استان فارس به عنوان سرزمینی باستانی با تاریخی کهن و طبیعتی دل انگیز، دارای جاذبه های فرهنگی، مذهبی، تاریخی و طبیعی فراوانی است و هرساله گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند. شهرستان کازرون که  درغرب این استان قرار دارد، یک مقصد عالی برای سفری به تاریخ ایران باستان و لذت بردن از طبیعت سرسبز و آب و هوای خوش این خطه است. یکی ازجاذبه های فوق العاده دیدنی و فرح بخش این شهر تاریخی، دره‌ی تنگ جیز نام دارد که چشمه ای بسیار زیبا و بی نظیر را در دل خود جای داده است. در این مکان آثار گرانبهایی نیز از دوره های ساسانی و اسلامی به جا مانده که جالب توجه است. آثاری همچون قلعه دختر، حوضچه های سنگی بی همتا و نهر آبی از جنس ساروج که درمیان گرشگران بسیار پرطرفدار است. اگر کازرون را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کرده اید و تمایل دارید از این جاذبه مهم دیدن به عمل آورید، به شما توصیه می کنیم با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

تاریخچه تنگ جیز

تاریخچه تنگ جیز

بر طبق شواهد و اسناد تاریخی، قدمت کازرون به دوران پادشاهی ساسانیان باز می گردد و بیشاپور نام داشته است. اما در زمان حمله اعراب تخریب شده است و ساکنین آن به روستایی در مجاورت بیشاپور مهاجرت کرده اند که بعدها به کازرون شهرت یافت. این شهر در طول تاریخ اسامی مختفی مانند شهر سبز، شهر علم، بلد العتیق یا شهر کهنه، گازگاه، گازرون، کازران و دمیان عجم داشته است. کازرون خاستگاه صوفیان، دانشمندان و بزرگان بسیاری نیز بوده و به دلیل دارا بودن آثار باستانی ارزشمند، از اهمیت بالایی برای تاریخ شناسان برخوردار است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این دره تفریحی سحرانگیز و جذاب، درچهار کیلومتری شهر خشت واقع شده است و تنها 64 کیلومتر با کازرون فاصله دارد؛ و به محض رد شدن از روستای امامزاده علی، در برابر چشم های مخاطبان خودنمایی می کند. در همان ابتدای مسیر، آسیاب آبی قدیمی و فرسوده ای قابل مشاهده است که طبق اظهارات اهالی روستا، نیروی حرکت چرخ های آن به کمک آبهای تنگ جیز تامین می شده است. در منتهی الیه این تنگه سرسبز، چشمه ای حیرت انگیز با آب شیرین و گوارا همچون نگینی جای گرفته است که آب آن به شکلی زیبا قطره قطره از بدنه کوه به درون تنگه می چکد. چنانچه می خواهید سفری امن با هزینه کم را تجربه کنید، خرید اینترنتی بلیط اتوبوس کازرون از سایت مستر بلیط را به شما پیشنهاد می دهیم.

شرایط بازدید از تنگ جیز

شرایط بازدید از تنگ جیز

اگر تنگ جیز در شهرستان کازرون را برای سفر خود انتخاب کرده اید، بهتر است پیش از راهی شدن کمی برنامه ریزی کنید. به هنگام فصل سرما، جاده ها بسیار لغزنده هستند و سفر به مناطق کوهستانی می تواند به شدت خطرآفرین باشد. مناسب ترین زمان برای سفر فصل های بهار و تابستان است. زیرا یخزدگی جاده ها از بین رفته و دیگر اینکه می توانید در طول سفر از طبیعت چشم نواز و لذت بخش این جاذبه نهایت استفاده را ببرید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

بازدید از تنگ جیز با وسایل نقلیه عمومی امکان پذیر نیست و به طور معمول مسافران برای رسیدن به این جاذبه طبیعی از خودروی شخصی استفاده می کنند. تنگ جیز در فاصله 64 کیلومتری شهر کازرون و 4 کیلومتری شهر خشت قرار دارد و به آسانی می توان به آن دست یافت.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *