روستای تاویر

0 178

یکی از شهرستان های استان گلستان علی آباد کتول نام دارد. این شهرستان در مرکز استان واقع گردیده و دارای آب و هوایی بسیار خوشایند و مطلوب است. این شهرستان در ناحیه ای کم ارتفاع و در کنار چندین تپه دیده می شود که البته جنگلی در اطراف آن به چشم می خورد و این موضوع سبب گردیده است تا آب و هوای آن بسیار مورد پسند عموم قرار گیرد. طبق آخرین تحقیقاتی که توسط محققان صورت گرفت، این شهر دارای صد هزار نفر جمعیت است که البته یکی از پر جمعیت ترین شهر ها در کل ایران عزیزمان تلقی می شود. از دیگر ویژگی های این شهرستان می توان به ذخیره گاه بودن آن از چوب های سرخدار اشاره کرد که موجب سرافرازی ما است. از مناطق دیدنی آن می توان آبشار کبودوال را نام برد که این آبشار را تماما خزه پوشیده شده و جلوه زیبایی را به ارمغان آورده است. این شهر دارای روستا های بسیار و زیبایی است که یکی از آن ها روستای بی نظیر تاویر نام دارد. اگر می خواهید با این روستا بیش تر اشنا شوید، کافی است تا در ادامه مجله مستر بلیط با همراه باشید.

درباره روستای تاویر

درباره روستای تاویر

همانطور که گفتیم روستای تاویر، یکی از روستاهای شهرستان علی آباد کتول واقع در استان گلستان است. این روستا در زمان های گذشته به نام تویر هم شناخته می شد، افرادی که به زبان علی آبادی مسلط هستند معنی این واژه را به عنوان یک مکان آفتاب گیر بیان می کنند که این موضوع نشان دهنده ریشه و اصالت این روستا است. روستای تاویر به مکان های زیادی راه دارد که این مکان ها عبارت اند از: روستای چلی، روستای وسیع سر، روستای رق چشمه و کوهستان ها. آب و هوای این روستا در تمامی فصول سال متناسب و معتدل است و از گرما و سرمای بیش از اندازه بهره نمی برد. اگر می خواهید در یکی از ماه های سال به این روستا مراجعه نمایید، به شما پیشنهاد می کنیم تا در ادامه مقاله با ما همراه بمانید و با تاریخچه و دیگر جزئیات این منطقه آشنا گردید.

تاریخچه روستای تاویر

اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر و تاریخی به این روستا بیندازیم، به قبرستانی قدیمی در آن پی می بریم. این قبرستان بسیار قدیمی و در آن اثرات و سنگ نبشته هایی یافت شده است که معنایی جزء قدمت بسیاراین روستا در بر ندارد. طبق آخرین تحقیقات انجام شده بر روی این سنگ نبشته های تاریخی، قدمت این روستا را چهارصد سال تخمین زده اند. به شما پیشنهاد می کنیم تا در صورت سفر به استان گلستان و شهرستان علی آباد کتول، بازدید از این روستای پر از رمز و راز را فراموش نکنید و از زیبایی های تاریخی آن بهره لازم و کافی را ببرید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

یکی از مکان های گردشگری که در این روستا به شدت مورد توجه اکثریت گردشگران قرار می گیرد، چشمه پونه آرام به شمار می رود، که زیبایی های بی نظیر آن تمامی توریست ها و گردشگران ایرانی و خارجی را تحت تاثیر خود قرار داده است. این روستای نسبتا تاریخی، دارای صنایع دستی و همچنین غذا های مخصوص به خود است. این غذاها که توسط بانوان این روستا طبخ می گردد، دارای طعمی فوق العاده و تکرار نشدنی است. غذاهای محلی روستای تاویر شامل اشکنه، ترشو، ترشی آش، ماش پلو، ترشی پلو، ته کلی، قتلمه و ماش شله می شود. به شما پیشنهاد می کنیم در صورت سفر به این روستا از غذا های محلی آن غافل نشوید. اما صنایع دستی این روستا که افراد زیادی اقدام به خرید آن می کنند عبارت اند از: چوغا، چادر شب، پاتوئه، حوله، پارچه های نخی، توره پشتی و دوک کیسه.

گونه های گیاهی و دارویی در روستای تاویر

همانطور که می دانید، این روستا در منطقه خوش آب و هوایی واقع شده است و در اطراف آن کوهستان ها و جنگل هایی دیده می شود. درون این روستا درختان سر به فلک کشیده بلوط، تقر، افرا، سرخدار، توسکا، نمدار، بزولگ، کل کف ملیچ و … دیده می شود که اکثریت آن ها دارای قدمت بالایی هستند و قطع آن ها برخورد جدی و قانونی را در پی خود دارد. لازم به ذکر است که در روستا های اطراف روستای تاویر، این درختان وجود دارند و آن ها نیز از این درخت ها بی بهره نمانده اند. علاوه بر درختانی که چندی قبل ذکر شد، این روستا از گیاهان دارویی که در طب سنتی از آن ها استفاده می گردد بی نصیب نمانده است. این گیاهان عبارت اند از: گل بنفشه، گل گاو زبان، پونه، کرکز، شبیدو، گشنیز صحرایی، سیرو، گزنه، پلیم و کانی ملکی. بسیاری از گیاهانی که در بالا ذکر شد، در تمامی کشورهایی که در آن طب سنتی انجام می شود، مورد استفاده اطباع قرار می گیرد که البته پزشکان آن ها را مورد تایید قرار داده اند. میوه های موجود در این روستا و اطراف آن، از تنوع بسیاری برخوردار هستند که شامل ازگیل، آلو جنگلی تمشک، گردو، ولیک، سیب، گلابی، شلیل، آلبالو و فندق کی شود.

گونه های حیوانی در روستای تاویر

گونه های حیوانی در روستای تاویر

این روستا به دلیل کوهستانی بودن، انواع حیوانات و پرندگان را درون خود جای داده است. این حیوانات و پرندگان شامل روباه، شوکا، جوجه تیغی، خرگوش، گربه وحشی، تشی، خرس، خوک، گرگ، شغال و پلنگ، توکا، کبوتر، تورنگ، جول، لاشخور، گندم خوار کلاغ و قرقاول می شوند. تمامی حیوانات ذکر شده، توسط مجموعه محیط زیست علی اباد محافطت می شوند و با افرادی که به شکار این نوع حیوانات می پردازند برخورد جدی و قانونی خواهد شد.

شرایط بازدید از روستا

اگر می خواهید به این روستا سفر کنید، تمامی فصول برای بازدید مناسب هستند. اما این منطقه در فصول تابستان و بهار دارای چشم انداز های طبیعی بسیاری است که به زیبایی های آن می افزاید. به شما توصیه می کنیم تا اگر برای تان مقدور بود این دو فصل را جایگزین فصل های زمستان و پاییز کنید و در این فصل ها به بازدید از روستای تاویر بپردازید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای این که بتوانید از این روستای زیبا دیدن نمایید و خاطره خوشی را برای خود به ارمغان آورید، می توانید از دو روش اقدام کنید: استفاده از بلیط اتوبوس علی آباد و استفاده از اتوموبیل شخصی. اگر می خواهید با خودروی شخصی خود به این روستا سفر کنید، کافی است از محل سکونتتان از طریق جاده های متفاوت به استان گلستان مراجعه نمایید، پس از آن به سمت شهرستان علی اباد کتول حرکت کنید. هجده کیلومتری جنوب باختری شهرستان علی اباد کتول تابلویی را مشاهده خواهید کرد که در آن نام روستای تاویر نوشته شده است، به سمت آن حرکت کنید و وارد این روستای تاریخی شوید. اما اگر مایل هستید تا سفری به دور از استرس و دغدغه را تجربه کنید، کافی است از سایت معتبر مستر بلیط به تهیه بلیط اتوبوس علی آباد بپردازید و سفری راحت را برای خود رقم بزنید. البته برای آسانی هرچه بیش تر می توانید به اپلیکیشن مستر بلیط برای تهیه بلیط مراجعه نمایید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.