کویر گردی

کویرگردی در ایران: معرفی بهترین کویرها برای کویرنوردی

ایران سرزمینی پهناور و چهار فصل است که هر زمان برای سفر به اقلیمی خاص اراده کنید، منطقه‌ای دیدنی در ایران هست که سفر به آن شما را شگفت‌زده کند. بخش زیادی از ایران را کویرهای منحصربه‌فردی در بر گرفته است که برای کویرگردی مقاصدی مطلوب به‌شمار می‌روند. با ما همراه شوید تا شما را با بهترین کویرهای ایران و نکات مرتبط با سفر به این مناطق آشنا کنیم.

بهترین مناطق برای کویر گردی

زیباترین کویرهای جهان را می‌توان در دل بیابان‌های ایران یافت. در ادامه به ویژگی‌ها و موقعیت مکانی بهترین کویرهای ایران که برای کویرگردی مناسب هستند، اشاره شده است.

1- کویر ورزنه

برخی از بهترین مناطق کویری برای گشت‌وگذار در استان اصفهان قرار دارند. از معروف‌ترین این کویرها می‌توان کویر ورزنه را نام برد. تالاب گاوخونی و دریاچه نمک خارا از دیدنی‌های طبیعی این کویر زیبا هستند. وجود تالاب گاوخونی در این کویر باعث شده است که درختچه‌های بیابانی و گونه‌های مختلف جانوری در این منطقه به چشم بخورد. برج کبوتر قورتان و قلعه قورتان در 20 کیلومتری کویر ورزنه و کاروانسرای قلعه خرگوشی در ۷۰ کیلومتری آن از جاذبه‌های تاریخی این منطقه محسوب می‌شوند.

کویر ورزنه از شمال با شهرستان ورزنه از جنوب با حسن‌آباد از شرق با تالاب گاوخونی و از غرب با محور مواصلاتی حسن آباد و ورزنه احاطه شده و نحوه دسترسی به آن آسان است. برای رسیدن به این منطقه باید به شرق اصفهان بروید و از یکی از شهرهای اردستان، انارک، اصفهان یا شهرضا خود را به این کویر برسانید. از سمت تهران بعد از گذشتن از کاشان و اردستان در ورودی شهر نائین باید مسیر خود را به سمت تنگستان ادامه دهید تا در سمت چپ جاده، ورودی جاده ورزنه مشاهده کنید.

برای اقامت در این منطقه می‌توانید از اقامتگاه‌های بومگردی همچون عمارت آینه‌خانه، اقامتگاه نگار، بوم‌گردی حافظ، اقامتگاه چاپاکر و بومگردی سپنتا استفاده کرده یا در میان رمل‌ها کمپ بزنید.

کویرگردی

2- کویر کاراکال

کویر کاراکال یکی از زیباترین کویرهای ایران و زیباترین کویر یزد است که در دشت کویر مرکزی ایران قرار دارد. پوشش گیاهی این کویر ضعیف است اما اطراف آن نخلستان‌های زیبا وجود دارد. با سفر  به این کویر می‌توانید از پیاده‌روی روی شن‌های نرم کویر و همچنین از تفریحاتی همچون شترسواری، آفرودسواری و موتورسواری لذت ببرید.

این کویر در نزدیکی روستای صادق آباد شهر بافق در استان یزد واقع شده است و برای رفتن به آن ابتدا باید خود را به استان یزد رسانده و به شهر بافق بروید. اگر در بلوار ابتدای شهر بافق وارد مسیر روستای صادق آباد بشوید، بعد از حدود 15 کیلومتر به کویر کاراکال خواهید رسید.

برای اقامت در این منطقه می‌توانید از کمپ‌های بر پا شده در این کویر استفاده کنید که دارای امکانات رفاهی مناسبی هستند.

3- کویر مصر

یکی دیگر از کویرهای معروف استان اصفهان کویر مصر است. از آنجا که این کویر در شهرستان خور و بیابانک قرار دارد به آن کویر خور و بیابانک نیز می‌گویند. طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد این کویر با شن‌های روان و درختچه‌های گز خودنمایی می‌کند.

از جاهای دیدنی این منطقه می‌توان به دریاچه نمک خور و نیزار مصر اشاره کرد. نیزار مصر در شش کیلومتری شمال شرقی روستای مصر قرار دارد. این نیزار محصور شده میان شن‌های روان، از بهترین مناطق برای عکسبرداری به‌شمار می‌رود.

برای سفر به این کویر زیبا باید خود را به استان اصفهان و شهرستان خور در غرب این استان برسانید. اگر مبدا شما تهران باشد بهتر است از خروجی جنوب شرقی تهران به‌ طرف گرمسار و سپس سمنان بروید. از سمت شرق به استان اصفهان و به روستای حسینیان خواهید رسید. با ادامه دادن مسیر به سمت جنوب و عبور از روستای جندق به جاده خور-انارک می‌رسید. در سمت چپ جاده مسیر رسیدن به روستا و کویر مصر قرار دارد.

برای اقامت در این منطقه می‌توانید در روستای مصر از اقامتگاه‌های سنتی و خانه‌های روستایی استفاده کنید. اگر قصد کمپینگ دارید، باید با کمک راهنما، محلی مناسب برای کمپ بیابید.

کویر معروف ایران

4- کویر ابوزیدآباد

این کویر نیز از کویرهای استان اصفهان است که در 30 کیلومتری شمال شرقی کاشان قرار دارد. این کویر بخشی از بیابان بزرگ بندریگ بوده و دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی است. با سفر به این منطقه علاوه بر لذت بردن از دیدنی‌های طبیعی همچون تپه‌های شنی داغ، شنزارهای روان و پوشش گیاهی کویری می‌توانید از آثار باستانی همچون قلعه کرشاهی، آب‌انبار صفوی، کوه یخاب، شهر زیرزمینی اویی و شهر تاریخی نوش‌آباد نیز دیدن کنید.

از مبدا تهران تا کویر ابوزیدآباد تنها سه ساعت رانندگی است. برای رسیدن به این منطقه باید به یکی از شهرهای نطنز یا کاشان در استان اصفهان بروید. مسیر انحرافی که شما از شهر کاشان به این کویر می‌رساند، در بلوار ملاصدرای کاشان قرار دارد و با طی 30 کیلومتر در این مسیر به ابوزیدآباد خواهید رسید.

برای اقامت در این سفر می‌توانید در نطنز یا کاشان اقامت کرده یا در کاروانسرای 400 ساله ابوزیدآباد بمانید. اقامت در این کاروانسرا می‌تواند تجربه هیجان‌انگیزی باشد. امکان کمپ زدن در میان شنزارها به شرط داشتن تجربه و وسایل لازم نیز وجود دارد.

5- کویر شهداد

از کویرهای زیبای استان کرمان و مناسب برای کویرگردی می‌توان به کویر شهداد اشاره کرد. کویر شهداد یا کلوت‌های شهداد در دشت لوت قرار دارد و این نام‌ها یعنی دشت لوت و کلوت‌های شهداد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

کلوت‌ها در واقع رسوب دریاچه‌های طبیعی در گذشته هستند و از آنجا که در جهان، دسترسی به آنها محدودیت دارد، طرفداران بسیاری میان کویرنوردان دارند. قدمت کلوت‌های شهداد بیش از 20 هزار سال است و در کنار شنزارهای روان منطقه، زیبایی بی‌نظیری را ایجاد کرده‌اند.

از جذابیت‌های سفر به کویر شهداد پیاده‌روی روی شن‌های نرم و تماشای مخروط‌های آتشفشانی، هرم‌های ماسه‌ای مرتفع، ریگزارهای وسیع و بلندترین رمل‌های ایران در این کویر است. همچنین گردشگران می‌توانند از امکانات تفریحی همچون شترسواری میان رمل‌های کویر، موتورسواری، سافاری و آفرودسواری استفاده کنند.

کویر شهداد در فاصله 118 کیلومتری شمال شرقی کرمان واقع شده است و برای رسیدن به آن از مبدا تهران باید از شهرهای قم، کاشان، نائین، یزد، رفسنجان و کرمان بگذرید. در شرق کرمان در جاده سیرچ به روستای سیرچ رسیده و باید به سمت روستای شهداد و بعد کویر شهداد بروید. یادتان باشد برای بازدید از کویر حتما از یک راهنما کمک بگیرید تا در کویر گم نشوید.

برای اقامت در  این منطقه می‌توانید از اقامتگاه‌های بوم‌گردی اطراف کویر یا کمپ‌هایی که در کویر شهداد وجود دارند، استفاده کنید. اقامت در آلاچیق‌های گنبدی شکل با سقف‌های چوبی و فضای سنتی نیز بسیار جذاب خواهد بود.

بهترین کویرهای ایران

6- کویر ریگان

کویر ریگان یکی دیگر از کویرهای استان کرمان است که در شهر بم، روستای نرماشیر و 60 کیلومتری جاده نرماشیر-چابهار قرار دارد. ویژگی منحصربه‌فرد این کویر روشن بودن رنگ شن‌ها و ریگزارهاست. ارتفاع تپه‌های آن نیز گاهی به 75 متر می‌رسد. این کویر نیز بخشی از دشت لوت است و در نزدیک جنگل‌های کهور ریگان قرار دارد. این کویر  محل زندگی سوسمار دم‌تیغی، گونه‌ای رو به انقراض است.

برای دسترسی به کویر ریگان باید خود را به استان کرمان رسانده و به شهر بم بروید. در مسیر بزرگراه بم-نرماشیر، با رسیدن به نرماشیر باید از خروجی سمت راست وارد جاده ریگان شده و پس از طی کردن 54 کیلومتر، دوربرگردان را دور بزنید تا وارد خروجی رحمت‌آباد شوید. کمی جلوتر به کمپ کویر ریگان خواهید رسید.

در این کویر آلاچیق‌های دائمی برای اقامت وجود دارد که دارای امکانات مناسبی هستند. همچنین می‌توانید در خانه‌های روستایی در روستاهای مجاور کویر اقامت کنید.

7- کویر مرنجاب

یکی دیگر از کویرهای معروف استان اصفهان برای کویرگردی، کویر مرنجاب است. این کویر در نزدیک کاشان و در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. این منطقه که یکی از قطب‌های اصلی کویرگردی در ایران به‌شمار می‌رود از شمال به دریاچه نمک مسیله، از جنوب به بیابان بند ریگ، از غرب به بیابان مسیله و کویر آب شیرین و از شرق به پارک ملی کویر می‌رسد.

کویر مرنجاب دارای پوشش گیاهی و جانوری غنی بوده و بسیار بکر و زیباست. در این منطقه تپه‌های شنی بلند  در میان جنگل‌های تاغ و دریاچه نمک محصور شده‌اند و پیاده‌روی روی این تپه‌ها بسیار لذت‌بخش است. در این کویر امکان تفریحاتی همچون سافاری، شترسواری، موتورسواری، رصد ستارگان در شب و شب‌گردی در کویر نیز مهیاست. در عین حال با سفر به این منطقه می‌توانید از جاذبه‌هایی همچون چاه کنجه، دریاچه نمک، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب، چاه دست‌کند، ریگ‌بلند، کوکلنگ، چاه هندوانه و کوه یخاب دیدن کنید.

این کویر تا تهران حدود 270 کیلومتر فاصله دارد و با رسیدن به شهرهای کاشان و آران و بیدگل می‌توان به سادگی به این منطقه کویری دسترسی داشت. از خروجی آران و بیدگل یک جاده اختصاصی شما را به کویر مرنجاب می‌رساند.

برای اقامت در این منطقه کمپ‌هایی وجود دارد که می‌توانید در آنها اتراق کنید. کاروانسرای مرنجاب نیز گزینه‌ای جذاب برای اقامت دوستداران تاریخ به‌شمار می‌رود.

از دیگر کویرهای معروف در ایران می‌توان کویر ریگ جن در  استان سمنان، کویر ریگ زرین در استان یزد، کویر حلوان و کویر زردگاه در استان خراسان جنوبی و کویر متین‌آباد در استان اصفهان را نام برد.

کویرنوردی

بهترین زمان برای سفر به کویر

به طور کلی می‌توان گفت که فصل‌های پاییز و بهار برای کویر گردی مناسب هستند؛ چراکه در این دو فصل هوا معتدل بوده و گرمای شدید تابستان یا سرمای زمستان شما را آزار نمی‌دهد. اما اگر بخواهیم به زمان دقیق‌تری اشاره کنیم، از اسفندماه تا اواخر اردیبهشت و از اواسط ماه شهریور تا اواخر آبان بهترین زمانی است که برای کویرگردی پیشنهاد می‌شود.

آنچه که در زمان سفر به کویر باید مورد توجه قرار داد، اختلاف دمای روز و شب در کویر است. به علت خشکی هوا این اختلاف هوا در فصول گرم و سرد بیشتر می‌شود. بنابراین شاید به نظر برسد که زمستان برای سفر به مناطق خشک کویر مناسب است اما یادتان باشد سرمای شبانه کویر گاهی طاقت‌فرسا خواهد بود. همان طور که گرمای شدید روز در تابستان اجازه نمی‌دهد بتوانید از پیاده‌روی در کویر لذت برده و ممکن است دچار گرمازدگی شوید.

البته آنچه در مورد آب‌وهوای کویر و بهترین زمان سفر گفته شد، ممکن است در مورد همه کویرها صدق نکند. با این وجود فصول معتدل قطعا بهترین زمان برای سفر به این مناطق محسوب می‌شود ولی بهتر است قبل از سفر آب‌وهوای کویر مورد نظرتان را از سایت‌های هوا شناسی چک کرده و احتمال بارندگی یا ورزش بادهای شدید را مورد توجه قرار دهید.

نکات مهم برای سفر به کویر

کویرگردی سفری هیجان‌انگیز با ویژگی‌های منحصربه‌فرد است و البته گاهی می‌تواند خطرناک باشد، به‌خصوص اگر برای اولین بار بخواهید به چنین سفری بروید. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به سفر نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • به تنهایی به کویر سفر نکنید.
 • به خانواده و اطرافیانتان زمان سفر و روز بازگشتتان را اطلاع دهید.
 • بهتر است ساعات ابتدایی و انتهایی روز را برای پیاده‌روی در کویر انتخاب کرده و آهسته قدم بردارید.
 • از ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید تا دچار آفتاب سوختگی نشوید.
 • آب کافی به ‌همراه داشته باشید و به صورت متناوب اما جرعه جرعه آب بنوشید.
 • اگر با مسیر آشنایی ندارید، حتما با یک راهنما همسفر شوید.
 • قبل از سفر وضعیت آب‌وهوا و احتمال وقوع طوفان شن را بررسی کنید.
 • احتمال گم شدن در کویر زیاد است، پس به نقاط دور نروید زیرا فاصله ها در کویر ممکن است شما را گمراه کند.
 • نقشه و مسیریاب و همچنین یک قطعه الکترونیکی قابل ردیابی با خود داشته باشید.
 • با توجه به نوع پوشش جانوری منطقه مراقبت‌های لازم را در نظر بگیرید.
 • اگر قصد کمپینگ دارید با تجهیزات کامل اقدام کنید.
 • شب‌های کویر سرد است پس لباس گرم و کیسه خواب با خود داشته باشید.
 • از مواد غذایی انرژی‌زا اما سبک استفاده کنید.
 • لباس‌های روشن، نخی، آستین بلند و گشاد بپوشید.
 • کفش مناسب کویرنوردی بپوشید. پوشیدن صندل ریسک گزیدگی حشرات و خزندگان را به همراه دارد.
 • جعبه کمک‌های اولیه  شامل داروی مسکن، چسب زخم، باند کشی، بتادین و کرم‌های قبل و بعد از گزیدگی را به همراه داشته باشید.
 • لوازم بهداشتی مورد نیاز همچون ضدآفتاب، اسپری دفع‌کننده حشرات، دستمال مرطوب، ژل ضدعفونی‌کننده را فراموش نکنید.
 • نوشیدنی‌های الکلی و شیرین ننوشید چون نیاز بدنتان به آب را افزایش می‌دهد.
 • در طبیعت زیبای کویر هم مراقب خودتان بوده و هم مراقب طبیعت باشید.

در نهایت اینکه برای سفر به کویر با اتوبوس، به‌خصوص اگر تجربه زیادی در این زمینه ندارید، حتما با گروه‌های باتجربه و تورهای طبیعت‌گردی معتبر همراه شوید تا سفری ایمن و خاطره‌انگیز را تجربه کنید. اگر هم قصد سفر فردی با اتوبوس را دارید، برای خرید بلیط اتوبوس سری به وب‌سایت مِستربلیط بزنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *