گور دخمه اسحاق‌وند

گور دخمه اسحاق‌وند؛ تاریخچه + راه های دسترسی

در این بخش از مجله مستر بلیط می خواهیم درباره گور دخمه اسحاق‌وند اطلاعاتی را در اختیار تان قرار دهیم و به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

گور دخمه ها بر اساس فرهنگی باستانی به وجود آمده اند، که بزرگان و پادشاهان را پس از مرگ در چنین مکان هایی دفن یا نگه داری می کردند، بر اساس باور های باستانی، جسد مردگان و فساد جسم آن ها نباید باعث آلوده کردن عناصر مقدسی چون، خاک و آب و آتش شوند. به همین علت ساز و کار های متعددی در باور های مذهبی باستانی برای تدفین مردگان وجود داشته است.

در ایران و در نواحی مختلف به ویژه در مناطق کوهستانی فساد اجساد در برابر نور آفتاب و خوراک پرندگان شدن یکی از روش های مرسوم بوده، که گور دخمه ها به واسطه تراشیدن کوه و تزئینات دور تا دور آن برای برخی از خواص و بزرگان انجام می شد.

 برای رسیدن به قدیمی ترین گور دخمه ها باید به روستای اسحاق وند در ۲۵ کیلومتری شهرستان هرسین بروید. هرسین شهری که در مرکز منطقه ای باستانی قرار گرفته و کاوش های باستانی بسیاری در اطراف و خود این شهر در طی دهه های اخیر صورت گرفته است.

گور دخمه های قدیمی در دل کوه و در نزدیکی روستای اسحاق وند قرار دارند. به همین خاطر این گور دخمه ها را به واسطه نام این روستا اسحاق وند می خوانند، البته برخی نام قدیمی این روستا و گور دخمه ها را سکاوند می دانند.

تاریخچه گور دخمه اسحاق‌وند

تاریخچه گور دخمه اسحاق‌وند

گور دخمه های اسحاق وند جزء قدیمی ترین مقبره های صخره ای در میان کل گور دخمه های یافت شده در ایران به شمار می روند. در مورد تاریخ دقیق ساخت این گور دخمه ها اختلافات بسیاری وجود دارد.

در خصوص قدمت این گور دخمه‌ ها، نظرهای زیادی بیان شده است، بسیاری از باستان شناسان، قدمت گور دخمه اسحاق وند را به دوره مادها نسبت می دهند، ولی برخی نیز آن ها را مربوط به دوره هخامنشیان می دانند.

گور دخمه اسحاق وند در ۱۲ دی ۱۳۸۶ به شماره ۲۰۴۹۲ به ثبت آثار ملی رسیده است. در هر جای دنیا که باشید می توانید به صورت آنلاین بلیط هواپیما کرمانشاه را خریداری کنید و سپس به دیدن این گور دخمه های کهن بروید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف گور دخمه اسحاق‌وند

نقشه و معرفی بخش های مختلف گور دخمه اسحاق‌وند

گور دخمه اسحاق وند، شامل ۳ گور دخمه تراشیده شده در کوه می باشد. از میان این ۳ گور دخمه، گور دخمه سمت راست بالاتر از ۲ گور دخمه دیگر قرار دارد. گور دخمه سمت چپ به شکل طاقچه‌ ای به عمق 85 سانتی متر و عرض 2.10 متر است.

گور دخمه میانی به عمق 1.75 و عرض 1.63 متر و گور دخمه سمت راست به عرض 2.10 متر است اطراف هر یک از این گور دخمه‌ ها به شکل مستطیل قاب‌ بندی شده اند. در قسمت بالای گور دخمه میانی، تصویر مردی به حالت تمام قد، به ارتفاع 1.87 متر و با چهره‌ ای نیم رخ حجاری شده، این شخصیت لباس چین دار بلندی به تن دارد و دست‌ های خود را حالت نیایش در جلوی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کرمانشاه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “کرمانشاه” را مطالعه نمایید.

شرایط بازدید از گور دخمه اسحاق‌وند

شرایط بازدید

برای بازدید از گور دخمه اسحاق وند می توانید هر زمانی که خواستید به کرمانشاه و بعد به شهرستان هرسین بروید و از دیدن این گور دخمه ها حیرت زده شوید.

راه های دسترسی به گور دخمه اسحاق‌وند

گور دخمه اسحاق وند در کرمانشاه، 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در شمال شرقی روستای ده نو و در نزدیکی روستای اسحاق وند قرار گرفته است. افرادی که قصد سفر به کرمانشاه و دیدن این مکان را دارند، می توانند با مراجعه به سایت مستر بلیط، هر گونه بلیطی که می خواهند را به صورت اینترنتی خریداری کرده و یک سفر راحت را تجربه کنند.

برای خرید بلیط اتوبوس کرمانشاه می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرمانشاه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *