پل طبیعت

پل طبیعت؛ تاریخچه + راه های دسترسی

تهران به دلیل اینکه از زمان پهلویان و ما قبل آن به عنوان پایتخت ایران محسوب می شد اثرهای تاریخی فراوانی را درون خود جای داده است، علاوه بر این اثرهای تاریخی نفیس و ارزشمند دارای جاذبه هایی است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند. یکی از این جاذبه های گردشگری تهران پل طبیعت است، که پارک آب و آتش را به پارک طالقانی وصل کرده است و آن را بر روی اتوبان مدرس احداث کرده اند.

این پل توجه اکثر گردشگران خارجی و ایرانی را به خود جلب کرده است به نحوی که در تورهای تهران گردی به دیدن پل طبیعت می روند. با قدم زدن بر روی پل طبیعت می توانید چشم انداز زیبایی از تهران را مشاهده نمایید که بهترین فرصت را برای عکاسی در اختیار شما قرار می دهد. اگر شما هم به بازدید از پل طبیعت تهران علاقه مند هستید می توانید راهی این شهر شوید و با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعاتی که در مورد پل وجود دارد را مطالعه نمایید.

تاریخچه پل طبیعت

پل طبیعت یک پل پیاده‌رو دو طبقه می باشد که در عباس آباد تهران قرار گرفته و یکی از نمادهای شهر تهران است. در سال 1388 فراخوانی از طرف شرکت نوسازی تهران منتشر گردید که طراحی پل را در قالب یک مسابقه برگزار نمودند و عملیات پیاده سازی پل را از سال 1389 شروع نمودند. قبل از اینکه مسابقه را برگزار نمایند مهندسان شرکت نوسازی عباس آباد بررسی هایی را برای ویژگی های پل انجام دادند.

مهندسان چند مورد را برای طراحی پل مد نظر قرار دادند که اولین مورد آن توجه به محیط زیست و اطراف بود. در سال 1387 مسابقه را برگزار نمودند که طرح لیلا عراقیان پذیرفته شد و  کار اجرای پل را دو سال بعد شروع نمودند که در نهایت در سال 1393 پل طبیعت را افتتاح نمودند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تهران و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “تهران” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پل طبیعت چشم اندازی بی نظیر از پایتخت را به نمایش می گذارد. شما با رفتن به این پل می توانید ساعت ها در رستوران ها و کافه های این پل به تفریح و خوش گذرانی بپردازید. این پل سه طبقه که پارک های اصلی پایتخت را به هم وصل می کند سازه ای منحصر به فرد دارد و جایزه های بین المللی مثل جایزه معماری آقاخان در سال 2016 را به دست آورده است.

پل طبیعت به عنوان بزرگ ترین پل غیر خودرویی خاورمیانه به شمار می رود و اولین پل غیر خودرویی ایران است. زمانی که بر روی پل قرار دارید می توانید به دیدن منظره هایی از تهران بپردازید. شاهراه های اصلی تهران یعنی اتوبان همت، مدرس و طالقانی را بر روی پل می توان مشاهده نمایید. منظره هایی مثل پارک طالقانی، برج پرچم، فانوس دریایی بنادر، گنبد مینا، برج های آتش و … از روی پل قابل مشاهده هستند.

از طرفی دیگر قادر خواهید بود که رشته کوه های البرز و کوه دماوند را نظاره گر باشید. پل طبیعت که شبیه به درخت ساخته شده است با محیط اطراف خود سازگار می باشد  و شکل درختی آن ادامه دهنده دو فضای سبز وسط پل می باشد.

همان طور که طراح آن می گوید: پل طبیعت نمای ظاهری خود را از پل سی و سه پل اصفهان الهام گرفته  و حسی را که به گردشگران القا می کند شباهت زیادی به پل خواجو دارد  که مرکز شعر خوانی و چایخانه های سنتی بوده است.

طبقه های اول و دوم و سوم این پل به ترتیب 1450، 2870 و 480 متر مربع می باشد. طول پل طبیعت به 300 متر می رسد و وزن آن برابر با 2 هزار تن می باشد. مساحت کلی پل  7 هزار متر مربع است که 480 متر آن به رستوران و کافه ها اختصاص داده شده است و 720 متر دیگر به فضای سبز تعلق دارد.

برای لذت بردن از مناظر پل طبیعت می توانید برای سفر به تهران برنامه ریزی هایی را انجام دهید، بنابراین با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نظر خود نمایید.

در طبقه اول پل طبیعت می توان رستوران هایی را مشاهده نمود که به آن ایستگاه شکم گردی می گویند  و در کنار تفریحات و خوشگذرانی می توانید از غذاهای ایرانی و فرنگی نهایت لذت را ببرید. فود کورت این پل در سمت شرقی قرار گرفته که چندین کافی شاپ و رستوران ایرانی را شامل می شود و برای جمعیت  300 نفر هم ظرفیت دارد. مساحت طبقه اول همان طور که گفته شد حدود 1450 متر مربع است که دیوارهای آن را با شیشه پوشش داده اند.

در طبقه دوم می تواند نهایت آرامش را به شما القا نماید و با نیمکت هایی که در آن جا قرار داده اند می توانید در بخش هایی که خسته شدید به استراحت بپردازید. این طبقه دارای فضای دنجی است که می تواند شما را از شلوغی های بیرون دور نماید. در طبقه سوم پل طبیعت می توان چشم اندازی کلی از تهران را مشاهده کرد، مخصوصا زمان غروب آفتاب که منظره ای بی نظیری را رو به روی شما قرار خواهد داد.

این طبقه بهترین طبقه از پل می باشد که برای پیاده روی بسیار مناسب است. در این طبقه دو قسمت شمالی و جنوبی را در اختیار دارید که از هر طرف می توان منظره ای  کم نظیر را مشاهده کرد. برای پل طبیعت از 5 ایده اصلی استفاده شده است که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

شرایط بازدید

1 – پل طبیعت تنها دو پارک را به هم وصل نمی کند بلکه بیش از یک ورودی را در اختیار دارد و ورودی های آن هر کدام به نقاط مختلفی از پارک منتهی می شوند.

2- پل ها را معمولا به این دلیل طراحی می کنند که افراد بتواند از طرفی به طرف دیگر بروند، اما این پل برای ماندن و لذت بردن از فضا طراحی شده است، بنابراین وقتی پل دو پارک مهم را به هم وصل می کند خود آن هم به عنوان بخشی از پارک ها به شمار می رود.

3-رمز و راز پل از دیگر مواردی است که از همان ابتدای طراحی در نظر گرفته شده است. پل ها معمولا مسیر صافی را طی می نمایند و از همان اول می توان انتهای پل را دید، اما در پل طبیعت پیچ و خم هایی وجود دارد که مانع از دیدن مسیر پایانی پل می شود، همین موضوع است که بر زیبایی پل افزوده است.

4- همان طور که گفته شد این پل دو پارک را به هم وصل می کند، بنابراین در این طراحی سعی شده است که کمترین صدمه را به درختان وارد نمایند  و برای استفاده از ستون ها مکان هایی را در نظر گرفتند که از درختان بسیار کمی برخوردار باشد.

5- ساخت و معماری پل دو مقوله جدا از هم نیستند، بلکه به این دلیل پل را در سه طبقه طراحی نمودند که معماری فدای ایستایی پل نشود، تمامی عناصر پل به معماری کمک زیادی کرده اند. برای ساختن پل از مصالح و لوله های استاندارد استفاده کرده اند، از طرفی هم بالاترین استاندارد را برای این پل در نظر گرفته اند  تا بتواند به مدت 100 سال عمر کند و در برابر زلزله های 7 ریشتری احتمالی محکم باشد، همچنین می تواند  مقاومت بالایی را از خود نشان دهد.

شرایط بازدید

هنگام مسافرت همگی به فکر این هستیم که جاذبه های شهر ها را بررسی نماییم و به گشت و گذار و تفریح بپردازیم. تهران دارای جاذبه های بی نظیری است که یکی از آن ها پل طبیعت می باشد. بازدید از این پل نیازمند هیچ هزینه ای نیست تنها برای رفتن به رستوران ها و کافی شاپ ها باید هزینه ای را بپردازید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به پل طبیعت

برای بازدید از پل طبیعت باید راهی تهران شوید. برای رفتن به سوی تهران می توانید از قطار، اتوبوس و هواپیما استفاده نمایید. اکثریت افراد استفاده از وسیله های حمل  نقل عمومی را برای مسافرت ترجیح می دهند، به عنوان مثال سفر با قطار می تواند جذابیت های جاده های ریلی را به شما نشان دهد و از طرفی هم استفاده از هواپیما در سریع ترین زمان ممکن شما را به مقصد می رساند، بهره بردن از اتوبوس هم طرفداران خاص خود را دارد.

اگر به سفر با قطار علاقه مند هستید می توانید با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط قطار تهران نمایید. زمانی که به تهران رسیدید می توانید با استفاده از مترو در ایستگاه شهید حقانی پیاده شوید و به سمت پارک طالقانی بروید.

با رفتن به این پل دسترسی به پل طبیعت بسیار راحت می باشد. اگر قصد دارید از طرف پارک آب و آتش به پل طبیعت بروید باید به سمت خیابان جردن راهی شوید و به سمت شمال بروید، بعد از خارج شدن از بزرگراه همت ماشین خود را پارک نمایید، در این جا می توانید پل طبیعت را ببینید.

آدرس: تهران، میدان ونک، بزرگ راه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک، پارک آب و آتش.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *