اکوتوریسم یا طبعیت گردی نوعی از گردشگری مبتنی بر جاذبه های طبیعی است که رد آن گردشگارن به مناطق طبیعی و دست نخورده جهان سسفر می کنند و به تماشای گونه های مختلف گیاهی و جانوری می پردازند و حداقل آسیب را به طبیعت و فرهنگ منطقه وارد می کنند. به این نوع گردشگران، اکوتوریست یا طبیعت گرد گفته می شود. ایران از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی در میان ده کشور اول جهان قرار دارد و از نظر جاذبه های اکوتوریسمی، تنوع اقلیمی و زیست محیطی جزء پنج کشور برتر جهان به حساب می آید. کشور ایران با بیش از 1648000 کیلومتر مربع مساحت، دارای 1880 کیلومتر نوار ساحلی در خلیج فارس و دریای عمان و 630 کیلو متر نوار ساحلی در دریای خزر است. وجود 14 اقلیم مختلف، بزرگترین دریاچه جهان در شمال کشور، 50 دریاچه در داخل کشور، 20 جزیره در خلیج فارس، 21 تالاب بین المللی، 9 ذخیره گاه ریست کره، 320 چشمه آب گرم معدنی، 25 پناهگاه حیات وحش، 9 میلیون هکتار مناطق حفاظت شده و بسیاری دیگر جاذبه گردشگری ایران را به یکی از محبوب ترین مناطق برای سفر تبدیل کرده است. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از جاذبه های گردشگری ایران، به نام آبشار تیرکن رفته ایم.

معرفی آبشار تیرکن

معرفی آبشار تیرکن

شهرستان بابل که یکی از شهرستان های شمالی ایران است دارای جاذبه های طبیعیی متنوعی است که سبب سفر مسافران زیادی به این شهرستان هستند. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های بابلسر و فریدونکنار، از شمال شرقی به شهرستان سیمرغ، از شرق به شهرستان‌ های قائمشهر و سوادکوه شمالی، از جنوب شرقی به شهرستان سوادکوه، از غرب به شهرستان آمل و از جنوب به رشته کوه البرز و شهرستان فیروزکوه محدود می شود. یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان، آبشار تیرکن نام دارد که در دهستان دراز کلا و روستای تیرکن واقع شده است. از آنجایی که تعداد این آبشار ها هفت عدد است با نام هفت آبشار تیر کن نیز شهرت پیدا کرده اند. مراتع اطراف روستای تیرکن در حوالی آبشارها و جنگل لفور «کالبکوشت» نام دارند و از سرسبزترین مراتع شمال با طبیعت چشم‌نواز هستند. برای دیدار از این آبشارها باید یک پیاده روی سه کیلومتری در کالبکوشت داشته باشید، که پس از طی این مسیر به این آبشارها که در کنار یکدیگر قرار دارند می رسید. این آبشار ها در کنار دیگر المان های طبیعی این منطقه محیطی  زیبا و خاص را پدید آورده اند که گردشگران زیادی را به این سمت می کشانند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

همانطور که از نام این آبشار ها مشخص است، در این منطقه هفت آبشار کوچک و بزرگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که به صورت پلکانی از صخره ها سرازیر می شوند. آبشار اصلی، حدود ۹ متر ارتفاع دارد و حوضچه ای که در زیرش پدید آمده است که محل مناسبی برای آبتنی و شنا محسوب می شود. از آنجایی که این آبشارها درون جنگل قرار دارند، بنابراین گرداگرد آنها را درختان سر به فلک کشیده تشکیل می دهد که شامل درختانی مانند درخت انجیلی، ممرز، کهلو، افرا، توسکا، ازگل، شیردار می شود. اگر از علاقمندان به کمپینگ هستید می توانید در این محل اقدام به کمپ کردن کنید و لحظاتی هیجان انگیز را در کنار همراهانتان بگذرانید. همچنین فعالیت هایی مانند عکاسی، شنا و آب تنی، صخره نوردی و … را در این محل تجربه کنید. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به این ناحیه دیدار از ای آبشارها را فراموش نکنید زیرا می توانید تجربه ای شیرین در کنار آن داشته باشید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

از آنجایی که این آبشار در شهرستان بابل استان مازندران قرار دارد، پس در ابتدا باید بلیط اتوبوس بابل را به صورت آنلاین خریداری کنید و به این منطقه بروید. پس از اینکه به بابل رسیدید باید راهی روستای تیر کن شوید که در فاصله 39 کیلومتری از بابل قرار دارد. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید در جاده درازکلا قرار بگیرید و از آنجا خود را به این روستا برسانید. پس از رسیدن به روستا در حدود 3 کیلومتر پیاده روی دارید تا به آبشارها برسید.

بازدید از آبشار تیرکن

برای دیدن این آبشارها بهتر است، در فصل بهار که در اوج زیبایی خود قرار دارند اقدام به سفر کنید. البته هر کدام از فصل های منطقه زیبایی خاص خود را دارند. از آنجایی که برای رسیدن به آبشارها نیاز به پیاده روی است بهتر است وسایل و کفش مناسب به همراه داشته باشید، تا دچار مشکل نشوید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *