شهر استانبول؛ معرفی + راه های دسترسی

0 23

آیا تاکنون به ترکیه سفر کرده اید؟ با شهرهای معروف این کشور آشنایی دارید؟ شهر استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای کشور ترکیه است و شهری توریست پذیر و پر طرفدار است.

شهر استانبول در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده است و تنگه بسفر قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می کند. جالب است بدانید استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره از جهان قرار دارد و همچنین این شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا در سال 2010 انتخاب شد و هر ساله گردشگران و مسافران زیادی برای سفر کردن این شهر را انتخاب می نمایند. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر درباره استانبول با مجله مستر بلیط همراه باشید.

معرفی شهر استانبول

استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای اروپا و پنجمین شهر بزرگ جهان محسوب می شود که حدودا 12 میلیون نفر جمعیت دارد و به خاطر موقعیت‌ های بهتر و رو به پیشرفتی که دارد، هر روز مردمان زیادی از شهرهای دیگر کشور ترکیه به استانبول مهاجرت می‌کنند.

جالب است بدانید قدیمی‌ ترین زبان ‌های جهان ترکی استانبولی است که زبان رسمی استانبول و ساکنان ترکیه می ‌باشد. این زبان بسیار شیرین است که با گذشت زمان دچار تغییرات زیادی شده است.

ترک ‌ها بیشتر جمعیت استانبول را تشکیل داده ‌اند و اکثر مردم مسلمان هستند. در ترکیه 99.8 درصد مردم مسلمان‌ بوده که بیشتر آن ‌ها سنی اند و 0.2 درصد هم مسیحی و یهودی هستند. در مرکز و غرب ترکیه مسلمانان سنی مستقراند و در نزدیکی مرز ایران شیعیان ساکن هستند. در نخستین قانون اساسی ترکیه در سال 1924 دین اسلام به عنوان دین رسمی این کشور مشخص شد.

استانبول با باریک‌ترین تنگه جهان که تنگه بسفر نام دارد، به دو بخش شرقی و غربی به ترتیب در قاره آسیا و اروپا تقسیم می‌شود. این شهر از سمت شمال به دریای سیاه و از جنوب غرب به وسیله تنگه بسفر به دریای مدیترانه متصل است که دو قسمت شرقی و غربی شهر استانبول توسط دو پل به هم وصل می شوند. در این شهر 65 درصد افراد در بخش اروپایی 35 درصد آنان در قسمت آسیایی زندگی می‌کنند.

معرفی شهر استانبولتاریخچه استانبول

درباره تاریخچه استانبول باید گفت، کورش 500 سال قبل از میلاد مسیح موفق به فتح این شهر شد و در آن زمان این شهر قسمتی از امپراطوری بزرگ هخامنشی محسوب میشد و ایرانیان آن را تخت روم نامیدند که تا آن زمان یونانیان به آن بوزاس می‌گفتند.

حدودا 333 سال قبل از میلاد مسیح رومیان به قدرت زیادی رسیدند و این شهر به تصرف کنستانتین که فرمانده بزرگ رومیان بود، در آمد و اسم این شهر را به روم جدید تغییر دادند. مردم در آن زمان از این اسم استقبال نکردند و استانبول را با نام کنستانتینپول یا شهر کنستانتین می ‌نامیدند.

عثمان در سال 1300 با به وجود آوردن صلح میان ترکان منطقه خود و نیز با ایجاد ارتشی قدرتمند، حکومت عثمانی را تاسیس کرد و آنکارا را پایتخت قرار داد. در سال 1453 سلطان محمد فاتح موفق به کسب افتخارات بی‌نظیری برای امپراطوری عثمانی شد و توانست شهر قسطنطنیه یا همان کنستانتین آن زمان را که پایتخت روم شرقی هم شناخته می ‌شد، به تصرف خود درآورد و به حکومت روم شرقی پایان دهد.

سلطان محمد این شهر را استانبول نامید و نیز پایتخت خود را که آنکارا بود، به استانبول تغییر داد تا بهتر بتواند کشور گشایی‌های خود را از غرب به سمت اروپا حمایت کند.

آب و هوای شهر استانبول

یکی از زمان ‌های بسیار مناسب برای سفر به استانبول فصل بهار است، زیرا در این فصل آب و هوا بسیار خوب و مطبوع است و همچنین بارندگی کم تر می باشد. در این فصل، شب ‌های استانبول کمی خنک است و روزهای آن احتمالا مه آلود باشد. از طرفی فصل تابستان در شهر استانبول از اواسط خرداد تا اواسط مهر ادامه دارد. در این فصل گرم‌ ترین و کم بارش‌ ترین روزها در ماه ‌های تیر و مرداد اتفاق می ‌افتد.

در فصل پاییز در استانبول که از اوایل مهرماه آغاز می شود و تا اواخر ماه آذر ادامه دارد، آب و هوای شهر استانبول شبیه فصل پاییز در اکثر مناطق ایران است و برای سفر به استانبول بسیار مناسب و پرطرفدار است. فصل زمستان در استانبول که از اواخر ماه آذر آغاز می‌شود و از سردترین ماه های سال استانبول محسوب می شود.

آب و هوای شهر استانبولراه های دسترسی به شهر استانبول

اگر شما از طرفداران و دوستداران سفر به استانبول هستید باید بدانید که از راه های مختلف می توانید خود را به این شهر توریستی بسیار زیبا برسانید و از زیبایی های آن لذت ببرید و سفر به یادماندنی خود را در این شهر تجربه نمایید. مستر بلیط یکی از معتبرترین وبسایت هایی است که می تواند در این سفر خاطره انگیز شما را همراهی نماید. راه های دسترسی به استانبول از طریق وبسایت مستر بلیط به شرح زیر است:

راه های هوایی منتهی به استانبول بلیط هواپیما تهران به استانبول
بلیط هواپیما اصفهان به استانبول
بلیط هواپیما مشهد به استانبول
بلیط هواپیما شیراز به استانبول
بلیط هواپیما اهواز به استانبول
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.