جان پناه اسپید کمر

جان پناه اسپید کمر؛ تاریخچه + راه های دسترسی

جان ‌پناه اسپید کمر از جمله پناهگاه های فوق العاده ای است که در شمال تهران، منطقه شمیرانات واقع شده است. این پناهگاه زیبا جزء جاذبه های مهم ایران به شمار می رود و در ارتفاع 2960 متری می توانید آن را مشاهده کنید. در واقع پناهگاه اسپید کمر برای حفاظت جان کوهنوردان از بارندگی های ناگهانی و گزند طوفان در ارتفاعات توچال ساخته شده است.

رسم جالبی که در این منطقه وجود دارد، این که کوهنوردان اضافه های غذای شان را در آن جا، برای دیگر افراد کوه نورد به جای می گذارند. در گذشته افراد زیادی به این پناهگاه می رفتند اما پس از این که جان پناه شیرپلا ساخته شد، دیگر کسی از آن استفاده نکرد. تقریبا در سال 1375 پناهگاه جان پناه، به همت تعدادی از کوهنوردان بازسازی شد و مجددا افراد زیادی از آن استفاده کردند.

همچنین قابل ذکر است که هر ساله، گروهی از کوهنوردان به این پناهگاه می روند و به نظافت و تعمیر آن، مشغول می شوند. شما نیز اگر می خواهید به دیدن جان پناه اسپید کمر بروید، باید ابتدا بلیط اتوبوس را تهیه کنید و سپس راهی این منطقه شوید.

تاریخچه جان پناه اسپید کمر

این پناهگاه فوق العاده در سال 1326 توسط چند کوهنورد ساخته شده است و به عنوان اولین جان پناه کوهنوردی ایران شناخته می شود. به همین علت از ارزش بالایی برخوردار است و مورد توجه افراد بسیاری قرار دارد. در واقع مسیر دسترسی به جان پناه اسپید کمر شمیرانات جزء مسیرهایی بوده است که در گذشته مردم از آن با استفاده از قاطر، الاغ، اسب یا پای پیاده، به استان مازندران سفر می کرده اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شمیرانات و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شمیرانات” را مطالعه نمایید.

تاریخچه جان پناه اسپید کمر

نقشه و معرفی بخش‌ های مختلف

مساحت پناهگاه اسپید کمر حدود 14 متر مربع است و به شکل 2 طبقه، آن را ساخته اند. این مکان به طور معمول ظرفیت 10 نفر را دارد و افراد در طبقه زیرین آن جا می توانند به صرف غذا و در طبقه بالا به خواب و استراحت بپردازند. افراد کوهنوردی که به این منطقه می روند، به راحتی می توانند در پناهگاه اسپید کمر اقامت کنند و هیچ خطری سلامت جانی شان را به خطر، نمی اندازد.

ماندن در این منطقه، حس و حال خوبی به افراد می دهد و شما نیز می توانید چندین روز، دور از دغدغه ها و مشکلات زندگی، در آن جا اتراق کنید و لذت ببرید. ظاهر این پناهگاه به شکل هرم و در آن مصالحی همچون آهک، گچ، ماسه، سنگ و سیمان به کار رفته است. همان طور که در ابتدای مجله مستر بلیط نیز ذکر شد، این جان پناه به دست افراد کوهنوری ساخته شده است که هر یک از آن ها جزء افراد مهم و برجسته ای هستند.

سازندگان جان پناه اسپید کمر

 • حسین گل گلاب، کوهنورد و سراینده شعر «ای ایران».
 • محمد زندی، کوهنورد.
 • محمد کاظم گیلان پور، کوهنورد و مؤلف کتاب «پیروزی بر اورست».
 • ناصر حقیقی کوهنورد.
 • گغام میناسیان، اولین کوهنورد با تکنیک ایران.
 • امیر فیض، کوهنورد.
 • فرخ رحم دل از چهره های مشهور در کوهنوردی ایران.
 • عزیز حاتمی، کوهنورد.
 • عبدالله رشتیان، کوهنورد.
 • جلیل کتیبه ای، از جمله پایه گذاران ورزش دیواره نوردی در ایران.
 • هوشنگ محیط، کوهنورد.

شرایط بازدید از جان پناه اسپید کمر

شرایط بازدید

جهت بازدید از جان پناه اسپید کمر نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت کاملا رایگان، از آن بازدید به عمل آورید. همچنین امکان بازدید از آن در تمام فصل های سال امکان پذیر است اما و اگر در فصل زمستان به آن جا بروید، می توانید از تفریحاتی همچون اسکی نیز بهره ببرید.

راه های دسترسی به جان پناه اسپید کمر

جان پناه جذاب و دیدنی اسپید کمر در استان تهران، منطقه شمیرانات، خیابان شریعتی، میدان قدس، خیابان دربند و میدان سربند واقع شده است و شما می توانید به راحتی از طریق سایت مستر بلیط اقدام به تهیه کردن بلیط های سفرتان کنید.

برای دسترسی به این جان پناه فوق العاده با استفاده از وسایل نقلیه عمومی پس از این که به تهران رسیدید با استفاده از خط 1 مترو یا خط 4 بی آر تی، به سمت ایستگاه تجریش بروید و سپس از آن جا با تاکسی های دربند – تجریش به طرف میدان سربند بروید.

بعد از رسیدن به دره اوسون با یک دوراهی مواجه خواهید شد که باید به طرف چپ بروید تا به ایستگاه پنجم تله کابین برسید. سپس از آن جا مستقیم به طرف جان پناه اسپید کمر بروید.

همچنین اگر خواستید با استفاده از وسایل نقلیه شخصی به دیدن این مکان جذاب بروید، باید ابتدا به طرف خیابان دکتر شریعتی بروید و سپس مستقیم به طرف میدان قدس برانید. بعد از آن به خیابان در بند بپیچید و راه میدان سربند را پیش بگیرید تا به این منطقه گردشگری برسید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *