قلعه سی زان؛ تاریخچه+راه های دسترسی

0 349

قلعه سی زان کجاست؟ شهر آران و بیدگل یکی از شهرستان های استان اصفهان می باشد که در فاصله 7 کیلومتری شهر کاشان واقع شده است. این شهرستان به دلیل جاذبه های گردشگری و تاریخی متعددی که دارد به یکی از مقاصد گردشگری در ایران تبدیل شده است.

سالانه گردشگران فراوانی از سراسر نقاط ایران و جهان برای بازدید از این اماکن دیدنی به شهر آران و بیدگل سفر می کنند. یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های تاریخی این شهر قلعه سی زان است. اگر می خواهید با این قلعه بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه قلعه سی زان

قلعه تاریخی سی زان که از خشت و گل ساخته شده یکی از زیبا ترین و مستحکم ترین قلعه های دفاعی است که قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد. البته در آن آثار و وسایلی وجود دارد که مربوط به دوران سلجوقی و ایلخانی هستند. دیوارهای این قلعه قدیمی بسیار ضخیم هستند و دارای مساحتی بالغ بر یک هکتار می باشد.

این قلعه خشتی در شرق شهر باستانی نوش آباد واقع شده و از مهم ترین جاذبه های تاریخی این منطقه محسوب می شود. قلعه سی زان به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد در سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و ارزش ویژه ای پیدا نمود.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان آران و بیدگل و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “آران و بیدگل” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه قلعه سی زان

از ویژگی های منحصر به فرد قلعه سی زان می توان به  دیوارهای ضخیم 4-5 متری و همچنین داشتن 9 برج دیده بانی اشاره نمود. در این قلعه آثار تاریخی از دوره های مختلف تاریخ به چشم می خورد که بسیار ارزشمند هستند.

قلعه سی زان دو ورودی از قسمت شمال غربی و شمال شرقی دارد اما درب اصلی قلعه در ضلع شمال غربی آن واقع شده است. اگر چه هدف اولیه و اصلی قلعه  نظامی بود و برای دفاع از آن منطقه ساخته شده بود اما بعدها تغییر کاربری پیدا کرد و به مکانی مسکونی تبدیل شد.

منظور از کاربری مسکونی قلعه این است که در زمان جنگ و حمله دشمنان ساکنین شهر مال و اموال و خانواده خود را به قلعه می بردند و در آنجا پناه می گرفتند.

متاسفانه سیلاب هایی که در طی سالیان گذشته در این منطقه اتفاق افتاد موجب شد که بخش های بزرگی از قلعه از بین برود. قلعه سی زان نیز همانند خیلی از بقایای تاریخی و قلعه های اصفهان به رسیدگی بیشتری نیاز دارد و باید مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد.

شرایط بازدید

قله سی زان یکی از زیبا ترین جاذبه های تاریخی آران و بید گل است و معمولا مسافرانی که بلیط اتوبوس کاشان را تهیه کرده اند در سفر خود به این منطقه از آن بازدید می‌کنند. بازدید از این قلعه خشتی به صورت شبانه روزی امکان پذیر است و علاقمندان به تماشای این بنا به  زمانی حدود 2 ساعت نیاز خواهند داشت.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به قلعه سی زان

قلعه سی زان در شهر تاریخی نوش آباد در نزدیکی کاشان واقع شده است و گردشگرانی که قصد بازدید از این قلعه را داشته باشند می توانند با استفاده از خودرو شخصی یا تاکسی های خصوصی (آژانس) به بازدید از این بنا تاریخی بروند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کاشان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.