تنگ رازیانه

0 281

استان ایلام که لقب عروس زاگرس را از آن خود کرده، یکی از سرسبز ترین مناطق غرب کوه زاگرس است. در این استان زیبا شاهد مراتع و تپه های غنی از انواع گیاهان هستیم. از این رو، ایلام یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای دوست داران طبیعت است. در این قسمت از مجله مستر بلیط درباره یکی از مکان های زیبای این استان صحبت خواهیم کرد، تا اگر روزی قصد سفر و بازدید از آن را داشتید، اطلاعات بسیاری داشته باشید و سفری پربار تر را تجربه کنید.

درباره تنگ رازیانه

تنگ ها پدیده های طبیعی بسیار زیبایی هستند که در تمامی شهرها و استان های کشور، مورد علاقه گردشگران و به خصوص تورهای طبیعت گردی هستند. اما یکی از مواردی که تنگ رازیانه را از سایر تنگ های کشور متمایز می کند، وجود گیاهان خوش عطر و بوی رازیانه است. در واقع علت نام گذاری این تنگ به تنگ رازیانه نیز همین گیاهان زرد رنگ و خوش بوی رازیانه هستند. زیبایی بی حد و حصر این تنگ به قدری زیاد است که در سال 1388 به ثبت ملی رسید و اکنون در زمره آثار طبیعی ملی قرار دارد. این تنگ دیدنی در کنار جاده ایلام به دره شهر واقع شده است و تا  3کیلومتر ادامه دارد، اگرچه وسعت و بزرگی آن به  30 هکتار می رسد. اکثر تنگه های کشور در دل خود رودخانه ای را نیز جا داده اند و تنگ رازیانه نیز از آن ها مستثنی نیست.

درباره تنگ رازیانه

تاریخچه تنگ رازیانه

این تنگ بیش از میلیون ها سال قدمت دارد و یکی از قدیمی ترین آثار طبیعی موجود در ایلام به شمار می رود. دیواره های آن از جنس آهک و کلسیم کربنات هستند و از این رو منطقه بسیار مهمی برای زمین شناسان و جغرافی دانان است. میلیون ها سال قبل زمین لرزه ای رخ داده است که در نتیجه آن، لایه های آهکی موجود در زمین شکسته شده اند و این شکاف را به وجود آورده اند. لازم به ذکر است که شکل سنگ ها و دیواره های تنگ از همان ابتدای تشکیل بدین صورت نبوده است. بلکه با گذشت زمانی بسیار طولانی و رخداد های طبیعی بسیار زیاد مانند فرسایش و انحلال در اثر برخورد طولانی مدت با آب رودخانه و … رفته رفته شکل و نمای آهکی این تنگه دست خوش تغییر شده است تا به شکل حیرت آور و تحسین برانگیز امروزی تبدیل شود.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همانطور که قبل تر گفتیم این تنگ 30 هکتار وسعت دارد که در نوبه خود بسیار بزرگ است. یکی از دلایلی که بسیاری از گردشگران برای بازدید از این قسمت به ایلام سفر می کنند، قرارگیری اش در کنار جاده است، این موضوع سبب راحت تر بودن مسیر آن شده است. درون این تنگه رودخانه کم عرضی جریان دارد که به صورت فصلی بوده است و در ماه های گرم سال مانند تیر و مرداد، اثری از آن نیست. سرابی نزدیک به این منطقه آب این رودخانه را تامین می کنند. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند برای بهره بردن از زیبایی این تنگه، در ماه های گرم سفر نکنید. دیواره های تنگ بسیار بلند و مرتفع هستند به طوری که حتی کوتاه ترین دیواره آن نیز ارتفاعی بالغ بر 15 متر دارد،‌ این بلندی در قسمت های جلوتر تنگ، حتی به 30 متر هم می رسد. یکی از چیزهایی که باعث زیبایی  این تنگ شده، رنگ سفید دیواره ها است. زمانی که به سمت این منطقه حرکت می کنید، شاهد پدیده زمین شناسی نادری خواهید بود که با رنگ سفید زیبای خود در میان درختان سرسبز و گل های زرد رنگ و خوشبوی رازیانه قرار گرفته است. ترکیب سفیدی دیواره ها با رنگ آبی رودخانه، تصویری بسیار زیبا را به وجود آورده است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از این تنگ هیچ محدودیتی ندارید چون در کنار جاده قرار گرفته است. امروزه تورهای گردشگری بسیاری از این تنگ دیدن می کنند که در آن صورت راهنمای تور، شما را راهنمایی خواهد کرد، اما اگر به تنهایی می خواهید به این جا بروید نکاتی را باید رعایت کنید. قبل از هر چیز به یاد داشته باشید بالا یا پایین رفتن در این تنگ، به قدرت بدنی خوبی نیاز دارد بنابراین از بردن کودکان کوچک و نوزادان در آن خودداری کنید. برای عبور و راه رفتن در تنگ، کفش مناسب ورزشی به پا داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید تا چند کیلومتری این منطقه هیچ فروشگاه یا سوپرمارکتی وجود ندارد پس حتما خوراکی و آب معدنی به همراه داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی

برای رفتن به این مکان دیدنی شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس ایلام و یا هر نوع وسیله نقلیه دیگری به ایلام بروید. در ایلام نیز تاکسی های بسیاری وجود دارند که می توانند شما را به آنجا ببرند، اگر با ماشین شخصی به ایلام سفر می کنید نیز نگران باشید، آدرس آن بسیار سر راست است. این تنگ در 57 کیلومتری شرق شهر ایلام قرار گرفته است و با ماشین، تنها حدود یک ساعت طول می کشد تا به آن برسید. بعد از اینکه به سمت دره شهر حرکت کردید، حدود 3 کیلومتر بالاتر از روستای چنار به تنگه رازیانه خواهید رسید که در میان درختان قرار گرفته است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.