خانه های سنگی اشتهارد؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 716

آیا تاکنون از خانه های سنگی اشتهارد بازدید کرده اید؟ در این بخش از مجله مستر بلیط می خواهیم به خانه های سنگی بسیار دیدنی و جذاب اشتهارد بپردازیم. اگر قصد دارید بیشتر با این خانه ها آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم حتما تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

در محدوده شهرستان اشتهارد مجموعه بناهای تاریخی زیادی متعلق به معماری دست کند وجود دارد که ساختار آن تولید فضا از طریق ایجاد فضا هایی در بستر کوه و سنگ است.

این مکان به لحاظ زمین ‌شناسی مشتمل بر یک سری کوه ‌های سنگی است که حالت گنبدی شکل دارند. نوع خاک این محل به‌ گونه ‌ای است که کندن خاک آن جا راحت ‌تر از سنگ ‌های سخت ‌تر دیگر است.

به همین دلیل مجموعه بناهای معماری دست کند در این مکان در شهرستان اشتهارد تشکیل شده است که تاکنون حدود ۱۳ تا ۱۴ بنای صخره‌ ای مجزا در کنار یک دیگر اما با فاصله ‌های دور و نزدیک در آن محل شناسایی ‌گردیده است.

تاریخچه خانه های سنگی اشتهارد

تاریخچه خانه های سنگی اشتهارد

خانه های سنگی اشتهارد یکی از مکان های دیدنی این شهرستان است که نشانگر بخشی از زندگی و حیات مردم زمان های دور، حدود ۲۰۰۰ سال پیش است. قدمت برخی از این طاق های سنگی به دوران اسلامی و قبل از آن بر می گردد.

در محل قرارگیری این بناهای دست کند بقایای سفالی پیدا شده که بیشتر آن ها متعلق به دوران اسلامی و اواخر سده ‌های سوم و چهارم تا دوره صفوی است، اما چند تکه از آن ‌هم به دوره اشکانی تعلق دارد که ممکن است جزو سفال‌ های همراه چوپان ‌ها بوده و مربوط به خود این منطقه نباشد.

با مراجعه به سایت مستر بلیط، می توانید در کم ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت هرگونه بلیط مورد نظر اعم از؛ بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس را برای خود و اطرافیان تان تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان اشتهارد و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “اشتهارد” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف خانه های سنگی اشتهارد

نقشه و معرفی بخش های مختلف خانه های سنگی اشتهارد

در معماری دست کند، فضاهای دلخواه با برداشتن توده صخره‌ ای و ایجاد بناها در دل حفره‌ های ایجاد شده در صخره‌ ها به وجود می‌ آید. مردم در گذشته برای ایمن بودن از سرما، گرما و بسیاری دیگر از مخاطرات طبیعی ناچار به تحمل چه رنج ها و سختی هایی بوده اند تا بتوانند چنین خانه هایی را در دل سنگ به وجود آورند.

اما جدا از سختی های موجود برای انجام چنین کاری، هوش و ذکاوت مردم آن منطقه نیز ستودنی است. معماری این خانه ها از لحاظ شناساندن سبک زندگی به افرادی که اکنون امکانات متنوع برای گذران زندگی خود در اختیار دارند بسیار جالب است؛ زیرا از طریق هویت و معماری نهفته در دل این خانه‌ ها می ‌توانید با تاریخ آن روزها و شیوه زندگی بشر در آن دوران آشنا شوید.

در حال حاضر در فصول سرد سال چوپان ‌ها از این بناها برای اقامت موقت استفاده می‌ کنند و با ثبت ملی این مکان مراقبت‌ های ویژه‌ در خصوص نگهداری از این بناهای تاریخی قابل اجرا است. مجموعه خانه های سنگی اشتهارد شامل اتاق هایی دست کن در دل کوه های سنگی می باشد.

برخی از این بناها تک اتاقی، تعدادی ۲ اتاقی و چند مورد هم دارای ۳ اتاق هستند و ورودی این بناها نیز مختلف است به‌ طوری ‌که تعدادی از ورودی ‌ها به سمت جنوب و بخشی دیگر رو به شرق قرار گرفته اند.

این بناها هیچ ورودی به سمت شمال و غرب ‌ندارد و این نشان می ‌دهد که ورودی‌ های بناها بر اساس نور گیری و جهت باد منطقه که از شمال و غرب در این منطقه می ‌وزد، طراحی و جا نمایی شده است.

شرایط بازدید از خانه های سنگی اشتهارد

در سقف این خانه‌ ها نیز حفره‌ هایی برای ورود نور به داخل بنا تعبیه‌ شده است. بناهای دست کند اشتهارد که حدود ۱۴ مورد هستند در فصل هایی معین از یک دیگر شکل گرفته اند زیرا پستی ‌و بلندی صخره‌ ها در نقاط مختلف آن محل پیوسته نیست.

اکثر این خانه‌ ها زمانی ساخته شده اند که انسان ‌ها از مدنیت و شهرنشینی به دور بودند و در حقیقت این خانه ‌ها در آن روزگار اقامتگاه‌ هایی اولیه برای سکونت مردم بودند. شما نیز می توانید با خریدن بلیط اتوبوس، به این شهر بروید و از نزدیک این خانه های سنگی بسیار با قدمت را تماشا کنید.

بیشتر این خانه های سنگی به علت بارش های باران و تغییر فصول فرسوده شده اند و امروزه برخی از این خانه ها به صورت سالم باقی مانده اند و جزئی از آثار های تاریخی اشتهارد محسوب می شوند.

شرایط بازدید

بهترین فصل برای بازدید از خانه های سنگی اشتهارد، بهار و پاییز است و نیازی نیست برای ورود به این خانه های سنگی بلیط ورودی تهیه کنید و یا هزینه ای پرداخت کنید. همچنین این منطقه تعطیلی یا زمان مشخصی برای ورود ندارد و هر زمانی که بخواهید می توانید از آن بازدید کنید.

راه های دسترسی به خانه های سنگی اشتهارد

خانه های سنگی اشتهارد واقع در مسیر جدید اشتهارد به نظر آباد واقع شده، این خانه ها در ۱۰ کیلومتری اشتهارد واقع شده است و می توانید به راحتی با هرگونه وسیله نقلیه ای که دوست دارید به آن جا بروید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کرج شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.