پارک آب و آتش؛ معرفی + راه های دسترسی

0 401

قطعا همه ما، اسم پارک بسیار مشهور آب و آتش تهران را شندیده ایم. کاربردی ترین پاک در پایتخت به گونه ای حتی کسانی هم که متعلق به استان تهران نیستند، نام آن را شنیده اند و محبوبیت این پارک را در بین مردم متوجه شده اند.

پارکی که دارای یک محوطه بسیار بزرگ و سر سبز است همه نوع امکاناتی برای تفریح و استراحت مردم در آن واقع شده و هر فردی بدون محدودیت سنی می تواند وارد این پارک شود. حال اگر کنجکاو هستید که همه جزئیات را راجب این پارک بدانید، حتما با مجله مستر بلیط تا انتها همراه شوید.

معرفی پارک آب و آتش

پارک آب و آتش، یک باغ یا یک محوطه بسیار گسترده و بزرگ،که در استان تهران واقع شده، است و خوب توانسته نظر عموم را به خود جلب کند. شاید با خود بیاندیشد که این مکان، یک پارک معمولی همانند دیگر پارک ها است؛ اما باید بگوییم که این بوستان به گونه ای طراحی شده، که بزرگترین امکانات از جمله پل طبیعت و پل ابریشم را در خود جای داده است.

اگر بخواهیم از نظر محوطه ای این مجموعه بزرگ را بررسی کنیم، می توان گفت که سر سبز ترین منطقه در محیط شهری تهران است که کمی از آلودگی هوا را کاهش می دهد. همچنین خیلی از مسابقه های مهیج صدا و سیما، درون این پارک ضبط شده که اگر برای بازدید کردن از این پارک بروید، قطعا در قسمت اطلاعات می توانید نام برنامه ها را مشاهده کنید.

جالب است بدانید که پارک آب و آتش به پارک یا بوستان حضرت ابراهیم هم مشهور است و لقب آب و آتش را به ‌دلیل دریاچه مصنوعی و برج های آتشی که در آن قرار دارد به آن داده اند.

تاریخچه

تاریخچه

پارک آب و آتش، پارک مدرن و پیشرفته ایست که توسط شهردار سابق، آقای قالیباف تاسیس شده است. درون پارک آب و آتش، یک پل بسیار مهیج و چشم گیر وجود دارد که نام او پل طبیعت است. این پل هم توسط یک بانوی معمار ایرانی طراحی شده که از نظر زیبایی، در لیست زیباترین و امن ترین مکان های استان تهران ثبت شده است. تاریخ دقیق افتتاح این پارک هم در سال 1388 است که توسط شخص جناب قالیباف، افتتاح شد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تهران و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “تهران” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در قسمت بالاتر هم گفتیم، پارک آب و آتش، بسیار بزرگ است و مساحتی تقریبا 24000 هزار متر مربع دارد. در این پارک برخی از تفریحات معمولی همانند انواع درخت ها، آلاچیق ها، دریاچه مصنوعی و انواع امکانات تفریحی مهیج تر دیگری همانند، پل طبیعیت و برج آتش و .. دارد که در مستر بلیط بیشتر به آن ها می پردازیم.

این پارک بسیار بزرگ، علاوه بر تمام امکانات مهیجی که دارد، رستوران و کافی شاپ نیز دارد که شما می توانید به راحتی به آنجا بروید و غذا تهیه کنید. همچنین برخی از این مکان های مهیج مشهور که درون پارک آب و آتش واقع شده اند عبارت اند از:

پل طبیعت

یکی از زیباترین پل های تهران که با ارتفاعی بلند و طبیعتی بکر، به خوبی مخاطب را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این پل که به دست یک مهندس معمار بانو طراحی شده، در لیست برترین پل های جهان هم قرار گرفته؛ کافی است که نام پل طبیعیت را در اینترنت سرچ کنید تا مشاهده رتبه آن در جهان شوید. جنس این پل، از شیشه و فلز و سیمان و به گونه ای طراحی شده است که اگر بر روی پل بروید، می توانید از اطراف، طبیعت بسیار زیبای دور دست را هم مشاهده کنید.

این پل علاوه بر این که زیبایی های منحصر به فرد و مخصوصی دارد، باعث هیجان بیش از حد هم می شود. به گونه ای که با راه رفتن بر روی این پل، احساس می کنید هیچ امنیتی در اطراف شما وجود ندارد و هر لحظه از آن بالا، به سمت پایین پرتاب می شوید.

البته امنیت و استحکام این پل تایید شده و تا به حال کسی آسیبی ندیده است؛ همچنین اگر از ارتفاع می ترسید، این پل اصلا برای شما، مناسب نیست و بهتر است که آن را امتحان نکنید؛ زیرا به دلیل شیشه بودن اطراف پل، باعث ایجاد وحشت در افراد می شود و اگر فوبیای ارتفاع داشته باشید، قطعا بیهوش می شوید.

پل طبیعت

میدان مشاهیر

اگر به ادبیات و معماری علاقه مند هستید، حتما به میدان مشاهیر پارک آب و آتش هم سری بزنید؛ زیرا این میدان با طراحی های ویژه معماری و اشعار محبوبی که در خود جای داده، بسیار برای کسانی که به شعر و ادب یا معماری علاقه دارند، مناسب است. این میدان تقریبا در انتهای پارک واقع شده و شما می توانید تمامی اشعار محبوب و مشهور ایرانی را دور تا دور میدان با مشخصات، نام و اشعار مشاهده کنید.

همچنین این میدان به گونه ای طراحی شده که شما با دیدن آن، حدود 200 سال به عقب باز می گردید و می توانید عمق معماری منحصر به فرد ایرانی را در این میدان مشاهده کنید. جنس مجسمه ها هم از سنگ است که با گذشت سال های بسیار هم تجزیه نمی شوند و از بین نمی روند.

شاید تا به حال هرچه میدان دیده باشید، دایره، گرد باشند و ضلعی نداشته باشند؛ ما امروز به شما میدانی معرفی کردیم که اضلاع دارد و به شکل یک مستطیل بزرگ است؛ همین مدل طراحی باعث شده تا میدان مشاهیر، جزو مکان های محبوب برای افراد شود. به گونه ای که هر کس یک بار این میدان را مشاهده کرده باشد، قطعا بار دوم هم برای دیدن او می رود.

برج آتش

زمانی که نام پارک آب و آتش است و دریاچه در خود جای داده، قطعا باید یک آتش هم داشته باشد تا نام او، با جزئیات پارک، همخوانی داشته باشد. برج های آتش، برج هایی هستند که با آتش های بلند و ارتفاع تقریبا 2 متر بازی می کنند و نظر مخاطبان را به خود جلب می کنند.

این چهار برج که در چهار طرف پارک واقع شده اند، هر شب بدون استثنا، نمایش آتش بازی خود را با هماهنگی کامل شروع می کنند و نقش زیبایی از آتش را در آسمان شب ثبت می کنند.

اگر قصد دارید به پارک آب و آتش بروید، حتما زمانی بروید که غروب آفتاب هم آنجا حضور داشته باشید، زیرا این برج ها بعد از این هوا کمی تاریک شد، کار خود را برای مردم آغاز می کنند.

دریاچه خزر

دریاچه خزر

قطعا الان با خود می اندیشید که دریاچه خزر درون شمال کشور واقع شده، پس این دریاچه چیست؟ بله درست است دریاچه خزر یا دریای خزر در شمال کشور واقع شده است؛ این دریاچه که درون پارک آب و آتش قرار گرفته، یک دریاچه مصنوعی می باشد و به دست انسان درست و طراحی شده است.

(دریاچه ها، به تنهایی شکل می گیرند و زمانی که انسان آن ها را تولید کند مصنوعی نامیده می شوند). این دریاچه مصنوعی نسبتا بزرگ  برای قایقرانی و دیگر تفریحات عموم طراحی شده؛ البته همان طور که در قسمت بالاتر هم گفتیم، برخی از مسابقات صدا و سیما درون این پارک برگزار شده است که یک مسابقه آبی هم درون دریاچه مصنوعی ضبط شده؛ شما می توانید برای قایقرانی، تماشای پرندگان و.. از این دریاچه استفاده‌ کنید.

آمفی تئاتر

اگر خیلی به تاریخ علاقه مند باشید، قطعا راجب آمفی تئاترها در روم مطلبی خوانده اید. این آمفی تئاترها که در گذشته برای نبرد گلادیاتورها استفاده می شدند، امروزه برای برگزای مراسم ها و جشن ها استفاده می شوند. البته این آمفی تئاتری که درون پارک آب و آتش واقع شده، یک شبیه سازی است و یک آمفی تئاتر اورجینال نیست.

یعنی این که طراحان، این آمفی تئاتر را همانند آمفی تئاترهای رومی درست کرده اند تا از آن برای برگزاری مراسم ها و جشن های مهم استفاده کنند. جنس این مکان هم از سیمان و آجر می باشد و همانند آمفی تئاتر های اصلی، از سنگ نیست.

فواره آب

شاید در تلویزیون مشاهده کرده باشید که فواره های آب پیشرفته، می توانند به شکل های مختلف درآیند یا حتی همراه موزیک، آب ها حرکت کنند. این نوع فواره ها در پارک آب و آتش  موجود است و اگر تا به حال از نزدیک آن ها را مشاهده نکرده اید، کافی است‌ سری به پارک آب و آتش بزنید. این فواره ها معمولا همیشه فعال هستند و با ریتم موزیک حرکت می کنند و تغییر شکل می دهند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

این مجموعه بسیار بزرگ، برای ورود تمامی عموم و انواع سن ها آزاد است و بلیطی بابت وارد شدن به آن از شما دریافت نمی کنند. البته مکان هایی همانند موزه ها، پل طبیعت و … بلیطی هستند و شما برای وارد شدن باید هزینه ای برای آن ها بپردازید.

همچنین این پارک از ساعت 6 صبح الی 11 شب باز است؛ و شما در هر زمانی که مایل بودید می توانید به آنجا بروید. البته به یاد داشته باشید که حتما وسایل پیک نیک را با خود ببرید، زیرا این پارک علاوه بر این که به تنهایی امکانات ویژه و مهیجی دارد، اما برای روز 13 بدر، تفریحات ساده و… بسیار مناسب است.

راه های دسترسی به پارک آب و آتش

اگر متعلق به استان تهران نیستید، می توانید با تهیه کردن بلیط هواپیما تهران، به شهر تهران بروید و در خیابان آفریقا پارک را مشاهده کنید. همچنین این پارک این  قابلیت را دارد که وسایل نقلیه با خود به داخل بوستان ببرید و دیگر نیازی نیست ‌از امنیت ماشین و دیگر وسایل نقلیه نگران باشید.

اگر هم قصد دارید که با وسیله های بدون ضرر به پارک آب و آتش بروید، می توانید با دوچرخه وارد شوید و در قسمت دوچرخه سواری هم کمی ورزش کنید. امیدواریم که حتما به این پارک بروید و خاطرات بسیار خوبی را به همراه خانوادتان کسب کنید. از این که تا انتها با ما همراه بودید، از شما سپاسگذاریم.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.