قلعه آدمخوار اردبیل

0 704

اردبیل یکی از استان های مسافر پذیر ایران در فصل تابستان و دیگر فصل های سال است. این استان از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بی مثالی برخوردار است، که با مردمانی مهمان نواز هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی می باشد. قدمت این شهر به 40 هزار سال قبل باز می گردد به همین علت از جاذبه های تاریخی مختلفی در دوران های حکومتی مختلف برخوردار است. یکی از این جاذبه ها قلعه آدمخوار یا قلعه بوینی یوغون است که در کنار دهکده عباسلو قرار دارد. ما در این مبحث از مجله مستر بلیط به بحث در مورد ویژگی های این قلعه اسرارآمیز خواهیم پرداخت.

تاریخچه

قلعه آدمخوار اردبیل یکی از جاذبه های مرموز این شهر به شمار می رود که به گفته تاریخ شناسان قدمتی چهار هزار ساله دارد، چرا که اشیاهای مختلفی درون این قلعه وجود دارد که نشان از دوران مانایی است. اوج رونق قلعه آدمخوار به زمان حکومت اشکانیان باز می گردد زمانی که جنگ بین روم و ایران صورت گرفت. این قلعه رازآلود در آن زمان کاربری مسکونی داشته و محل زندگی بسیاری از افراد محلی آن  محیط بوده است. وسعتی که این قلعه دارد نشان می دهد که از زمان حکومت اشکانیان تا زمان صفویان به عنوان محل زندگی بسیاری از افراد مورد  استفاده قرار گرفته است.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

قلعه بوینی یوغون یا همان قلعه آدمخوار اردبیل بر روی سنگ های بسیار بزرگی ساخته شده است. این سنگ های بزرگ به حدی محکم هستند که می توان آن ها را تا ارتفاع 300 متری مشاهده کرد. ارتفاع بلند این قلعه باعث شده است تا داستان هایی که در مورد غیب شدن انسان ها درون آن  گفته  می شود به حقیقت نزدیک تر شود. برای اینکه بتوان از این قلعه بالا رفت پله هایی را قرار داده اند که آن ها را با دست ساخته اند. در بالای این قلعه می توان 6 آب انبار را مشاهده کرد که همگی سازه های دست بشر هستند. قدرت ذهنی و فکری مردمانی که درون این قلعه زندگی کرده اند بسیار بالا بوده به نحوی که از این آب انبارها برای ذخیره آب باران و برف استفاده کرده اند. این حوضچه ها که از آن ها به عنوان آب انبار استفاده شده است عمقی بیشتر از آن چه که می بینید دارند. مصالحی که برای ساخت قلعه به کار رفته ساروج و سنگ است. برای بازدید از این قلعه اسرارآمیز می توانید به سایت معتبر مستر بلیط رجوع کنید و بلیط مورد نیاز خود را خریداری نمایید، لازم به ذکر است که بگوییم هنگام رفتن به این منطقه به افسانه ای که گفته شده است می توانید واقف شوید.

طبق بررسی هایی که تاریخ شناسان انجام داده اند می توان گفت در اطراف قلعه هیچ راه ورود و خروجی وجود ندارد یعنی حصار بزرگی دور این قلعه را فرا گرفته که باعث مرگ آدمیان می شود به همین علت کسانی که برای وارد شدن به این قلعه رفته اند هنگام برگشت راه را گم کرده اند یا اینکه درون این قلعه گم می شدند که بدون آب و غذا در آن جا می ماندند و جان خود را از دست می دادند. امروزه می توان اسکلت های زیادی را درون این قلعه مشاهده کرد. در مورد غیب شدن کسانی که به این قلعه رفته اند برخی از کارشناسان می گویند به دلیل صعب العبور بودن ممکن است آن افراد از سمتی دیگر خارج شده باشند. اثرهای زیادی از دوران اشکانیان مفرغ و اسلامی درون این قلعه وجود دارد که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. بازدید از این قلعه مناسب افرادی است که به دنبال راز و رمزهای خوفناک هستند. برای رفتن به این منطقه می توانید بلیط اتوبوس اردبیل را تهیه نمایید و راهی سفر به سوی این شهر پر از جاذبه های گردشگری شوید. در قسمت جنوبی قلعه بنایی بر جای مانده که به  گفته کارشناسان از ارکان اصلی تاسیسات دفاعی بوده که از آن هنگام جنگ بین ایران و روم استفاده شده است. به این نکته توجه داشته باشید که راه صعب العبور بودن قلعه و لایه لایه بودن آن باعث شده که هنگام رخ دادن جنگ هیچ گونه آسیبی به کسانی که درون این قلعه وجود داشته اند وارد نشود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از جاذبه های تاریخی می تواند یکی از لذت بخش ترین قسمت سفر باشد که در برنامه ریزی های خود قرار می دهید. هنگام رفتن به اردبیل بدون شک قلعه آدمخوار توجه شما را به خود جلب می کند. هنگام رفتن به این منطقه باید وسایل کوهنوردی را هم با خود به همراه داشته باشید، چرا که علاوه بر پله ها می توانید از سنگ های عظیم الجثه آن هم بالا روید. برای وارد شدن به این قلعه نیازی به دریافت بلیط ورودی ندارید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که گفته شد قلعه آدمخوار در اردبیل و روستای کورعباسلو قرار دارد. برای راهی شدن به سوی این شهر می توانید از وسایل نقلیه عمومی ماشین های شخصی خود استفاده نمایید. بسیاری از افراد تحمل راه های طولانی را برای مسافرت ندارند به همین علت ترجیح می دهند از وسایلی چون هواپیما استفاده نمایند از این رو می توانند بلیط هواپیما اردبیل را خریداری نمایند، زمانی که به مقصد رسیدند باید از تاکسی هایی که در آن جا قرار دارد استفاده نمایند. هنگام استفاده از ماشین های شخصی برای راهی شدن به سوی اردبیل دیگر نیازی نیست که به دنبال تاکسی باشید که شما را به این روستا برساند و به راحتی می توانید به این روستا دسترسی داشته باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.