طبیعت گردی نوعی سفر است که امروزه افراد زیادی به آن روی آورده اند و اقدام به انجام این نوع سفر می کنند. گردشگران با پا نهادن در طبیعت و انجام فعالیت های لحظاتی خوش را برای خود و همراهانشان رقم می زنند. دلایل مختلفی وجود دارد که افراد به دل طبیعت می روند که یکی از آنها دوری از شلوغی شهر و کنار گذاشتن زندگی روتین و هر روزه است. با رفتن به دل طبیعت می توان لحظاتی را از زندگی شهری دور بود و به تمدد اعصاب پرداخت. گفته می شود که طبیعت انرژی های منفی را از انسان دور می کند و انرژی تازه ای را تزریق می کند. همین موضوع باعث می شود که افراد پس از گذراندن چند روز در طبیعت جانی تازه بیابند و با انرژیی مضاعف به زندگی خود بر گردند. اگر ز جمله افرادی هستید که به هیجان و زندگی متفاوت علاقه دارید می توانید کمپینگ را امتحان کنید و با گذران دوره ای در چادر، و یا کلیه وسایلی که بتوان شب را در طبیعت گذراند، هیجانی ویژه به زندگی خود بدهید و لذتی وافر را تجربه کنید. در ایران مناطق طبیعی بسیاری وجود دارد که می توان به گردش در آنها پرداخت که یکی از آنها آبشار سوهان در استان البرز است.

معرفی آبشار سوهان

معرفی آبشار سوهان

شهرستان طالقان که در استان البرز قرار دارد به خاطر طبیعت بی نظیر و سرسبز خود رد بین کلیه مردم ایران مشهور است. اهالی استان البرز و ایتان های همجوارش برای گذراندن تعطیلات کوتاه مدت و به خصوص آخر هفته خود راهی این منطقه می شوند و در جای جای آن به گردش و تفریح می پردازند. آبشار سوهان که در این شهرستان قرار دارد نیز یکی از مقاصد سفر برای طبیعت گردان و مسافران خسته از تلاش روزانه است. این آبشار در نزدیکی روستایی با نام سوهان قرار گرفته است به همین خاطر با نام آبشار سوهان شناخته می شود. مردم محلی این آبشار را به نام چره نیز می شناسند زیرا در زبان مردم روستا به آبشار، چره گفته می شود روستای سوهان در ۴ کیلومتری سد طالقان قرار دارد. روستای سوهان، از سمت غرب به روستای کشرو و روستای کش، از سمت جنوب و جنوب غربی به اراضی روستاهای روشنبدر و شهراسر، از سمت جنوب به ساختمان تاج و دریاچه سد طالقان، از سمت جنوب شرقی به اراضی روستای آرموت، از سمت شرق و شمال شرقی به اراضی روستای دنبلید و دامنه های شمالی کوه کله سنگ، و از سمت شمال غربی بعد از منطقه الهو چال، بهاراضی روستای آوه الموت، محدود می شود. آبشار سوهان در حاشیه این روستا و در فاصله 4 کیلومتری سمت غرب از آن واقع شده است. اگر دوست دارید در مورد این جاذبه طبیعی بیشتر بدانید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

طبیعت آبشار سوهان

طبیعت آبشار سوهان

آبشار سوهان طالقان از میان صخره های سر به فلک کشیده به بیرون می جهد و نمایی زیبا را به وجود می آورد. پس از خروج از میان صخره ها و سرازیر شدن به سمت پایین، رودخانه ای را می سازد که در دشت های سرسبز منطقه به مسیر خود ادامه می دهد و باعث آبادانی محیط اطراف خود می شود. لازم به ذکر است که طول این آبشار دارای ۱۲ متر ارتفاع می رسد که از نهرهای دائمی و پرآبی بهره مند است که حتی در فصل پاییز نیز مناسب هستند. آب این آبشار به صورت فصلی است، به گونه ای که بیشترین میزان آب آن در فصل بهار دیده می شود و در فصل تابستان به طور کلی خشک است. در زمستان و پاییز آب و هوای منطقه بسیار سرد است به همین خاطر این آبشار یخ می بندند که خود نمایی خاص را به وجود می آورد که باز هم بسیار دیدنی است. پوشش گیاهی در اطراف این آبشار شامب درختان و گیاهان متنوعی می شود که بیشترین آنها را گیاهان دارویی تشکیل می دهند. از درختانی که به صورت خودرو در منطقه رشد کرده اند می توان به چنار، تبریزی، زبان گنجشک، شال، نارون، بید و … اشاره کرد.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

اگر تمایل دارید به این دیدن این آبشار بروید باید بگوییم که نیاز است در ابتدا به شهر طالقان بروید و پس از آن خود را به روستای سوهان که در فاصله 20 کیلومتری از طالقان قرار دارد برسانید. برای رفت به طالقان تنها کافی است که بلیط اتوبوس تهران طالقان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس با وسایل نقلیه عمومی موجود در این شهر به روستا بروید. اگر با خودرو شخصی به سفر رفتید باید بدانید که پس از رسیدن به روستا باید خودرو خود را در آنجا پارک کنید و سپس باقی راه تا آبشار را پیاده طی کنید.

بازدید از آبشار سوهان

دیدار از آبشار رایگان است و بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید زمان خود را در این محل بگذرانید. ولی به یاد داشته باشید که کارهایی که باعث آسیب رسیدن به محیط زیست منطقه می شود را به هیچ عنوان انجام ندهید. همچنین وسایل و لباس و کفش مناسب با خود ببرید زیرا مسیر این آبشار شامل مقداری پیاده روی می شود.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. علی گرشاسبی پاسخ

    این آبشار در مرز طبیعی دو روستای کش و سوهان قرار گرفته، لذا نه برای سوهان و نه برای کش میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *