روستای توداران آبیک

0 651

ارتفاعات، دره ها و دامنه های رشته كوه های البرز ميانی در ادوار پيش از تاريخ به دليل شرايط خاص اقليمی و توانمندی های زيست محيطی مورد توجه گروه ها و جوامع انسانی مختلف بوده است. در دوران تاريخی و به ويژه پس از اسلام علاوه بر مؤلفه های مذکور، اين مناطق گاهی به عنوان پناهگاه و مأمن از سوی جريانات سياسی و مذهبی مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. شكل گيری، گسترش و تداوم بسياری از جريانات سياسی و مذهبی و اجتماعی از جمله نهضت های علوی شيعيان در قرون اوليه‌ی اسلامی، نهضت اسلامی در قرون ميانه و به ويژه جنبش های دوران مشروطه خواهی در قرون متأخر اسلامی در اين مناطق مؤيد اين ادعاست. دامنه های جنوبی البرز در استان قزوين نيز از اين قاعده مستثنی نيست. آبیک که یکی از شهرستان های استان قزوین است و دارای روستاهای متعددی است که امروزه هر یک از این روستاها به خودی خود به خاطر آب و هوا و بافت تاریخیشان به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شده اند. یکی از این روستا ها روستای توداران آبیک است که در این مقاله در مورد آن توضیحاتی را برایتان ارائه می دهیم.

معرفی روستای توداران آبیک

معرفی روستای توداران آبیک

گردشگری روستایی، در حال حاضر یکی از پر طرفدار ترین انواع گردشگری است. کشور ما ایران از این حیث دارای منابع فراوانی است و روستاهایی در اینجا وجود دارد که نه تنها از لحاظ منابع طبیعی بلکه از حیث وجود آثار تاریخی بسیار غنی هستند. روستای توداران آبیک که در استان قزوین قرار دارد از جمله این روستا هاست. این روستا نه تنها دارای آب و هوائی معتدل و مناسبی است بلکه آثار تاریخی مختلفی هم در سراسر آن وجود دارد که از آن یک مقصد عالی برای سفر ساخته است. معماری روستا به صورت پلکانی است که این قضیه از قرار گیری روستا در دامنه کوه نشأت می گیرد. بافت روستايی روستای توداران يعنی معماری سنگی و كاه و گلی بودن اين روستا حفظ شده كه البته به تازگی ساختمان‌های شيروانی نيز به روستا افزوده شده است. شغل اصلی مردم اين روستا کشاورزی و باغداری است ولی کشاورزی مردم در زمين صاف نيست بلکه در اراضی پلکانی صورت می ‌گيرد. محصول عمده آلو خشکه، توت خشک، تيزاب انگور و آلبالو خشکه.

جاذبه های گردشگری روستا

این روستا از جاذبه های گردشگری مختلفی برخوردار است که مسافران هنگام رفتن به آنجا از آن بهره مند می شوند. در ادامه برخی از این آثار را تشریح می کنیم.

درخت چنار

یکی از شگفتی های موجود در این روستا، درخت چناری است که قدمتی بیش از یک هزار سال دارد. چشمه‌ای که از بالای روستای توداران جاری است از زیر درخت چنار عبور می کند و به سمت حمام قدیمی این روستا و پایین دست جاری می‌شود که هنوز هم این امر اتفاق می افتد. دلیل سرسبز بودن این درخت بعد از این همه سال همین گذر این چشمه از زیر آن است.

درخت چنار

حمام قدیمی

اين بنا در داخل بافت توداران و جنوب مسجد روستا واقع شده است. از این حمام در حال حاضر نیز استفاده می شود. گويا در سالهای اخير اين بنا مورد بازسازی قرار گرفته و اندود بنا كه در گذشته ديمه بوده، تجديد شده و با ملات سيمان مرمت شده است. خوشبختانه به دليل كاربردی بودن، اين بنا همچنان سالم است و مدام مورد مرمت قرار می گيرد و از تخريب آن جلوگيری می شود. اين بنا مربوط به دوره‌ی قاجار است. شايان ذکر است كه در شمال اين حمام بنای مسجد روستای توداران قرار گرفته كه دو درخت بسيار قديمی و كهنسال چنار در كنار آن قرار دارند.

طبیعت زیبا و بکر

وجود چشمه های بسیار و زیبا و دشت های سرسبز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می آید.

امامزاده بی‌بی سلیمه و حلیمه خاتون

گنبد امامزاده حليمه و سليمه خاتون دارای رك خشتی، ضريح چوبی و ايوان كوچكی است كه با دو پله می توان وارد صحن امامزاده شد.

قلعه کافر

یکی دیگر از آثار تاریخی که در این روستا وجود دارد قلعه ای است که با نام قلعه کافر شناخته می شود. احتمال می رود این قلعه یکی از قلاع فرقه اسماعیلیه بوده باشد. بنای کافر قلعه بين روستاهای توداران، وندر و حاجی آباد بر فراز کوهی که بين اين سه روستا است، قرار دارد و در نزديکی اين قلعه بقايای قز قلعه نيز قابل رویت است. در وسط اين قلعه، چشمه آبی وجود دارد که فضایی سنگی در اطراف آن وجود دارد. بيشتر بخش‌های صخره‌ای قلعه، دست‌کند بوده که محل‌ های نگهبانی و استراحتگاه ساکنان خود است. قسمت ‌هايی از ديوار و برج‌ های نگهبانی قلعه تا حدودی باقی مانده اند.

برای سفر به آبیک یکی از روش های ارزان قیمت استفاده از اتوبوس است، هنگام خرید بلیط اتوبوس می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

این روستا در فاصله 50 کلومتری از مرکز شهرستان آبیک قرار گرفته است. اگر می خواهید سفری به این مکان داشته باشید هم می توانید از خودرو شخصی استفاده کنید و هم خودرو های حمل و نقل عمومی درون استانی. انتخاب روش سفر بسته به شرایط خودتان است.

بازدید از روستای توداران آبیک

دیدار این روستا رایگان است و نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه ای ندارید. تنها سفارش مجله مستر بلیط به شما خرید از محصولات و صنایع دستی مردم روستایی به عنوان سوغاتی است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.