استان کرمانشاه به عنوان یکی از استان های تاریخی ایران شناخته می شود که دارای شهرستان هایی است که قدمت تاریخی بالایی دارند. یکی از این شهرستان های کنگاور است که در قسمت شرقی این استان قرار دارد و از آب و هوایی معتدل برخوردار است. برای سفر به این منطقه بهترین زمان فصل بهار و تابستان است. آب و هوای مطبوع به همراه آثار تاریخی متعدد باعث شده است که این شهر مقصدی مناسب برای سفر به شمار آید. در این شهر آثار تاریخی گوناگونی وجود دارد که از آن جمله می توان معبد آناهیتا (کنگاور)، گودین‌تپه، حمام قدیمی توکل، حمام بزرگ، خانه ساری‌اصلانی، مسجد امام زاده، مسجد جامع کنگاور، بقعه شاه زاده محمد ابراهیم، امام زاده سید جمال الدین، امام زاده باقر، پل کوچه، تپه جودا (جهودا)، تپه برج، تپه گوری، معدن اله دانه، معدن شل مران (چل مران)، معدن باغ ملی، گورستان ماقبل تاریخ رستم آباد، کاروانسرای شاه عباسی و … را نام برد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد حمام توکل که یکی از آثار تاریخی این شهرستان است را برای شما شرح می دهیم.

معرفی حمام توکل

معرفی حمام توکل

حمام ها که زمانی یکی از ضروری ترین امکان عمومی به شمار می آمدند، امروزه تبدیل به یکی از آثار تاریخی شده اند و افراد زیادی علاقه مند به بازدید از آنها هستند. حمام های قدیم که به گرمابه معروف بودند به دلیل معماری، گچ بری، نقاشی های ارزشمند ادبی، اسطوره ای، مذهبی، سازه های خاص و طراحی ویژه معماری به عنوان آثاری تاریخی و دارای ارزش ملموس میراث فرهنگی محسوب می شوند. در ایران می توانید شمار زیادی از این نوع حمام ها را پیدا کنید که در حال حاضر به عنوان اثری تاریخی مورد توجه هستند. یکی از این بنا ها حمام توکل در شهر کنگاور نام دارد که از دوران صفوی در این شهر باقی مانده و از ارزش و اهمیت تاریخی فراوان برخوردار است. این حمام که قدیمی ترین حمام این شهر است در بین مردم شهر با نام حمام کهنه شهرت دارد. به خاطر قدمت بالا و معماری زیبا این اثر تاریخی در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

معماری حمام توکل

معماری حمام توکل

یکی از قسمت های قابل توجه در حمام سنتی ایران معماری و ساختار آنها است. این حمام ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که عوامل متعددی در شکل گيری فضاها و بخش های حمام نقش داشتند که مهم ترين آ نها را می توان تنظيم دما، رطوبت، مسير دسترسی، قرارگيری در داخل بافت شهری، آب های روان و ايجاد را ههای خروجی برای فاضلاب دانست. ترتيب سلسله مراتب فضايی در حمام به گونه ای بوده که مشتريان پس از وارد شدن به حمام و عبور از دالان و هشتی ورودی داخل سربينه حمام می شدند. اين قسمت حکم ورودی حمام را داشت و از ساير قسمت ها مجلل تر بوده و تزيينات بهتری داشت. سپس جهت استحمام کفش ها را می کندند و آ نها را در قسمت کف شکن، که در زير سکوی سربينه بود، می گذاشتند و وارد سربينه می شدند. سربینه این حمام به صورت هشت ضلعی است و قطر هایی برابر با 585 در 575 دارد. در هر ضلع صفحه‌ای ساخته شده است که به عنوان رختکن حمام استفاده می شد. وسط صفحه شرقی در ورودی به سربینه و در وسط صفحه شمال شرقی راهرو ورودی به حمام گرم قرار دارد که در آنجا لبه حوض با سنگ تراشیده شده بالا آورده‌ شده است. برای اینکه در گرمخانه به حمام گرم بروید باید از یک راهرو ال شکل عبور کنید. در ضلع سمت راست این راهرو محل مستطیل شکلی با طاق گهواره‌ای دیده می‌شود. سفقف گرمخانه از دو قسمت تشکیل می‌شود، که قسمت وسط، گنبدی مدور و اطراف گنبد طاق‌های جناغی دیده می شود. در ضلع شمالی بنا، خزینه آب گرم و در سمت غرب، خزینه آب سرد قرار دارد و سقف هر دو خزینه جناغی است. در ضلع شرقی گرمخانه محوطه‌ای مستطیل شکل وجود دارد با طاق هلالی که تنورخانه حمام است.

راه های دسترسی به حمام

راه های دسترسی به حمام

اگر دوست دارید این بنا را ببنید باید بدانید که این اثر تاریخی در شهر کنگاور استان کرمانشاه قرار دارد و در خیابان شهدای این شهر و در ضلع غربی معبد آناهیتا واقع شده است. برای رفتن به این سمت پس از رسیدن به شهر می توانید از خودرو های حمل و نقل عمومی استفاده کنید و اگر ترجیح می دهید از خودرو شخصی برای رفتن به این محل بهره ببرید. برای سفر به کنگاور اتوبوس وسیله ای مناسب است و برای خرید بلیط اتوبوس می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید.

بازدید از حمام توکل

برای بازدید از این حمام نیازی نیست هزینه ای بپردازید و به صورت رایگان می توانید از آن دیدن کنید. در زمانی که به دیدن معبد آناهیتا می روید به هیچ عنوان دیدن این اثر تاریخی را از دست ندهید. زمانی که برای این کار نیاز دارید حدود 1 تا دو ساعت است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *