تپه تیانه؛ معرفی + راه های دسترسی

0 325

کامیاران یکی از شهرستان های استان کردستان است که در ناحیه ای با قدمت تاریخی بالا قرار دارد. ناحیه ای که این شهر در آن قرار دارد از زمان های بسیار دور افرادی در آن سکونت داشتند که این موضوع را می توان از آثار تاریخی که در آن قرار دارد متوجه شد. این شهر از آب و هوای مناسبی برای گردش برخودار و فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از آن است.

جاذبه هایی که در زمان دیدار از این شهرستان می توانید به آنها سر بزنید شامل كتیبه باستانى تنگى ور، بقعه‌ پیرعكاشه‌، مقبره‌ شیخ‌ عباس‌ كومایین‌، تپه تیانه، تپه تومره ریزه، نقش برجسته و سنگ نبشته اورامان، چشمه آب معدنى گوار، رودخانه تنگى ور، روستاى شگفت انگیز و تاریخى پالنگان می شود.

اگر زمانی به این شهرستان سفر کردید دیدار از این اماکن را در برنامه سفر خود بگنجانید زیرا دیدار از آن ها خالی از لطف نیست. تپه تیانه که یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است موضوع این بخش از مجله مستر بلیط است پس با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

معرفی تپه تیانه

معرفی تپه تیانه

این تپه در 26 کیلومتری غرب کامیاران واقع شده و طبق گمانه زنی که در این تپه انجام گرفته است شش دوره زمانی برای آن تخمین زده اند. دلایل اهمیت این تپه قدمت سفال هایی که در آن پیدا شده، است. همین موضوع نشان می دهد که در این منطقه در دوره های مختلف تاریخی افرادی سکونت داشتند و دلیل این امر را می توان به آب و هوای مطبوع منطقه نسبت داد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر کامیاران و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “کامیاران” را مطالعه نمایید.

دوره های تاریخی تپه تیانه

در طبقه اول این تپه آثاری که مربوط به دوران اسلامی است دیده شده است که جدیدترین تمدن ساکن در آن بوده اند. طبقه دوم آن استقرار مردمی در زمان ساسانیان را نشان می دهد. در طبقه سوم سفال های ساده به رنگ های سیاه، کرم و خاکستری پیدا شد که نشان می دهد این طبقه به اواسط و اواخر هزاره سوم پیش از میلاد بر می گردد.

در طبقه چهارم که متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است سفال های نخودی رنگ یافته اند. در طبقه پنجم تکه هائی از سفال نخودی با نقوش هندسی قهوه ای رنگ پیدا شد که مشخص شد این طبقه هم زمان با «تپه گیان نهاوند»، هزاره چهارم پیش از میلاد، بود.

طبقه ششم این تپه که قدیمی ترین طبقه آن است به حدود هفت هزار سال پیش می گردد و آثاری مانند سفال های منقوش قرمز  یافتند که به سفال های پیدا شده در چشمه علی ری، اسماعیل آباد، ساوجبلاغ و والاتپه شباهت داشتند.

برای سفر به کامیاران اتوبوس می تواند گزینه ای مناسب باشد و خرید بلیط اتوبوس را بهتر است به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید تا خریدی آسان و سریع را تجربه کنید.

راه های دسترسی به تپه تیانه

راه های دسترسی به تپه تیانه

برای اینکه به دیدن این بنا بروید باید به 26 کیلومتری غرب شهر کامیاران خود را برسانید تا بتوانید از این محوطه باستانی بازدید کنید. این کار را بهتر است به وسیله خودرو شخصی انجام دهید. البته این کار را با کمک خودرو های عمومی درون استانی نیز می توانید انجام دهید که به آسانی سفر به این منطقه با خودرو شخصی نیست.

شرایط بازدید

برای بازدید از این بنا نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به صورت رایگان می توانید این کار را انجام دهید، همچنین می توانید زمانی را در طبیعت زیبای اطراف آن بگذرانید. دیدار از روستاهای اطراف این تپه یز می تواند در همین زمان انجام گیرد و سفری جذاب تر را برای شما به ارمغان آورد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سنندج شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.