دریاچه چشمه سبز

0 315

در مشهد یکی از دیدنی هایی که باید نام ببریم دریاچه چشمه سبز گلمکان نام دارد، که بیشتر افراد این منطقه را می شناسند و تا حدودی با آن آشنایی دارند به طور کلی مشهد مقدس شهری است سیاحتی و زیارتی که در هر سال هزاران گردشگر را به خود جذب می کند. دریاچه چشمه سبز گلمکان منطقه زیبا و ییلاقی جذابی است که چشم اندازی بسیار فوق العاده دارد این مکان دیدنی در مشهد منتظر شما است تا سری به آن بزنید و از دیدن آن لذت ببرید و سفری به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید، بدانید که شهر مشهد تنها یک شهر زیارتی نیست و دارای جاذبه های فراوانی است که بازدید از آن خالی از لطف نیست با مجله مستر بلیط همراه باشید تا یکی از مناطق جذاب ییلاقی در ایران را به شما معرفی کنیم.

تاریخچه

تاریخچه دریاچه چشمه سبز

جاذبه های گردشگری مشهد بسیار زیاد است که نمونه ای از آن دریاچه چشمه سبز نام دارد و در محدوده بیست کیلومتری گلمکان و در ۵۰ کیلومتری از غرب شهر مشهد و در بلندترین نفطه رشته کوه بینالود واقع شده است. در واقع ارتفاعی که دریاچه از سطح دریا دارد ۲۵۰۰ متر و دارای ۱۵ هکتار مساحت است و آب دریاچه کاربردهای فراوانی از جمله آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی را دارد. اهالی منطقه چشمه سبز را بیشتر با نام ( چشمه سوز) می شناسند دلیل این نام گذاری را می توان مربوط به گویش خراسان دانست که سبز را سوز تلفظ می کنند، البته در مطالب مختلف از نام چشمه سبز با عنوان چشمه سو نیز آورده اند، در کتاب شاهنامه نیز نام دریاچه با عنوان چشمه سو آمده است. در سالیان دور و گذشته چشمه سبز مشهد در میان مردم بسیار معروف و با ارزش بوده، و در نوشته های قدیمی آمده است. آب چشمه بسیار مقدس بوده، به ویژه برای زرتشتیان، البته در برخی اسناد تاریخی آمده است که یکی از پادشاهان ساسانی که یزدگرد اول نام داشت به همراه خدم و حشم خود فقط به دلیل شفا یافتن از دریاچه راهی طولانی و دراز را طی کرده بود تا به چشمه سبز برسد، البته ناگفته نماند نام چشمه سبز در کتب بسیاری آمده است که قدیمی ترین آن ها کتاب نزهه القلوب نوشته حمدالله مستوفی است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

تقریبا در ۲۰ کیلومتری روستای گلمکان و غرب مشهد دریاچه قرار دارد، این منطقه دارای تقریبا آب و هوای سرد و کوهستانی است. به دلیل دارا بودن چنین آب و هوایی گیاهانی نظیر زیره، خارشتر، بابونه، کاسنی و بادام کوهی در این مکان می رویند؛ البته این مکان گردشگری زیستگاه جانورانی از جمله بزکوهی، کبک، عقاب، آهو،گراز و…. نیز است. اگر قصد رفتن به این دریاچه را دارید باید از روستای گلمکان مسیری طولانی و البته ناهموار را طی کنید تا به مقصد برسید.

ماهیگیری در دریاچه چشمه سبز

ماهیگیری در دریاچه چشمه سبز

اگر شما فردی هستید که به ورزش و انجام فعالیت هایی نظیر ماهیگیری علاقمند هستید دریاچه چشمه سبز گلمکان مکان بسیار مناسبی برای انجام ماهیگیری است و در داخل آن انواع ماهی های بزرگ و کوچک به چشم می خورد.

شرایط بازدید از دریاچه چشمه سبز

دریاچه در همه فصل های سال سرد و گرم پذیرای گردشگران از نقاط مختلف ایران و جهان است و سالانه توریست های بسیاری را به خود جذب می کند، طبیعتا هر فردی که به طبیعت علاقمند است سفر به مناطق تاریخی و گردشگری را خیلی دوست دارد و انجام این نوع سفرها برای این افراد بسیار لذت بخش خواهد بود. یکی از لذت های دلچسب طبیعت گردی در دریاچه است، شهر مشهد دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار زیادی است و در کنار حرم مطهر رضوی مشهد را بسیار زیباتر کرده اند در مستر بلیط با دریاچه چشمه سبز اندکی آشنا شده اید تا در زمان سفر به این منطقه با شناخت بیشتری سفر خود را آغاز کنید و خاطراتی به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای دسترسی به دریاچه در ابتدا باید بلیط قطار مشهد را خریداری کرده و خود را به مشهد برسانید و بعد از آن دریاچه  تقریبا در ۲۰ کیلومتری روستای گلمکان و غرب استان خراسان رضوی است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.