوقی متعلق می دانند، در سال ۴۸۲ ه‍.ق حسن صباح این دژ تاریخی را به تصرف خود در آورد و قیمت این قلعه که به مبلغ دو هزار دینار طلا بود به حاکم آن پرداخت کرد.

البته این دژ به وسیله مغولان به آتش کشیده شد و در زمان آتش سوزی در قلعه کتابخانه گران بهای حسن صباح در آتش سوزی به کلی سوخت و چیز زیادی از آن باقی نماند.

که متاسفانه یکی از افسوس های بزرگ مردم به شمار می رود، چرا که در کتابخانه اسناد بسیار زیادی مربوط به راز و رمز حسن صباح، فرقه حشاشین و همچنین قلعه الموت وجود داشت که از بین رفت. اهالی منطقه قلعه را با نام « قلعه حسن» می شناسند و به این نام شهرت دارد. روایتی که گفته می شود از آثار برجای مانده به دست آمده است.

اصطلاح سه یار دبستانی یعنی چه؟

قصه مربوط به حسن صباح و قلعه الموت یا به گفته اهالی منطقه «آموت» دارای داستانی پر از رمز و راز است. شاید اصطلاح سه یار دبستانی تا به حال به گوش تان خورده باشد اما شما ندانید که این تعبیر به چه دوره و چه کسانی مربوط است؟

فردی که روایت بسیار دلنشینی از سه یار دبستانی را نوشته است فردی ادیب و نجیب زاده انگلیسی به نام ادوارد فیتزجرالد است، برای بار اول و در سال ۱۸۵۹ قسمت زیادی از رباعیات خیام را به زبان انگلیسی برگرداند و در ابتدا و مقدمه کتاب این گونه می نویسد؛ مقصود از سه یار دبستانی «خواجه نظام، خیام و حسن صباح» بوده اند.

در واقع این سه نفر باهم قسمت خورده بودند که هر زمان که یکی از آن ها به قدرت رسید دو نفر دیگر را هم یاری برساند یا به قولی فلک را سقف بشکافند و طرحی نو راه بیندازند، ابتدا و اول از همه خواجه نظام الملک به قدرت رسید او وزارت دربار سلجوقیان را بر عهده داشت.

او برای خیام شرایطی را به وجود آورد تا با آسایش خیال و راحتی بتواند کارهای علمی خود را دنبال کرده و بنویسد، برای حسن صباح هم مقامی را در نظر گرفت تا او نیز به آسایش برسد اما متاسفانه بین این دو یار دبستانی اختلاف افتاد و خواجه نظام و حسن صباح را از دربار بیرون انداختند.

اصطلاح سه یار دبستانی یعنی چه؟

حسن صباح بعد از این ماجرا به شمال آفریقا مهاجرت کرد و در آن جا فرقه ای را تشکیل داد که در آینده به حشاشین یا اسسین معروف گشت، این فرقه یک شعار معروف داشتند با این این عنوان که «هیچ گونه حقیقتی در کار نیست و همه چیز مجاز است».

در واقع حسن صباح با تلقین کردن این که هیچ گونه واقعیت خالصی در کار نیست و تمامی ما در یک پهنه کیهانی خونسرد به زندگی ادامه می دهیم، به دنبال رویاهای خود حالتی بین ناهشیاری و خودآگاهی را القا می کرد، علت این کار این بود که در این حالت بتواند حداکثر خشونت را بر علیه دشمنانش به کار ببرد.

واژه حشاشین نیز در لغت به معنای «گیاه شناس» است، یعنی فردی که قادر است به کمک گیاهان دارویی انسان را به عالم خلسه هدایت کند. دیری نپایید که فرقه حسن صباح به یک گروه ضد اجتماعی افراطی و بی منطق تبدیل شدند که قصدشان انتقام جویی و خون خواهی های پی در پی و همچنین مسلط شدن بر تمام خاورمیانه و قلمرو ایران بود.

در این دوران آن ها معروف به فدایی ها شدند، پس به بلندای رفیعی رفته و اقدام به ساخت قلعه الموت کردند، این داستان بعدها زمینه ای شد برای رمان ها، فیلم ها و بازی های ویدئویی در حال حاضر.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر قزوین و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “قزوین” را مطالعه نمایید.

زندگینامه حسن صباح

در اکثر افسانه ها مطالب و گفته های زیادی از حسن صباح شنیده می شود، اما در اصل او فردی بود مبلغ آیینی که تلاش می کرد به کمک فنونی که از عرفان و همچنین دانشی که در حوزه عالم هپروتی و خفیه پردازی داشت، برای تسخیر جهان فرقه ای افراطی را به وجود آورد.

حسن صباح بنیان گذار حکومت اسماعیلیه، در فلات ایران بود که بعدها در بلندای بین رشت و قزوین، قلعه ای که به قلعه الموت معروف بود را با کمک یاران نزدیکش از چنگ صاحب اصلی قلعه در آورد.

حسن صباح یاران خود را به قصد انتقام از خواجه نظام و سلجوقیان از شمال آفریقا آورده بود، او در قم زاده شده اما برخی معتقدند که او از تبار مردم کوفه است. او در شهر ری در مکتب شیعه دوازده امامی به تحصیل پرداخته و بعدها با گذشت زمان مذهب خود را به اسماعیلی تغییر داد.

گفته می شود که حسن صباح در تاریخ ما یکی از بزرگترین فریب کاران است که جوانان کم خرد را در زمان خود تهییج کرد و رعب و وحشت زیادی را در جامعه به وجود آورد. در واقع او یک هدف اصلی داشت که همزمان با قطب های قدرت در خاورمیانه به جنگ و ستیز بپردازد.

زندگینامه حسن صباح

این قدرت ها نظیر خلافت عباسی در عراق، سلجوقیان در ایران و حکومت فاطمی در مصر بودند. حسن صباح ابتدا فرقه ای را تشکیل داد که یک گروه افراطی از جوانان بودند و به فدائیان معروف بودند، این گروه شروع به قتل و ترور و هراس افکنی در کل قلمرو مد نظرش کردند و برای رسیدن به اهداف خود از هیچ گونه وسیله ای چشم پوشی نمی کردند.

البته نا گفته نماند که قتل و ترور توسط گروه حسن صباح به طور کاملا نمایشی در مقابل چشمان مردم جامعه صورت می گرفت تا برای آن ها جلوه ای ترسناک ایجاد کند تا مردم حساب کار دست شان بیاید، در اصل حسن صباح یکی از بنیان گذاران فرقه ای و تفکر چریکی در تاریخ به شمار می آید، زیرا او هیچ گاه دست به حمله های گسترده نمی زد و معمولا همیشه ضد حمله های واکنشی را برای فدائیان تجویز می کرد.

حسن صباح ویژگی های شخصیتی مهمی داشت از جمله این که او به مطالعه وابستگی بسیار زیادی داشت به گونه ای که در قلعه الموت یک کتابخانه بزرگ از کتاب های دست نویس و مهم و نایاب را گردآوری کرده بود و اکثر مواقع در روز را به تفکر و مطالعه می پرداخت.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

دژ قدیمی و کهن حسن صباح، که قلعه الموت نام دارد، بنا به گفته تعداد بسیار زیادی از گردشگران خارجی، دارای وسعتی زیاد تقریبا به اندازه یک روستای کوچک در اطراف لندن یا شفلد است.

مساحت قلعه الموت چیزی به اندازه ۲۰۰۰۰ متر مربع است، همچنین ارتفاع این قلعه به بلندی دو هزار و صدمتر از سطح دریاست، این قلعه که بر روی ارتفاعات الموت بنا شده است فقط یک راه ورودی دارد که آن هم در ضلع شرقی قلعه قرار دارد، برای رسیدن به مقصد شما باید یک مسیر زیگزاگی را طی کنید، که خود به تنهایی یک گردشگری طبیعی و کوهنوردی کامل به شمار می رود.

معنی الموت آشیانه عقاب است علت آن هم مرتفع بودن قلعه است. برای رسیدن به قلعه باید بیش از ۳۰۰ پله سنگی را طی کنید، البته در آن منطقه اهالی در ابتداب مسیر کوهستانی، چندین اسب و الاغ را آماده کرده اند تا با استفاده از آن ها به مقصد برسی.

البته مسیر مال رو که طی شد بازهم لازم است که بالا بروید، پس اگر آمادگی جسمانی ندارید هوس سفر به این منطقه را از سرتان بیرون کنید، در واقع طی کردن این مسیر چیزی شبیه به کوهنوردی نیمه سنگین است برای کسانی که کوهنورد حرفه ای نیستند.

تعداد بسیاری از جهانگردان، در سفرنامه ها و مقالات خودشان قلعه الموت را به عنوان یک صخره سرای کج ایستاده معرفی کرده اند، که بر بلندای کوهی با خاکی سرخ رنگ و با زاویه هفتاد درجه کاملا ثابت برجای مانده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

معماری قلعه دارای دو بخش شرقی و غربی است، این دژ از دیوارهای مستحکمی بنا شده که کجی و راستی شان، از صخره های سنگی کوه به رنگ سرخ و قهوه ای سوخته پیروی می کنند، آبی که به قلعه می رسد از طریق چشمه های کوهستانی تامین می شود و با سیستم لوله کشی سفالین از چشمه هایی مانند چشمه کلدر به داخل فضای قلعه می آید.

علاوه بر این قلعه الموت دارای دو بخش پایینی و بالایی است که در هر کدام از آن ها، دهانه ای متفاوت از قسمت دیگر بنا شده است علت آن هم می تواند وضع زمین و صخره هایی باشد که بر روی صخره ها قرار گرفته است، در این قلعه مصالحی شامل ملات گچ، سنگ همراه با کاشی و آجر استفاده شده، نکته جالب این که سفال نیز در قسمت های مختلف بنا به کار رفته است.

شرایط بازدید

این مکان در زمان خلوتی منطقه، برهوتی از سکوت و کوه است، که شما در این مکان می توانید دمی به آسودگی بگذارنید، بی آن که کسی مزاحم شما شود. منطقه الموت همان طور که می دانید دارای دو قسمت شرقی و غربی است، این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و در برخی فصول سال بارانی است چرا که این منطقه در نزدیک حوزه رودبار قرار گرفته است.

در زمان بازدید از این منطقه به پیشنهاد مستر بلیط می توانید از شهر زارمیان نیز، یکی از هسته های مهم سکونتی در الموت غربی، دیدن کنید، چرا که یکی دیگر از استحکامات حسن صباح نیز در آن جا قرار دارد، علاوه بر این در فاصله ۳ کیلومتری از شمال شرقی رازمیان کهن دژ لمبسر قلعه مهم حسن صباح قرار دارد.

به علت وجود دره های عمیق نینه رود این دژ از دسترس خارج شده، امروزه یکی از جاذبه های گردشگری در قزوین و روستای الموت همین دژ مستحکم و تاریخی است که گردشگران می توانند از این بنای تاریخی بازدید کرده و نهایت لذت را ببرند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به قلعه الموت

برای رسیدن به مقصد باید از سمت تهران و کرج به سمت قزوین بروید، باید نرسیده به این شهر به مسیر فرعی الموت بپیچید، قلعه الموت حدودا ۸۵ کیلومتر تا نزدیک ترین شهر فاصله دارد، اما این مسیر پیچ در پیچ و صعب العبور است و برای گردشگرانی که شناختی از مسیر ندارند اندکی دشوار است و ممکن است طی کردن مسیر دو ساعت به طول انجامد، علاقمندان می توانند بلیط هواپیما قزوین تهیه کرده و خود را به مقصد برسانند.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل قزوین شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

 

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.