استان کرمان یکی از استان های وسیع و با قدمت تاریخی فراوان در ایران است. این استان از شهرستان هایی تشکیل شده است که هر یک از آنها نیز دارای قدمت بالایی هستند و از دوران های گذشته آباد بوده و رونق داشته اند. بنابر این قدمت تاریخی آثار باستانی و تاریخی زیادی در این شهرستان ها به چشم می خورد. شهرستان کهنوج که یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می آید نیز از همین اصل پیروی می کند و با قدمت فراوانی که دارد، مملو از آثار تاریخی زیادی است. این شهرستان مانند دیگر بخش های استان کرمان آب و هوایی گرم دارد و برای سفر کردن به آن بهتر است در فصول سرد و خنک سال اقدام شود. یکی از آثار تاریخی این شهرستان قلعه ضرغام نام دارد، که در این بخش از مجله مستر بلیط اطلاعات کاملی در مورد آن برای شما ارائه می دهیم. بهتر است در صورتی که تصمیم دارید به این شهر سفر کنید در مورد آثار تاریخی آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب را مطلعه نمائید.

معرفی قلعه ضرغام

معرفی قلعه ضرغام

همان گونه که در بخش قبل توضیح دادیم، کهنوج یکی از شهرهای تاریخی استان کرمان محسوب می شود و آثار تاریخی متعددی در آن وجود دارد. یکی از آنها قلعه ضرغام نام دارد، که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر شناخته می شود. قلعه های تاریخی از جمله بنا هایی هستند که جهت حفاظت و امور نظامی ساخته می شدند. این قلعه ها را بنابر نوع کاربری در مکان های مختلفی می ساختند، برخی از آنها را که جهت بالا بردن امنیت راه ها به کار برده می شدند در بین راه ها می ساختند. بعضی دیگر نیز برای محافظت از شهرها و روستا ها استفاده می شدند که آنها را در نزدیکی یا داخل آن ها احداث می کردند. از زمان دقیق ساخت قلعه ضرغام اطلاعات دقیقی وجود ندارد، ولی این موضوع که توسط فردی به نام سعید خان رودباری بنا شده، مشخص و معلوم است. این سازه را با نام قلعه تاریخی امیر سعید خان (صد خان) نیز می شناسند. به خاطر اهمیت تاریخی و معماری که دارد در لیست آثار ملی جای گرفته است.

قلعه ضرغام در تاریخ

فیروز فرمانفرما که یکی از شاهزادگان زمان قاجار و حاکم کرمان بود، زمانی به منطقه رودبار، که در آن زمان شامل شهرهای فاریاب، قلعه گنج، رودبار جنوب و منوجان می شد، سفر کرده بود و سفرنامه ای از خود به جای گذاشته و درباره کهنوج و این قلعه چنین نوشته است: «کهنوج قصبه و ضابط نشین رودبار است، قلعه‌ی بسیار سختی دارد که در ابتدای کهنوج و در ورودی کوه سنگی واقع است که از قلعه بمپور مرتفع ‌تر است و به عینه شبیه دوشان تپه ولی ارتفاع این قلعه اندکی از او کمتر و طول کوه و قلعه اینجا به آن اندازه نیست. اکنون این قلعه خراب و ویران و چاهش را که آب داشته است پر کرده اند، که جای بسی تأسف است. باعث خرابی قلعه را تحقیق کردم گفتند: در سالی که سعید خان مشهور به بلوچ که ضابط رودبار بود و از دیوان و دربخانه گریزان بود. امیر توپخانه حکم به خرابی قلعه کرده بود. (البته آقاخان محلاتی حاکم کرمان که بر علیه محمد شاه قاجار طغیان کرده بود و سعید خان رودباری به او قول همکاری و مساعدت داده بود او به قلعه کهنوج پناه آورد و قوای دولتی قلعه کهنوج را محاصره و حبیب الله خان امیر توپخانه، این قلعه را به توپ بست که سبب ویرانی آن شد. این حادثه در سال ۱۲۵۷ اتفاق افتاد).

معماری قلعه ضرغام

 قلعه کهنوج را مرحوم سعید خان بالای تلی ساخته است که تل آن تقریباً دویست زرع ارتفاع دارد و تمامش سنگ و بنیان قلعه در نهایت استحکام است. برج و باروی خوب برای آن ساخته شده و سرزن تمام تلهای محقر اطراف است. در وسط آن چاه عمیقی که زیاده از دویست زرع عمق دارد حفر کرده و به آب رسانده اند، سه دروازه به همه جهت و شانزده لوله برج در فصیل و نارنج قلعه هم دارد، اوقاتی که در این نقاط اغتشاشی بوده است، قلعه مزبور در محل خود خیلی مفید بوده و غالباً مرحوم سعید خان خود و کسانش را در قلعه مزبور حفظ می‌نموده است ولی بعد از آن به واسطه شیوع امنیت دران خان و پدرش نورالدین خان آن را متروک گذاشته است و چون کهنوج از حد غرب جنوبی پنج فرسخ تا «کردی» خاک فارس بیشتر فاصله ندارد، برای حفظ جان و مال اهالی این حدود از اشرار عرب و بهرلوی فارس تعمیر و نگاهداری این قلعه لازم است».

معماری قلعه ضرغام

قلعه بر روی یک تپه کوچک ساخت شده است که باعث می شود که این بنا بر محیط اطراف مشرف و دیده بانی خوبی داشته باشد، که ارتفاع تپه نسبت به زمین های اطراف حدود 208 متر است. پلان قلعه به صورت مستطیل شکل و با ابعادی برابر با 50 در 24 متر است و مساحت آن حدود 1200 متر مربع می شود. این قلعه در گذشته دارای 16 برج دیده بانی بوده است که در حال حاضر تنها دو عدد از آنها به چشم می خورند؛ این برج ها به صورت مدور ساخته شده بودند. این قلعه همچنین از سه جهت دارای ورودی بود که این دورازه ها در قسمت های مختلفی قرار داشتند. در ساخت قلعه از مصالحی مانند سنگ، گچ و خشت استفاده کرده اند که سبب استحکام بالای آن شده است. در وسط قلعه چاه عمیقی که ارتفاعش حدوداً 200 متر می شده است حفر کرده بودند، که از آن برای تامین آب ساکنین قلعه استفاده می کردند.

سفر کردن به شهر کهنوج از طریق بسیاری از وسایل حمل و نقلی امکان پذیر است ولی اتوبوس گزینه ای ارزان قیمت و امن محسوب می شود، همچنین می توانید خرید بلیط اتوبوس کهنوج را نیز از مستر بلیط انجام دهید.

راه های دسترسی به قلعه

راه های دسترسی به قلعه

اگر روزی به شهر کهنوج سفر کردید باید بدانید که قلعه در جوار شهرک ولیعصر و پشت بهشت زهرای شهر کهنوج قرار دارد. برای رفتن به این ناحیه می توانید از کلیه وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

بازدید از قلعه ضرغام

برای دیدن این بنا نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. همانطور که تا کنون متوجه شدید این بنا بر روی تپه ای قرار دارد پس اگر می خواهید از نزدیک آن را ببنید، بهتر است از کفش و لباس مناسب برای این کار استفاده کنید. همچنین زمانی که برای دیدن این اثر تاریخی احتیاج دارید حدود 2 ساعت است.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. سعید نظام مالکی پاسخ

  این اسم اشتباه است
  قلعه امیر سعید خان است نه ظرغام
  ظرغام یکی دیگر حکام منطقه رودبار است
  پد پدربزگش(امیر میرزاخان پسر امیر حسین خان)برادر امیر سعید خان بوده
  این ها یک شخص نیستند

 2. Sohaykmaleki پاسخ

  باسلام قلعه سعیدخان جدا از قلعه ظرغام الدوله است واین قلعه که وسط شهرکهنوح است مربوط به سعیدخان است وقلعه کوچکتری که تقریباپنح کیلومتر از این قلعه اصلی است مربوط به ظرغام است وظرغام برادرزاده سعیدخان است

 3. سعید بلوچ پاسخ

  سلام قلعه ضرغام خان نارویی بوده است و در ان زمان کل منطقه رودبار زمین جزیی از بلوچستان بشمار میامده و دست بلوچ ها اداره میشد و در زمان حکومت پهلوی از بلوچستان جدا و به استان کرمان افزوده شده و مردم کهنوج و جیرفت و تمام مناطق رودبار اصالتا بلوچ هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *