منطقه سوسن سرخاب

0 407

سفر را می توان یکی از لذت بخش ترین فعالیت های بشر به شمار آورد که محبوبیت فراوانی دارد. سفر کردن بر اساس هدف به نوع های مختلفی تعلق دارد که یکی از آنها گردشگری طبیعی محسوب می شود. طبیعت گردی، سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است که از محیط زیست حفاظت و به بهبود زندگی افراد کمک می کند. اصول طبیعت گردی شامل حداقل تأثیرات مخرب، ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی، فراهم آوردن تجربه‌ی سازنده برای میزبانان و میهمانان، درآمدزایی مستقیم برای حفظ محیط زیست، فراهم آوردن سود اقتصادی و بهبود زندگی برای اقوام محلی و افزایش توجه به شرایط سیاسی اجتماعی و زیست محیطی کشور میزبان می شود. هدف این سفر مناطق بکر طبیعی به شمار می آید که منطقه مورد نظر فاقد امکانات اقامتی و تأسیسات است. فاصله مکان هدف تا جاده معمولاً بیشتر از 5 کیلومتر است و افراد با پای پیاده و بدون وسایل موتوری موقعیت را طی میکنند. درجه سختی این سفر به صورتی است که شرکتکنندگان باید قادر به حمل کوله های شخصی و جعبه محتوای مواد غذایی باشند و پیاده روی در مسیری با پستی و بلندی به مدت تقریباً یک ساعت یا بیشتر را تجربه کنند. یکی از این جاذبه های طبیعی منطقه سوسن سرخاب در استان خوزستان و شهرستان اندیکا نام دارد.

معرفی منطقه سوسن سرخاب

معرفی منطقه سوسن سرخاب

شهرستان اندیکا یکی از شهرستان های استان خوزستان محسوب می شود که در شمال شرقی آن قرار دارد. از شمال غرب به لالی، از جانب شمال به سردشت دزفول، از طرف شمال و شمال شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از مشرق به ایذه و از جنوب به مسجدسلیمان محدود می‌شود. این شهرستان دارای طبیعتی بی مانند است و در آن می توان شاهد جاذبه های طبیعی متنوعی بود، که یکی از آنها منطقه سوسن سرخاب به شمار می رود. منطقه سوسن سرخاب در ۷۰ کیلومتری شهر قلعه خواجه و ۱۵ کیلومتری تاراز شهر قرار گرفته است. این منطقه را بهشت گمشده استان خوزستان می نامند و دلیل آن زیبایی طبیعی منحصر به فردی است که این محل دارد. طبیعت بی نظیر این منطقه، که در همه سال از زیبایی خاصی برخوردار است، گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. صحنه هایی طبیعی بی نظیری در این منطقه وجود دارد که چشم بازدیدکنندگان را نوازش می کند. از آنجایی که گرداگرد این منطقه را کوه های بلند و سر به فلک کشیده فرا گرفته است، آب و هوایی منحصر به فرد و خاص دارد و در زمانی که دیگر بخش های استان در گرمای بی نهایت فرو رفته اند این منطقه آب و هوایی خنک و معتدل دارد. پیشنهاد مستر بلیط به دوستداران طبیعت این است که حتما از این محوطه دیداری داشته باشند.

ساختار و طبیعت منطقه ساختار و طبیعت منطقه

در این منطقه می توانید طبیعتی زیبا را مشاهده کنید که شاید در کمتر جایی این صحنه ها را ببینید. در این ناحیه چشمه ‌ها و آبشارهای خروشان با آبی سرد و زلال، باغ‌ های متنوع انار، انگور، انجیر، گردو، آثار تاریخی، سایه سار درختان و طبیعت بکر با مناظر ییلاقی وجود دارد. رودخانه ای در این منطقه در جریان است که آب آن در همه فصول بسیار سرد است که حتی در تابستان نمی شود در آن شنا کرد. گرداگرد این محوطه را کوه های سر به فلک کشیده احاطه کرده اند که پوشیده از گیاهان گوناگون هستند. این منطقه پوشیده از چنارهای متعدد است که جنگل های چنار را تشکیل می دهند. نکته جالب توجه در مورد این ناحیه این است که اهالی منطقه تابستان ها را در میان درختان زندگی می کنند و زمستان ها به درون خانه هایی می روند که از گل و سنگ ساخته شده اند. در این منطقه می توانید جاذبه های گردشگری متعددی را بیابید که شامل دشت شیمبار، دریاچه و سد شهید عباسپور، پل تاریخی نگین، یک آسیاب آبی قدیمی و … می شوند. برای اینکه از اطلاعات بیشتری در مورد این محوطه کسب کنید می توانید این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راه های دسترسی به منطقه

راه های دسترسی به منطقه

برای اینکه به این ناحیه سفر کنید می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید و سپس با کمک وسایل نقلیه عمومی به سمت این محوطه حرکت کنید. فاصله این منطقه از مرکز شهرستان اندیکا در حدود 70 کیلومتر می شود.

بازدید از منطقه سوسن سرخاب

برای دیدار از این منطقه نیازی نیست هزینه ای بپردازید و می توانید به صورت رایگان به آنجا بروید. در صورت سفر به اندیکا حتما مدت زمان دو تا سه روز را برای گردش در این ناحیه اختصاص دهید. می توانید شب را نیز در این کمپ کنید و لحظات خوشی را در کنار دوستان و همراهانتان بگذرانید. لازم به ذکر است که در این ناحیه امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد پس حتما در زمان سفر به آنجا وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.