گرمابه یان یان

گرمابه یان یان؛ معرفی + راه های دسترسی

استان زنجان از جمله استان های ایران است که مناطقی بس قدیمی در آن قرار دارد، که از آن جمله می توان به شهرستان خرمدره اشاره کرد. این شهر دارای دیرینگی بس قدیمی است که از تپه های بی شماری که در سراسر این شهرستان قرار دارد می توان به درستی این امر پی برد. شهرهای قدیمی اصولا دارای اماکنی تاریخی هستند که هر یک از آنها داستانی از شهر را در خود نهفته دارند.

خرمدره علاوه بر اینکه دارای تاریخی غنی است از آب و هوای مناسبی نیز برخوردار است که باعث شده جاذبه های طبیعی بسیاری در آن یافت شود. این شهر به خاطر تمدن هشت هزار ساله خود به نگین سبز و دارالخیرین شهرت پیدا کرده است.

تپه خالصه، حمام یان یان، باغهای وسیع میوه بویژه محمود آباد، جاده بین مزارع داسداران، کوچه باغهای قدیمی، جنگلهای شاه باغی، ارتفاعات همجوار الوند، پلاس و ویستان، دریاچه کوچک سدهای خلیفه لو و شویر، مسجد بهمن حجت کاشانی و غار بهمن حجت کاشانی از جاذبه های گردشگری در این شهرستان هستند. از بین این آثار گرمابه یان یان را انتخاب کرده ایم تا در این مطلب از مجله مستر بلیط به شرح آن بپردازیم.

درباره گرمابه یان یان

معرفی گرمابه یان یان

گرمابه ها در گذشته تنها جائی برای شست و شو نبوده اند، بلکه مکانی برای معاشرت نیز محسوب می شده اند، به خصوص بانوان که از مراودات اجتماعی کمتری نسبت به مردان برخوردار بودند. در برخی مواقع آن ها یک روز تمام را در این مکان به سر می بردند و با دیگر باخانم ها به صحبت و معاشرت می پرداختند.

این موضوع برای مردان نیز صادق بود ولی در مورد خانم ها کمی شدید تر انجام می شد. از آنجائی که در بیشتر شهرها گرمابه ها برای خانم ها و آقایون به صورت مشترک مورد استفاده قرا می گرفت، بنابراین در روزها یا ساعات خاص مردانه و در روز یا ساعتی دیگر به خانم ها تعلق داشت. برای مطلع کردن افراد از تعویض شیفت از بوقی استفاده می شد.

گرمابه یان یان در شهر خرمدره استان زنجان قرار دارد، این حمام در محله یان یان واقع شده و متعلق به زمان قاجار است. کلمه یان یان در زبان ترکی به معنای به پهلو حرکت کردن است و این محله نیز دارای عرض کمی بود و افراد مجبور بودند یک طرفه از این کوچه گذر کنند.

حمام یان یان در ساحل رودخانه شورکات و در زمانی که ساخته شد در سمت شمالی شهر خرمدره قرار داشت، ولی در حال حاضر با گسترش شهر به سمت جاده ترانزیت، در مرکز آن قرار گرفته است. احتمالا دلیلی که این حمام را در حاشیه رودخانه ساخته اند دفع زباله های آن در داخل رودخانه بوده است.

تا 25 سال پیش نیز از این حمام استفاده می شد ولی امروزه دیگر استفاده ای از آن نمی شود و بعد از متروکه شد و در حال حاضر از آن به عنوان سفره خانه سنتی استفاده می کنند. این حمام به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر خرمدره و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “خرمدره” را مطالعه نمایید.

معماری گرمابه یان یان

معماری گرمابه یان یان

معماری گرمابه یان یان بر گرفته از معماری حمام های زمان صفوی است ولی در اندازه ای کوچک تر از آنها. مساحت آن برابر با 210 متر مربع و مانند دیگر حمام قدیمی ایران از بخش های مختلفی مانند هشتی ورودی، پای‌شوی خانه، گرماخانه، نظافت‌خانه، خزینه‌های آب سرد و آب گرم و گلخن تشکیل شده است.

در ابتدای ورود از هشتی باید گذر کنید تا به رختکن برسید، در اطراف رختکن سکوهائی جهت نشستن قرار داشت و تعویض و خروج لباس از تن در این قسمت انجام می شد، پس از آن افراد پای خود را در پا شویه می شستند و وارد راهرویی پیچ در پیچ می شدند و به گرمخانه هدایت می شدند.

درون گرمخانه خزینه های آب گرم و سرد قرار داشت که محل اصلی شست و شوی بدن بوده است. برای گرم کردن آب حمام از گلخن استفاده و به وسیله لوله های موسوم به تنبوشه آب به خزینه هدایت می شد. سقف این حمام مانند دیگر حمام های سنتی به صورت گنبدی ساخته شده است که در داخل آنها روزنه هایی وجود داشت که با شیشه های رنگی پوشیده شده بود و برای تامین نور حمام کابرد داشتند.

برای سفر به خرمدره استفاده از قطار می تواند روی مقرون به صرفه و با جذابیت بالا باشد، بنابراین می توانید بلیط قطار خرمدره را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید.

راههای دسترسی به گرمابه یان یان

راه های دسترسی به گرمابه یان یان

این حمام در مرکز شهر خرمدره و در بافت سنتی در حاشیهٔ رودخانهٔ کبیر و ضلع غربی خیابان سردار جنگل قرار دارد، این موضوع کار دسترسی به آن را آسان کرده است. برای رسیدن به آن می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و تاکسی های شهری استفاده کنید.

شرایط بازدید

این گرمابه با تغییر کاربری که داده تبدیل به سفره خانه سنتی شده است، اگر می خواهید از این بنا دیدن کنید، برای صرف وعده غذایی می توانید به این مکان بروید و در حین خوردن غذا از معماری زیبای آن نیز لذت ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل زنجان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *