امروزه با گسترش گردشگری، تالاب ها به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند و سالانه افراد زیادی به هدف دیدار از آن ها به سفر می روند. تالاب ها و اكوسيستم های آبی هر كشور ارزش های فراوانی به ويژه از جنبه زيست محيطی دارند و به عنوان سرمايه های ملی و گاه بين الملی، بايد از آنها حفاظت كرد. تالاب، نمونه اى از مظاهر طبيعى خدادادى است كه در روند پيدايش، خاک آن در اثر تماس با آب هاى سطحى و زيرزمينى به صورت اشباع شده درآمده و در طى يك دوره كافى و شرايط عادى محيطى تشكيل شده و داراى توالى زيستى است. اين مجموعه داراى جوامعى از گياهان و جمعیت هايى از جانوران ويژه است كه امكان سازگارى در چنين نقاطى را دارند. تالاب ها با توجه به چشم انداز زیبا، پوشش گیاهی و گونه های جانوری  متنوعی که دارد یکی از پر طرفدار ترین محل ها برای سفر و گذران اوقات فراغت به شمار می رود. کشور نیز دارای تالاب های بی نظیر با جاذبه های گردشگری منحصر به فرد بسته به شرایط طبیعی و اقلیمی منطقه است، و چشم انداز گسترده ای برای انجام این شاخه از اکو توریسم دارد. یکی از این تالاب ها، تالاب لنگور در استان مازندران و شهرستان بابل به شمار می رود.

معرفی تالاب لنگور

معرفی تالاب لنگور

شهرستان بابل یکی از شهرستان های استان مازندران به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آن راهی این منطقه می شوند و از جاذبه های گردشگری آن دیدن می کنند. این شهرستان که در قسمت مرکزی استان قرار دارد و شهرستان بابلسر آن را از دریاچه خزر جدا می کند. در این شهرستان می توانید جاذبه های متنوعی را ببنید که یکی از آنها تالاب لنگور به شمار می رود که سالانه افراد زیادی از سراسر استان و همچنین ایران به دیدن آن می روند. این تالاب در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد که فاصله آن از شهر بابل نیز در حدود 7 کیلومتر می شود. این روستا از شمال با روستای عزیزک، از شمال شرقی با روستای سرخدشت، از غرب با روستای برجخیل، از جنوب با روستای رمنت و روستای بالا بیشه سر و از شرق با روستای پائین بیشه سر همسایه است. در این تالاب جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که باعث می شود افراد زیادی سالانه به دیدن آن بروند. در این روستا علاوه بر این تالاب جاذبه های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که زمانی که به آنجا سفر کنید می توانید از دیگر بخش های آن نیز دیدن کنید. برای آشنایی بیشتر با این تالاب، بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

جاذبه های گردشگری تالاب

این تالاب از بخش های مختلفی تشکیل می شود که هر یک از آنها به نوبه خود از جاذبه های این به شمار می آیند. در ادامه به این بخش ها اشاره می کنیم.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی

این تالاب دارای پوشش گیاهی خاصی است که از میان آنها می توانیم به آلاله آبی، علف هفت بند، نی، بارهنگ آبی، گوشاب، عدسک آبی، آزولا، سازیل، شال تسبیح، لاله مردابی، نیلوفر آبی، قمیش، لویی، اسپرغان، علف حصیر، هزارنی، تیرکمان آبی، زنبق مردابی، علف شاخی و اویارسلام اشاره کنیم.

گونه های جانوری

هر تالابی محل زندگی جانوران متعددی است که این تالاب نیز از این موضوع مستثنی نیست. در این تالاب جانورانی مثل حلزون، سوسک آبی، قورباغه، مار آبی، لاک پشت خزری و از پرندگان قو، سرسبز، سرحنایی، اردک تاجدار، خوتکا، چنگر، حواصیل خاکستری، چنگر نوک سرخ، کشیم کوچک، حواصیل ارغوانی، اگرت سفید کوچک، ماهی خورک، غاز خاکستری، سیاه کاکل، اردک بلوطی و گیلدر زندگی می کنند.

راه های دسترسی به تالاب

راه های دسترسی به تالاب

برای اینکه از این تالاب دیدن کنید باید راهی شهرستان بابل در استان مازندران شوید. با خرید بلیط اتوبوس بابل به صورت آنلاین به راحتی می توانید به این شهر بروید. پس از رسیدن به آن باید راهی روستای لنگور شوید، که خودرو های حمل و نقل عمومی می توانند این کار را برای شما انجام دهند و شما را به آنجا برسانند. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید در جاده ایثار قرار بگیرید تا به این روستا برسید.

بازدید از تالاب لنگور

برای دیدار از تالاب نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. دیدار از این تالاب را می توانید در یک روز انجام دهید و سپس به دیدن دیگر بخش های روستا بروید. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به این ناحیه حتما از این منطقه و تالاب دیدن کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *