موزه باستان شناسی سلطانیه

موزه باستان شناسی سلطانیه

موزه های گوناگون در هر سرزمینی ارائه کننده میراث فرهنگی روزگاران گذشته است. از این طریق است که می توان، با مشاهده اشیاء و بررسی چگونگی موجودیت و عوامل ایجاد آن، در بطن فرهنگ های گذشته، به خاطر پر بارتر کردن آتیه فرهنگی، فرو رفت و به پژوهش پرداخت. از طریق آنچه در موزه ها در معررض دید قرار دارد، زندگی انسان های ادوار گوناگون را، از دیدگاه های مذهبی، سیاسی، اقتصادی، هنری و غیره می توان تحقیق و بررسی کرد. موزه موسسه ای به شمار می رود که به گردآوری، مطالعه و محفوظ داشتن اشیاء نمایانگر طبیعت و بشر می پردازد تا آنها را به خاطر آگاهی، آموزش و لذت، پیش چشم همگان بگسترد. موزه ها به طور کلی به سه قسمت تقسیم می شوند که هر کدام نیز زیر مجموعه هایی دارند که شامل موزه های تاریخی، موزه های هنری و موزه های علمی می شود. موزه های باستان شناسی یکی از زیر مجموعه های موزه های تاریخی به حساب می آیند که در آن آثاری مربوط به دوره های تاریخی بسیار قدیم را در خود جای می دهد. در این بخش از مجله مستر بلیط موزه باستان شناسی سلطانیه برای شما معرفی می کنیم تا با این جاذبه گردشگری شهر سلطانیه بیشتر آشنا شوید.

معرفی موزه باستان شناسی سلطانیه

معرفی موزه باستان شناسی سلطانیه

شهر سلطانیه یکی از شهرهای قدیمی استان زنجان به شمار می رود که در آن آثار و بناهای تاریخی متعددی یافت می شود. گفته می شود که این شهر در دوران ایلخانی و توسط الجایتو بنا نهاده شده است و دوران ساخت ده سال به طول انجامید. این شهر در این دوران از شکوه و رونق بالایی برخوردار بود و افراد زیادی در آن زندگی می کردند. پس از اینکه این شهر ساخته شد افراد از سراسر قلمرو ایلخانی به این شهر مهاجرت کردند و در آن ساکن شدند. یکی از بناهای به جای مانده از دوران ایلخانی در این شهر گنبد سلطانیه نام دارد که دارای شهرت بسیاری در بین تاریخ دوستان است. این بنا، سومین بنای بزرگ تاریخی در جهان و نخستین بنای بزرگ تاریخی ایران محسوب می شود. در محوطه این بنای تاریخی موزه ای با نام موزه باستان شناسی سلطانیه وجود دارد که امروزه از آن به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهر یاد می شود. موزه در ضلع غربی محوطه و در قسمت ورودی گنبد و در طبقه اول آن قرار دارد و افراد زیادی زمانی که برای دیدن گنبد سلطانیه می روند از این موزه هم دیدن می کنند.

ساختار و اشیاء موجود در موزه

ساختار و اشیاء موجود در موزه

همانطور که قبلا ذکر کردیم این موزه در ورودی گنبد قرار گرفته است و آثاری که در محوطه گنبد سلطانیه پیدا شده اند را در آن نگهداری می کنند. این اشیاء شامل انواع پی سوز سفالی یک قسمتی و بشقابی ساده ،انواع کاشی های زرنگار ، صلیبی ،ساده ،معرق و … ، انواع سکه های مسی و نقره مربوط به دوره ایلخانی و … . علاوه بر هه این ها در این موزه می توانید عکس هایی از گنبد سلطانیه را ببنید که مربوط به دوران های مختلف این موزه می شود. در کنار این موزه می توانید به سرویس بهداشتی و نمازخانه نیز دسترسی داشته باشید. همچنین بلیط ورودی برای گنبد را نیز باید از همین قست تهیه کنید.

راه های دسترسی به موزه باستان شناسی

اگر می خواهید از این موزه دیدن کنید کار سختی را در پیش ندارید و پس از اینکه با خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط و رفتن به شهر سلطانیه می توانید خود را به خیابان گنبد این شهر برسانید. از آنجایی که موزه در ورودی محوطه گنبد قرار دارد، از هر کس سوال کنید آن را به شما نشان می دهد. خودرو های حمل و نقل عمومی برای رساندن شما به این محل همیشه در دسترس هستند پس با خیال راحت می توانید به این مکان بروید.

راه های دسترسی به موزه باستان شناسی

بازدید از موزه باستان شناسی سلطانیه

برای بازدید از موزه باید هزینه ای را بپردازید که این هزینه برای گردشگران خارجی و داخلی متفاوت است. و همچنین به یاد داشته باشید که باید در ساعات اداری برای تماشای اشیاء موجود در این موزه اقدام کنید وگرنه اجازه ورود به شما نمی دهند. در روزهای تعطیلی مانند تاسوعا و عاشورا، رحلت پیامبر و امام خمینی این موزه و گنبد سلطانیه به طور کامل تعطیل می شوند و نمی توانید به آنجا بروید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *