تنگه غرقاب

0 178

مجله مستر بلیط باز هم به جمع شما عزیزان و علاقه مندان به سفر آمده است تا یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری ایران باشکوه را به حضورتان معرفی نماید. ایران عزیز با تنوع بالای آب و هوایی و زیباترین مناظر طبیعی سهم بسزایی در امور توریستی ایفا می نماید. از مجموعه قسمت های قابل توجه به شهرستان گلپایگان بوده و در غرب استان اصفهان قرار گرفته است. با شنیدن نام گلپایگان به یاد ناب ترین کباب ها می افتیم و و از همین رو نام این شهرستان به عنوان مهد کباب ایران شهرتی جهانی یافته است. گلپایگان با آب و هوایی بسیار معتدل قدمتی مرتبط به دوره ی قبل از اسلام و سلسله ی کیانی دارد. همای دختر بهمن کیانی را اولین موسس و موثرترین شخصیت در ساخت گلپایگان می دانند.

درباره تنگه غرقاب

 

درباره تنگه غرقاب

روستای غرقاب از توابع شهرستان گلپایگان منطقه ای بسیار سرسبز و خوش منظره به شمار می رود، که طبق کاوش های باستان شناسی از دیرینگی کهن برخوردار بوده و با سنگ نگاره ها و صفحه های صخره ای منقش شده است با طرح شکار مهر تاییدی بر فرهنگ 7000 ساله ی خود می نهد. تنگه غرقاب بخشی خاطره انگیز از یک محدوده جغرافیایی است، که با گونه های مختلف جانوری، گیاهی و آثار تاریخی شگفت انگیز توانسته جذابیت بالایی در بین علاقه مندان به سیر و سیاحت به دست آورد. با قدم زدن در روستای تنگه غرقاب گویی صفحات کتابی بزرگ از داستان ها و افسانه های اساطیری را ورق می زنید و با اتفاقات و تاریخ کهنش هم مسیر می گردید. انواع سنگ نبشته ها و حکاکی های منحصربه فردی که بر دل کوه و سنگ نقش بسته اند به خوبی شیوه زندگی و فعالیت های وابسته به آن مانند شکار و آموزش جنگاوری را به نمایش می گذارند.

بدون شک در زمان های گذشته از گلپایگان و روستای تنگه غرقاب به عنوان شکارگاه بهره می برده اند، و از نوع نگاره ها مشخص می شود، جانوران فراوان و کمیابی در آن محدوده می زیسته اند. نکته جالب دیگر در مورد تنگه غرقاب وجود حیات، زندگی و رونق در تمام ادوار تاریخی است، زیرا در تمام بخش ها می توان آثار مرتبط با سلسله ها و حکومت های متفاوت را مشاهده نمود. از جمله سنگ نبشته ها در تنگه غرقاب کتیبه های مختلف به خط کوفی و حکاکی های مربوط به زمان ساسانیان بوده و تقریبا در تمام آن ها نقش های ثابتی همچون بز کوهی، آتش، شکار، درخت و هیزم به چشم می خورد. اگر به گلپایگان زیبا سفر کردید حتما سری به روستای تنگه غرقاب بزنید و ضمن آشنایی با تمدن کهن و پر افتخار این مرز و بوم خاطراتی فراموش نشدنی را برای خود و خانواده رقم بزنید. برای کسب اطلاعات جامع تر می تواندی به سایت مستر بلیط مراجعه نموده و از آخرین اخبار مرتبط با سفر، اقامت، ایاب و ذهاب، و هزینه های جاری آگاهی لازم را دریافت کنید.

تاریخچه تنگه غرقاب

طبق آثار به دست آمده و اسناد معتبر قدمت منطقه گلپایگان و روستای تنگه غرقاب را به قبل از ظهور اسلام و چیزی حدود 7000 سال می دانند. در تمام مدتی که زندگی در غرقاب جریان داشته، همواره مورد توجه حاکمان و مردم ادوار مختلف قرار گرفته و برای ثبت فرهنگ و تاریخ اقدام به ساخت سنگ گاره های متفاوتی نموده اند. وجود خانقاه، اماکن مذهبی، کتیبه های کوفی متعلق به دوران اسلامی، حکاکی های شکارگاهی و تصاویری از حضور پادشاهان در این محدوده همگی مهر تاییدی بر ارزش و اعتبار تنگه غرقاب در تمام ادوار حیاتش می نهند. روستای غرقاب و تنگه ی بسیار زیبا و منحصر به فردش، حسی وصف ناپذیر و دلنشین را برای هر بیننده ای پدید می آورد. شاید جالب باشد بدانید زمانی حد فاصل بین قرن 2 یا سه هجری حجم آب دربند غرقاب به حدی افزایش می یابد که تمام بخش های روستا به زیر آب فرو می رود و تنها نمایی از گلدسته های مسجدی ساخته شده توسط مسلمانان به چشم می خورد. اما خیلی از تاریخ نگاران این مسئله را زائیده ذهن مردم بومی دانسته و معتقدند پس از چنین سیل ویرانگری قاعدتا نباید هیچ اثری از تمدن کهن برجامانده باقی می ماند، ولی با وجود افسانه هایی اسرارآمیز و داستان هایی که در باب اساطیر این خطه بیان می کنند، هر شنونده ای دوست دارد با تمام ماجراهایش حتی به اغراق همراه شده و از آن ها لذت ببرد. دوستداران مناطق سیاحتی، تاریخی و گردشگری با خرید بلیط اتوبوس گلپایگان به راحتی سفری کم هزینه، مقرون به صرفه و دوست داشتنی را تجربه نمایند.

تاریخچه تنگه غرقاب

نقشه و معرفی بخش های مختلف

وجود سنگ نوشته های قدیمی

زمانی که به منطقه غرقاب و تنگه قدم می گذارید؛ بدون شک اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، وجود سنگ نگاره های فراوانی است که هر کدام مربوط به زمان های مختلفی هستند و به شکلی جالب و زنجیروار در محدوده های نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند. نقش های غالب حکاکی شده عمدتا از حیوانات مخصوصا بزکوهی است اما در این میان کتیبه های تاریخی نیز به خودنمایی می پردازند، که به زبان ساسانی و پهلوی نوشته و گویی به نوعی سندی مرتبط به وقف یا ساخت مکانی برای تقدس و تکریم عناصر برتر طبیعت از قبیل آب، آتش، خاک و باد بوده و قدمتی 1500 ساله را یدک می کشند. یکی از سالم ترین کتیبه ها با ابعادی حدود 1متر در نیم متر و متعلق به عهد ساسانی به دست آمده است و هم اکنون در مسجد گلپایگان مورد نظارت و مراقبت قرار دارد. کمی جلوتر و نزدیک به ورودی تنگه کتیبه ای به خط کوفی با قدمتی که به سال 5 هجری باز می گردد، توجه ها را به خود جلب می نماید و مشخص می کند، که این روستا در زمان اسلام نیز بسیار محبوب بوده و از سوی افراد حکومتی با اهمیت شمرده می شده است. دوره سلجوقی نیز کتیبه ای ارزشمند و بنایی ساده اما مستحکم که گویی خانقاه است، را از خود به یادگار نهاده و نشان می دهد که قرن 5 هجری زمان تسلط این سلسله بر ایران به شمار می رفته است. به طور قطع وجود هر کدام از آثار تاریخی سندی بر دیرینگی فرهنگ و تمدن در یک سرزمین محسوب می گردد، و در کمتر منطقه جغرافیایی این حجم عظیم از اکتشافات باستان شناسی را می توان مشاهده نمود. در جوار روستای غرقاب و از توابع شهرستان خمین به روستایی به نام تیمره می رسیم، که قدمت چهل هزار ساله کتیبه، سنگ نبشته، ابزار و ادوات زندگی به دست آمده از این منطقه چشم جهانیان را خیره کرده است. روستای تیمره سندی کاملا متقن بر گذشته ی دیرین و وجود تمدن بشری ایران افسانه ای و پرافتخار به شمار می رود. صخره های منقوش به انواع نگاره ها همچون شناسنامه ای ناب شیوه زندگی و برقراری ارتباط بشر کهن با سایر افراد قبایل یا طبیعت را به نمایش می گذارد.

سنگ نگاره هایی از نقش حیوانات

سنگ نگاره هایی از نقش حیوانات

از آن جا که قدمت روستای تنگه غرقاب به دوران بسیار کهن می رسد، بیشترین سنگ نگاره ها را کتیبه هایی با نقش حیوانات یا حکاکی هایی بدون خط و عنوان تشکیل می دهند. یکی از نشانه های کاملا واضح و مشهود این نقش ها بزکوهی و چمنزارها و درختان پربار محسوب می شود، که به خوبی استفاده از این خطه را به منظور شکارگاه به تصویر کشیده است. از سویی دیگر بزکوهی ماده در زمره نمادهای مقدس و ارزشمند ایران باستان قرار دارد و نشان برکت، روزی، فراوانی و جریان نرمال زندگی محسوب می گردد. تصاویری از زایش و تولد فرزند توسط بانوانی که در سنگ نگاره ها به چشم می خورد، در منطقه کوهدشت لرستان نیز بر ابزاری همچون سنجاق سر یا مدال هایی که تندیس الهه های باستان می آویخته اند، یافت شده است، که در نوع خود جالب و شگفت انگیز هستند. طراحی هایی که به شکلی ماهرانه اما بسیار ساده از صور فلکی مشاهده می گردد؛ نیز دانش و آگاهی بالای مردم آن زمان را از رصد و شناخت ستارگان به نمایش می گذارد و همچون سندی معتبر مهر تاییدی بر هوش و علم ایرانیان می نهد.

از سویی دیگر نوشیدن شیر بزکوهی به نوزادان نظریه تغذیه اطفال را از بدو تولد با شیر این چهارپای محبوب و مقدس را تقویت می سازد، اما در برخی تحقیقات کارشناسان و باستان شناسان حوزه مردم شناسی معتقدند، مردم آن زمان با نوشاندن شیر بز مقدس فرزندان خود را ایمن می نماید و یا ارادت خود را به آیین و کیش رایج ابزار می کرده اند. حکاکی نقش بز در تمام آثار مکشوفه معاصر با کتیبه های روستای تنگه غرقاب در سایر مناطق جغرافیایی تئوری دیگری به نام فرشته زایش یا حامی زنان را در تاریخ دیرین ایران بیان می دارد، که خیلی هم دور از ذهن نیست. گویی زنان برای به کسب قدرت باروری و به دنیا آوردن فرزندان قوی و سالم نذورات یا هدایایی به تندیس بزکوهی تقدیم می کرده اند. صور فلکی منقوش نیز به نمایی از بز کوهی که در راس تمام مدارها یا خوشه های ستاره ای پرداخته، شاید به نوعی تقویم کهن را به نمایش گذاشته و فصول پر بارش سال را نشان می داده. زمانی که به تصاویر و نقش های ثبت شده می نگرید، سوار بر امواج خیال به قرون گذشته سفر می کنند و از اسرار ناگفته ای که در دل این آثار نهان گردیده اند انگشت به دهان خواهید ماند.

چه زمانی از این منطقه دیدن کنیم؟

چه زمانی از این منطقه دیدن کنیم؟

استان اصفهان جزء مناطق گرمسیری ایران به شمار می رود، اما این خطه همچون تکه ای از بهشت در میان کویر خود را به مثال نگینی بر تارک گلپایگان زیبا نشانده و هر ساله جمع فراوانی از دوستداران طبیعت را به سوی خود می کشاند. علاقه مندان به سیر و سیاحت اواخر بهار را بهترین زمان برای مسافرت به روستای تنگه غرقاب دانسته و معتقدند از هوایی بسیار دلپذیر و با طراوات برخوردار است. مناظر طبیعی بکر و خیره کننده از تنگه به همراه سرسبزی و نشاط با وجود گونه های جانوری تابلویی منحصر به فرد را پدید می آورد و خاطراتی شیرین و فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

شرایط بازدید از تنگه غرقاب

افرادی که به سفر و گردش در طبیعت علاقه دارند در تمام روزهای سال می توانند به دامان زیبای روستای تنگه غرقاب می رود و ساعاتی پر از نشاط را سپری نمایند. زمانی که به تنگه غرقاب می روید، چنان محو زیبایی و سرسبزی آن می شوید که گذر زمان را احساس نکرده و موجی از سرزندگی را با خود همراه خواهید کرد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

استان اصفهان، شهرگلپایگان، روستای تنگه غرقاب. ث

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.