خرید بلیط هواپیما چارتر

موجودی کامل

با ارائه حداکثری موجودی، برنامه‌ریزی سفر را برای هر زمان و مقصدی ممکن کرده‌ایم!

تجربه دلچسب خرید

دغدغه ما در طراحی، سادگی و خرید آسان است!

مشاور در مدیریت هزینه

با ارائه قابلیت‌های هوشمند کمک می‌کنیم تا سفری به‌صرفه داشته باشید!

پشتیبان سفر

از لحظه تصمیم تا پایان سفر کنار شما هستیم!

اگر پیش از این برای خرید بلیط هواپیما یا خرید تورهای گردشگری اقدام کرده باشید، به احتمال زیاد اصطلاح بلیط چارتری برایتان اصطلاح آشنایی است. اما چارتر کردن به چه معناست و اینگونه بلیط‌ها یا پروازها چه تفاوتی با پروازهای معمولی دارند؟ با ما همراه شوید تا در این مطلب شما را با تعریف بلیط چارتر، تفاوت آن با بلیط های معمولی یا سیستمی، انواع و ویژگی‌های این نوع بلیط و شرایط خاص خرید و کنسل کرن آنها آشنا شوید. در پایان متوجه خواهید شد که خرید این بلیط‌ها به نفع شما خواهد بود یا خیر.

بلیط چارتر چیست؟

شاید تا کنون به هنگام خرید بلیط هواپیما با عبارت پرواز چارتر و یا بلیط هواپیما چارتر برخورد کرده باشید. این کلمه در لغت به معنی دربست اجاره کردن است. به عبارت  دیگر هر وسیله‌ی نقلیه ای که دارای تعداد زیادی صندلی باشد می‌تواند چارتر شود. در کشور ما این واژه بیشتر برای هواپیما مصطلح است. گاهی افراد، شرکت‌ها و یا آژانس‌های هواپیمایی بخشی و یا تمام صندلی‌های یک هواپیما را اجاره می‌کنند که در این صورت به آن‌ها چارتر کننده گفته می‌شود. ویژگی‌های مهم و تمایز دهنده‌ی این نوع پروازها از پروازهای سیستمی چیست؟ پروازهای سیستمی همانطور که از نامشان پیداست طبق جدول زمان بندی مشخص و در مسیرهای مشخص انجام می‌شوند، در صورتی که پروازهای چارتری از این قاعده پیروی نمی‌کنند.

 اما شاید شناخته شده ترین تفاوت این نوع پروازها قیمت پایین‌تر آن‌ها تعریف شود. پس اگر می‌خواهید بلیط هواپیما ارزان تهیه کنید، چارتر گزینه‌ی خوبی است. البته توجه داشته باشید اساساً نرخ این نوع پروازها به نسبت زمان به صورت متغیر محاسبه می‌شود. در حقیقت نرخ این گونه پروازها برای زمان‌های پرتقاضا تفاوت چندانی با پروازهای سیستمی ندارند. اما از طرف دیگر این نرخ در فصول خلوت تر به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

در عین حال امکان تغییر ساعت و تاریخ پرواز چارتری از طرف مسافر وجود ندارد. البته لازم به ذکر است بلیط هواپیما چارتر فقط در شرایط بسیار خاص کنسل و وجه بلیط به مسافر بازگردانده می‌شود. در سامانه‌ی مستر بلیط که در زمینه‌ی فروش آنلاین بلیط هواپیما خوشنام و قابل اعتماد است می‌توانید با یک بار جستجو لیستی از ارزان‌ترین و بهترین پروازهای چارتری را بیابید. در این صفحه می‌توانید خرید این نوع بلیط را به مقاصد مختلف و با ارزان‌ترین قیمت از تمامی ایرلاین‌ها را انجام دهید. کافیست در باکس جست و جوی بلیط در بالای این صفحه مبدأ و مقصد پرواز خود را تعیین کرده و خریدی آسان انجام دهید.1

انواع بلیط چارتری

به‌طورکلی، بلیط چارتر به ۲ دسته تقسیم می‌شود: کامل و بلیط برای اجاره صندلی. 

نوع کامل همان‌طور که از نام آن مشخص است، به اجاره تمام صندلی‌های یک هواپیما یا پرواز گفته می‌شود. مشتریان این نوع بلیط ممکن است افراد عادی یا شرکت‌ها باشند. معمولا کسانی که به خرید بلیط چارتری مطمئن فکر می‌کنند، اول از همه سراغ این نوع بلیط می‌روند. 

اجاره صندلی یا سیت چارتر هم به اجاره بخشی از صندلی‌های یک هواپیما در پرواز به مسیر مشخص‌شده گفته می‌شود. زمان اجاره این صندلی‌ها به صورت دوره‌ای مشخص می‌شود. در واقع، چارترکننده برای زمان‌های مشخصی تعدادی از صندلی‌های هواپیما را به افراد عادی یا شرکت‌ها اجاره می‌دهد. این نوع بلیط خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

  • اجاره صندلی به صورت شناور: چارترکننده با فروش این نوع بلیط متعهد می‌شود که در بازه زمانی مشخصی مانند ۱ یا ۲ ماه، صندلی‌های یک پرواز در مسیر تعیین‌شده را به‌صورت رفت‌وبرگشت در اختیار مسافران مورد نظر بگذارد. 
  • اجاره صندلی به صورت بک تو بک (Back to Back): این نوع بلیط دقیقا مانند بلیط شناور است اما با این روش یک تفاوت کوچک دارد. در بلیط چارتر شناور فرقی نمی‌کند که زمان رفت و برگشت مسافران چه زمانی باشد اما در بلیط نوع دوم باید حتما فاصله میان تاریخ رفت و برگشت مشخص شود. 
  • اجاره صندلی به روش بلاک سیت (Block Seat): چارترکننده با فروش این نوع بلیط تعداد معینی از صندلی‌های یک پرواز را برای تاریخی مشخص به مسافران اجاره می‌دهد.

همانطور که گفته شد زمانی که یک آژانس هواپیمایی یا یک شرکت مسافرتی، به این شکل پروازی را چارتر می‌کند، بلیط‌های ارائه شده توسط چارترکنند را بلیط چارتری می‌گویند. از آنجا که چارتر کننده مسئول عرضه بلیط است، می‌تواند قیمت را افزایش یا کاهش دهد و علت تقاوت میان قیمت این نوع بلیط و بلیط سیستمی نیز همین است.

چگونگی کنسل کردن بلیط چارتر

پیش‌تر گفتیم که امکان کنسلی ابن نوع بلیط همیشه وجود ندارد وفقط برای برخی از پروازها این امکان موجود است. اگر بلیط چارتری از نوعی باشد که امکان کنسلی آن وجود داشته باشد می‌توانید از انتهای همین صفحه گزینه " پیگیری و کنسلی بلیط" را انتخاب کنید و مراحل را پیش بروید. البته فراموش نکنید که به شماره صورتحساب و شماره تلفنی که برای رزرو بلیط استفاده کرده‌اید نیاز خواهید داشت.
مابقی مراحل را که پیش بروید، کنسلی بلیط هواپیما چارتر انجام و پس از کسر مبلغ کنسلی، مابقی واریزی به حساب شما برگشت داده می‌شود.

البته اگر هنگام رزرو بلیط احتمال می‌دهید که شاید زمان سفرتان تغییر کند، بهتر است قبل از خرید از کلیدی کنسلی بلیط هواپیما چارتر اطمینان حاصل کنید. برای این موضوع می‌توانید با بخش پشتیبانی تماس بگیرید. در صورتی‌که کلیدی کنسلی بلیط هواپیما چارتر برای پرواز مدنظرتان وجود نداشت، می‌توانید بلیط سیستمی را انتخاب کنید. اگر چه گاهی قیمت این نوع بلیط بیشتر است اما با توجه به میسر بودن امکان کنسلی، ارزش هزینه را دارد. بنابراین اینکه بلیط چارتری یا سیستمی برای شما مناسب‌تر بسته به شرایط سفرتان است. در نهایت هر نوع بلیط را که انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم پیش از خرید که حتما قوانین رزرو را مطالعه کنید.
در پایان مِستر بلیط سفر خوشی را برای شما آرزومند است.

سوالات متداول

در پرواز های چارتری بنا به تعریف تامین کننده(چارتر کننده) پرواز، نرخ بلیط کودک برابر نرخ بلیط بزرگسال محاسبه می گردد.

در پرواز های چارتری نرخ بلیط بر اساس عرضه و تقاضای مسافران از جانب تامین کننده تعیین میگردد و در هر لحظه قابل افزایش و یا کاهش است.

در صورتیکه نام مسافر را اشتباه تایپ کرده باشید، با پشتیبانی سایت مستر بلیط تماس بگیرید؛ بر اساس قوانین ایرلاین با پرداخت جریمه امکان اصلاح نام برای برخی از ایرلاین ها وجود دارد.

برای کنسلی بلیط ابتدا به بخش پیگیری و کنسلی بلیط بروید. پس از ورود شماره صورتحساب و تلفن همراه می توانید خرید خود را مشاهده کنید سپس بر روی گزینه مشخصات کلیک نمایید، صفحه ای باز می شود ، در پایین صفحه دکمه ی کنسل کردن قرمز رنگ را انتخاب و پس از انتخاب مسافری که قصد کنسلی آن را دارید بر روی گزینه انتخاب مسافرین کلیک نمایید.صفحه جدیدی باز میشود که نام مسافری که قصد کنسلی آن را دارید ، درصد جریمه و مبلغی که به شما برگشت داده خواهد شد را نمایش داده می دهد. یکی از روش های استرداد (اعتباری ، کارت) را انتخاب و بر روی گزینه بلیط های فوق کنسل شود کلیک نمایید در صورتی که پیغام بلیط های شما با موفقیت کنسل شد نمایش داده شود ، کنسلی شما انجام شده است. همچنین با استفاده از لینک کنسلی آنلاین که در پیامک ارسال شده است میتوانید کنسلی بلیط خود را انجام دهید و چنانچه دارای حساب کاربری روی وب سایت ما هستید، می توانید از طریق پنل کاربری و بخش صورتحساب ها نسبت به کنسلی بلیط خود اقدام نمایید.

درصد جریمه کنسلی پروازهای چارتری مطابق شرایط و مقررات تامین کننده (چارتر کننده) تعریف و تعیین گردیده که قبل از خرید در شرایط تغییر و کنسلی در رزرو مربوطه ذکر گردیده و همچنین پس از خرید نیز با مطالعه بخش شرایط و مقررات بلیط خود میتوانید از میزان آن مطلع شوید.

در صورت تغییر زمان پرواز، اگر تاخیر و یا تعجیل بیش از 2 ساعت باشد، امکان استرداد کل وجه بلیط وجود دارد که مستر بلیط با اطلاع به مسافرین و دریافت تاییدیه استفاده یا عدم استفاده از پرواز ، در صورت عدم تمایل مسافر به انجام پرواز ، وجه دریافتی بلیط را استرداد می نماید.

در این صورت با پشتیبانی سایت مستر بلیط تماس بگیرید؛ بر اساس قوانین ایرلاین با پرداخت جریمه امکان جا به جایی برای برخی از ایرلاین ها وجود دارد.

مطابق شرایط و مقررات تامین کنندگان (چارترکنندگان) بر اساس نوع ایرلاین و مبلغ بلیط ، ممکن است بلیطی غیر قابل کنسل و استرداد باشد ؛ که میتوانید جهت بررسی و دریافت اطلاعات با پشتیبانی سایت مستر بلیط تماس حاصل فرمایید.

اکیدا توصیه میشود بلیط پروازهای چارتری چاپ شده و همراه مسافرین باشد که در صورت بروز هرگونه مشکل در فرودگاه، بلیط توسط دفتر شرکت هواپیمایی جهت پیگیری های بعدی، مهر گردد.

مسیرهای پرتردد به مقصد چارتر

ارزان ترین و سریعترین مسیرها را با بیش از 500 شریک رسمی انتخاب کنید

ساده‌تر با اپلیکیشن مِستربلیط

تخفیف‌های اختصاصی اپلیکیشن

راحت‌تر برای پرسفرها

امکانات بیشتر برای سفر به‌صرفه

یا برای دانلود اسکن کنید.