تالاب سوستان

0 207

زمانی که به استان گیلان فکر می کنید چه تصاویری در ذهن تان نقش می بندد؟ احتمالا پر رنگ ترین تصوری که از آن دارید به جنگل های سرسبز، رودخانه و چشمه های پر آب و تالاب های تماشایی مربوط می شود. درست مطابق با همین افکار، مناظر طبیعی فوق العاده و آب و هوای پاکیزه و دلچسب، مهم ترین ویژگی های این خطه هستند. این بار در مجله مستر بلیط به سراغ معرفی مکانی رفته ایم که بی شک از تماشای آن لذت خواهید برد. تالاب سوستان در شهر لاهیجان، جزو مواردی است که هر گردشگری در خلال سفرش به این شهر باید از آن دیدن کند. برای شناخت بیشتر این مکان ادامه مطلب را دنبال کنید.

تاریخچه

هرچند ظاهرا این محوطه از دور به صورت پدیده ای طبیعی و خدادادی به نظر می رسد اما چنین نیست. شنیده ها حاکی از آن است که حدودا یکصد سال پیش، روستاییان به منظور جمع آوری آب باران و آبیاری کردن شالیزارهای خود با استفاده از آن، تالاب را حفر کردند.

ویژگی های تالاب

ویژگی های تالاب

آب تالاب سوستان شیرین و به همین چهت زیستگاه موجودات آبزی زیادی است. اکوسیستم غنی آن چندین نوع ماهی را در خود جای داده است. به همین دلیل قویا به بومی ها و توریست ها توصیه می شود نسبت به صید ماهی محتاط باشند. پرندگان بسیاری نیز همواره در اطراف در حال پرواز دیده می شوند. برخی از آن ها مهاجر هستند و تنها در فصول خاصی آن جا حضور دارند. شکار تاسف برانگیز آن ها یکی از نگرانی های مهم فعالان محیط زیستی کشور است. در بهار و تابستان، با گرم تر شدن هوا سطح آب تا حدی قابل توجهی پایین تر می رود. سپس با شروع بارش های پاییزی و سرد شدن هوا در زمستان، با توجه به اینکه گیلان استان پر بارشی است؛ حجم آب مجددا افزایش پیدا می کند. این مورد با وسعت 17 هکتاری و عمق 4 متری خود از جمله مهم ترین تالاب های شمال کشور به شمار می رود.

پوشش گیاهی تالاب

فضای پیرامونی تالاب سوستان به طور شگفت انگیزی سرسبز و زیبا است و چشم انداز بی بدیلی دارد. درختان توسکا، بید و ماز به همراه چمن ها دور تا دور محیط را فرا گرفته اند و نمای گل های نیلوفر به تماشایی تر شدن آن افزوده اند. نیلوفر ها در رنگ های صورتی و سفید و برگ های پهن خود سطح آب را پوشانده اند و از جذابیت های بصری آن جا محسوب می شوند. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند اگر می خواهید این گل های استثنایی را ببینید؛ اواخر اردیبهشت تا اواسط شهریور ماه را برای سفر انتخاب کنید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بسیاری از اهالی شهر و روستا ترجیح می دهند آخر هفته سری به این مکان بزنند و از زیبایی بی حد و حصرش لذت ببرند. خصوصا هنگام غروب آفتاب منظره رو به رو بی نهایت افسونگر خواهد بود. در هر زمانی که بخواهید می توانید خود را به آن جا برسانید و از آب و هوای معتدل و دلچسب آن جا بهره ببرید. از هر نقطه ای که زندگی می کنید با فراهم کردن بلیط اتوبوس لاهیجان خود را به تماشای این جاذبه دعوت کنید. لازم به ذکر است ورود به محوطه کاملا رایگان است. همچین توصیه می کنیم که اگر قصد دارید تا شب را آن جا بمانید؛ برای حفظ راحتی و امنیت هرچه بیشتر خود، از کمپ زدن خودداری بفرمایید. خانه های روستایی و ویلاهای زیادی برای اجاره دادن به توریست ها وجود دارند که بسیار راحت بوده و نمایی دل انگیز را به تصویر می کشند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

تالاب در روستای سوستان از دهستان لیل و جنوب شرق لاهیجان واقع شده و فاصله آن تا رشت تقریبا 49 کیلومتر است. سریع تریع و سر راست ترین مسیر برای دسترسی به آن جا، خیابان شقایق است که از نزدیکی دانشگاه می گذرد. جاده تا فاصله کمی از مقصد به راحتی برای رانندگی مناسب است و تنها اندکی پیاده روی لازم دارد. چنانچه با خودرو شخصی خود هم سفر کرده باشید؛ خیلی آسان می توانید راه را پیدا کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.