جاسب یکی از دهستان های شهر سی سخت محسوب می گردد که سالانه افراد زیادی را به خود جذب می نماید و به دلیل جاذبه های گردشگری بسیار جزء مناطق گردشگری و توریستی است. در این دهستان روستاهای بسیاری از جمله روستای وشتکان، بیجگان، واران و … وجود دارد که به زیبایی های این منطقه افزون کرده است. روستای وشتکان طبق آخرین تحقیقات انجام شده دارای 90 نفر و یا در واقع 32 خانواده است که تقریبا روستای کوچکی تلقی می شود. این روستا در شمال شهرستان دلیجان واقع شده و آب و هوای بسیار مطلوبی را دارا است. روستای وشتکان در فصول پاییز و زمستان هوای تقریبا سردی دارد و در فصل های بهار و تابستان هوا معتدل و بسیار خوب است. مردم روستای وشتکان از آداب و رسوم خاص خود پیروی می کنند که البته تمامی این آداب و رسوم ها برای ما قابل احترام و ارزشمند است.

روستای وشتکان

درباره روستای وشتکان

در این روستا تمامی مراسم های مذهبی، جشن ها، بازی های محلی و عروسی های سنتی برقرار می شود. یک موضوعی که تمام مخاطبان را تحت تاثیر قرار می دهد وجود عروسی های سنتی است، در صورتی که اکثر شهر ها و روستا های ایران دیگر از این رسم پیروی نمی کنند و این موضوع نشان دهنده پایبندی مردم روستای وشتکان به آداب و رسوم ها است. مانند تمامی روستا های اطراف، مردم این روستا هم از طریق کشاورزی و دامداری معیشت خود را می گذرانند. در روستای وشتکان و اطراف آن باغات زیادی وجود دارد که در آن زراعت انجام می گردد و محصولات آن مصرف و یا به فروش می رسد. در دهستان جاسب و در نزدیکی روستای وشتکان مراکز درمانی مختلفی وجود دارد که افراد با مراجعه به آن ها خدماتی مانند ویزیت، تزریقات، پانسمان و انجام آزمایش های مختلف در یک روز مشخص از هفته را دریافت خواهند کرد. منازل روستای وشتکان به صورت سنتی و قدیمی است که مورد پسند تمامی افراد قرار می گیرند. این منازل معمولا از یک واحد تشکیل گردیده و تمامی آن ها از خشت و گل ساخته شده اند، درست برخلاف استان های پر جمعیتی مانند تهران که برج ها و منازل سر به فلک کشیده و از مصالح بسیار قوی تری در آن ها استفاده شده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

اگر می خواهید به این روستا سفر نمایید و آن را مورد بازدید قرار دهید، به شما پیشنهاد می کنیم تا از باغات و همچنین قنات این روستا غافل نشوید. در اطراف باغ های موجود در این روستا که در آن ها کشاورزی انجام می شود یک رشته قنات وجود دارد که مردم ساکن روستای وشتکان آب حاصل از آن را استفاده می نمایند. آبی که از این قنات خارج می شود بسیار خنک و گوارا است که جان انسان را جلا می دهد. اما نوبتی هم باشد نوبت باغ های روستای وشتکان است. این باغ ها درختان سر به فلک کشیده ای را دارا هستند که بخشی از آن ها را درختان گردو تشکیل می دهند. بازدید از این باغ ها به دور از لطف نیست. در این قسمت از مجله مستر بلیط سعی نمودیم تا شما را با روستای دوست داشتنی وشتکان آشنا نماییم، امیدواریم سفری خوش را برای خود به ارمغان بیاورید.

شرایط بازدید از روستای وشتکان

شرایط بازدید از روستای وشتکان

روستای وشتکان یک روستای کوهستانی تلقی می شود و برای رسیدن به آن می بایست قسمتی را به کوهنوردی پرداخت، بدین منظور پیشنهاد می کنیم تا در فواصل گرم سال که بارندگی کم تری شکل می گیرد به این روستا مراجعه نمایید. زیرا در صورت بارش مکرر برف و باران این کوه ها بسیار لغزنده می شوند و حفظ تعادل در آن ها کمی سخت است. فصل های بهار و تابستان در این روستا علاوه بر خوش آب و هوا بودن منطقه ای زیبا را ایجاد می کنند که وصف نشدنی است. توصیه می کنیم تا از حمل لوازم سنگین و نا کارآمد اجتناب کنید و تنها وسایل ضروری را به همراه خود داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

اگر قصد بازدید از روستای دیدنی و زیبای وشتکان را دارید می توانید سفر خود را به دو صورت انجام دهید: استفاده از بلیط اتوبوس تهران دلیجان و استفاده از خودرو شخصی. برای سفر با خودرو شخصی خود می بایست از دلیجان به سمت استان قم برانید و پنج کیلومتر جلو تر به یک جاده فرعی خواهید رسید. در ادامه مسیر کافی است چند کیلومتر جاده فرعی را طی نمایید تا به منطقه دل انگیز جاسب برسید. اولین روستایی که مشاهده می کنید روستای بیجگان است که پس از گذشت از آن و با کمک تابلو های راهنمای کنار جاده می توانید خود را به روستای وشتکان برسانید. اما اگر می خواهید تمامی راه را به تماشا بنشینید و سفری راحت و لذت بخش را تجربه نمایید به شما پیشنهاد می کنیم تا با مراجعه به سایت مستر بلیط به رزرو بلیط های اتوبوسی شهرستان دلیجان بپردازید. لازم به ذکر است که مستر بلیط برای راحتی بیش تر شما مسافران عزیز اپلیکیشنی را هم فراهم آورده که از طریق آن هم می توانید بلیط مورد نظر خود را تهیه نمایید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *