تنگ گنجه ای یاسوج

0 612

یاسوج مرکز یکی از زیباترین استان های ایران یعنی استان کهگیلویه و بویراحمد است. این شهر دارای جاذبه های طبیعی زیبا و بکری است که به واسطه آن سالانه گردشگران بسیاری با تهیه بلیط اتوبوس یاسوج به آن سفر می کنند. شرایط آب و هوایی و اقلیمی یاسوج تقریباً سردسیر است و سالانه بیشترین بارش باران و برف را دارد و به همین علت است که در آن آبشار های خروشان و رودخانه های بسیاری وجود دارد. علاوه بر این طبیعت یاسوج مثال ‌زدنی است و توصیف آن در کلمات نمی گنجد، مگر اینکه خودتان روزی به این شهر سفر کنید و از جاذبه‌های طبیعی آن دیدن نمایید. این شهر که در جنوب غربی ایران واقع شده و دارای جاذبه ای جذاب و محبوب با نام تنگ گنجه ای است. تنگ گنجه ‌ای دارای طبیعتی دست نخورده و بکر است و چشم اندازی بی نهایت زیبا دارد، به همین دلیل اکثر مردمی که به یاسوج سفر می ‌کنند بازدید از این تنگ را در اولویت قرار می دهند، این جاذبه طبیعی و زیبا در روستایی با همین نام واقع شده است. تنگ گنجه ای چشم اندازی بی نظیر دارد و در هر چهار فصل سال زیبا و دیدنی است.

وجه تسمیه تنگ گنجه ای یاسوج

شاید در شروع این موضوع نظرتان را جلب کند که چرا نام چنین جایی را تنگ گنجه گذاشتند! در پاسخ به این سوال باید بگویم که چنین نامی بر روی چنین مکانی بی دلیل نیست چراکه مردم بومی یاسوج این منطقه بکر و زیبا را که همچون نقاشی بی عیب و نقص می ماند را همانند گنجی خدادادی می دانند که در دل کوه ها بنا شده است.اگر شما هم قصد دارید تا به این شهر زیبا سفر کنید پیشنهاد می کنیم در ادامه با مجله مستر‌ بلیط همراه باشید تا شما را با تنگ گنجه ‌ای بیشتر آشنا کنیم.

وجه تسمیه تنگ گنجه ای یاسوج

نقشه و معرفی بخش های مختلف

شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه تنگ گنجه‌ای

تنگ گنجه ای در میان دره ها و دل کوه ها قرار گرفته است به همین خاطر آب و هوای کوهستانی و مطلوب دارد. عده ‌ای از مردم بومی که در یاسوج زندگی می کنند و معتقد اند که این جاذبه همانند آهنربایی است که گردشگران مختلف را از سراسر کشور به سوی خود جذب می‌ کند. به طور کلی آب و هوای این تنگه در هر چهار فصل مطلوب است اما در هر حالت به عنوان اقلیم‌های سردسیر محسوب می شود. علت آن هم این است که در این منطقه میزان بارش برف و باران بسیار زیاد است. به خاطر وجود کوه های دنا منابع آبی روستای گنجه به خوبی تامین می‌ شوند و این روستا به هیچ وجه با مشکل کم آبی مواجه نیست، البته این منطقه در سال ۱۳۸۷ به مدت یک سال دچار خشکسالی شد اما خوشبختانه با بارش‌های سال بعد تمامی این مشکلات رفع شدند. اگر قصد دارید در بهترین زمان ممکن به یاسوج سفر کنید و از این جاذبه دیدن نمایید، باید در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین زمان سفر به یاسوج و بازدید از این جاذبه گردشگری را برای تان شرح دهیم.

 روستای بوم گردی و زیبای تنگ گنجه‌ای

همانطور که در قسمت های بالا گفتیم این جاذبه در روستایی با همین نام واقع شده است که به دلیل وجود آن، روستا هم بسیار پر رونق و پر گردشگر شده است. آب و هوای این روستا به قدری دلپذیر و مطلوب است، بدون شک پس از بازدید از آن دل تان می خواهد چند روزی را به دور از همهمه های شهری و شلوغی آن در این روستای آرام و زیبا سپری کنید. اگر قصد ماندن در این منطقه را داشتید خیال تان راحت باشد چراکه در روستای گنجه اقامتگاه های بومی برای گردشگران وجود دارد و موضوع قابل توجه این است که سازمان گردشگری یاسوج به علت پر بازدید بودن این جاذبه تصمیم گرفته تا قسمتی از این منطقه را به یک محیط اقامتی برای گردشگران تبدیل کند و علاوه بر آن یک اردوگاه در نزدیکی روستا در دست احداث است. قرار است از این اردوگاه به عنوان مکانی برای رسیدگی به مردم و به عبارتی کمک های اولیه و امداد گرایانه باشد. موضوع جالب توجه دیگر این که در روستای گنجه یکی از قدیمی ترین و قدمتی ترین روستاهای ایران به شمار می رود و قدمت آن به حکومت کیخسرو بازمی‌ گردد. از دیگر جاذبه هایی که در این روستا وجود دارد می ‌توانیم به میان تنگان، لیکلات، حجاج، چال کوه و گنو اشاره کنیم. کوه های زیبای دور تا دور این روستا را احاطه کرده ‌اند که مردم بومی لقب کوه های آلپ را به آن ها دادند. علاوه بر تمامی آن ها در روستای گنجه چندین چشمه آب سرد خروشان نیز وجود دارند که آب خود را از کوه های سر به فلک کشیده بلند دنا تامین می کنند.

 روستای بوم گردی و زیبای تنگ گنجه‌ای

تنوع در رویش گیاه های مختلف در تنگ گنجه ای

آب و هوای این منطقه به قدری مطلوب و مناسب است که این امکان را فراهم کرده است تا پوشش گیاهی بسیار متنوعی را در تنگ گنجه ای شاهد باشیم. هنگامی که پای تان را به این منطقه می گذارید تا چشم کار می کند سرسبزی درختان و کوه هایی که دور تا دور آن را پوشانده اند پیداست. وجود همین درختان سبب شده است تا در فصل گرم تابستان بر روی زمین سایه اندازند و هوا را خنک کنند. از جمله درختانی که به تعداد بی شمار در این منطقه رویش می کند می‌توانیم به بلوط، زالزالک و بنه اشاره کنیم. بسیاری از پزشکان طب سنتی از گیاهانی که در این منطقه می روید در در زمینه ی درمانی بهره می برند.

چه زمانی به تنگه گنجه ای سفر کنیم؟

همانطور که در مورد شرایط اقلیمی و آب و هوایی، این منطقه صحبت کردیم بدون شک متوجه شده اید که روستای گنجه ای منطقه‌ای تقریباً سردسیر و این موضوع به این معنی است که در فصول سرد سال مانند زمستان و اواسط پاییز هوای این روستا به اوج سرمای خود می‌رسد و مردمش تقریبا هر روز زمستان را شاهد بارش برف و باران هستند، پس با تمام این تفاسیر و به پیشنهاد مستر ‌بلیط توصیه می کنیم که اگر سفر در فصل سرد را دوست ندارید، در فصل بهار از این منطقه دیدن کنید.

شرایط بازدید از تنگ گنجه ای یاسوج

شرایط بازدید از تنگ گنجه ای یاسوج

برای بازدید از منطقه گردشگری تنگ گنجه ‌ای هیچ گونه محدودیت خاصی وجود ندارد و شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از آنجا دیدن نمایید. اما توصیه می ‌کنیم ساعات بازدید خود را در طول روز و پیش از اینکه آفتاب غروب کند و هوا تاریک شود تنظیم کنید! درست است که در این منطقه گردشگری هیچگونه پستی و بلندی خاصی وجود ندارد و خطری شما را تهدید نمی کند اما با این حال با وجود شرایط اقلیمی و آب و هوای سردی که در آن منطقه حاکم است، توصیه می کنیم که ساعت بازدید خود را بین صبح تا ظهر یا از ظهر تا از تنظیم نمایید. هنگامی که پای تان را به این منطقه گردشگری می گذارید آنقدرغرق  زیبایی های طبیعی اش خواهید شد، که بدون هیچ شکی دل تان نمی خواهد آنجا را ترک کنید، سرسبزی و زیبایی تنگ گنجه ‌ای آرامشی وصف نشدنی به شما القا خواهد کرد. اگر به عکاسی علاقه مند هستید، فراموش نکنید که یک دوربین با کیفیت به همراه خود ببرید، طبیعت تنگ گنجه ای به قدری زیباست که حیف است اگر عکسی به عنوان یادگاری از آن جا ثبت نکنید!

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

در خصوص موقعیت جغرافیایی تنگ گنجه‌ای باید بگوییم که این تنگه تنها ۱۳ کیلومتر با شهر یاسوج فاصله دارد، و درست در مسیر جاده یاسوج به سی سخت قرار گرفته است. به طور کلی مسیر دسترسی به این منطقه بسیار راحت و بی دردسر است و در طول مسیر پیشنهاد می کنیم که حتما به جاده توجه داشته باشید چرا که زیبایی‌های طبیعی مسیرتان گنج های بسیار وصف نشدنی است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.