مجموعه توریستی تفریحی سیمرغ

0 210

شهرستان شبستر یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی به شمار می آید که از طبیعتی بکر و بی نظیر برخوردار است. شهر شبستر در حدود 65 کیلومتری شمال غربی تبریز و 15 کیلومتری شمال شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد. نام شبستر در منابع گاهی اوقات چبستر نیز ذکر شده است. کلایخو ضمن گزارش از شهرها و آبادی های آذربایجان شرقی، از محلی با نام چاوسکاد در محدود شبستر نام برده که به احتمال زیاد همان شبستر است. برخی محققان نام شبستر را معرب واژه های چوستر، چیچست دانسته اند. همچنین گویشوران ترک شبستر واژه گونئی، به معنای مکان آفتاب گیر، را برای نامیدن منطقه شبستر و گاه به طور خاص شهر شبستر به کار می برند. بر اساس وقفنامه ربع رشیدی، اثر رشید الدین فضل الله همدانی، در اوایل سده هشتم، شبستر از روستاهای محال ارونق تبریز بود. در اواسط این سده، حمدالله مستوفی آنجا را از روستاهای بزرگ این محال و در حد قصبه دانسته است. این شهرستان به واسطه قدمت تاریخی و همچنین طبیعت بی نظیری که دارد، سرشار از چاذبه های گردشگری است. یکی از این جاذبه ها، مجموعه توریستی تفریحی سیمرغ به شمار می رود که سالانه میزبان گردشگران بسیاری است.

معرفی مجموعه توریستی تفریحی سیمرغ

معرفی مجموعه توریستی تفریحی سیمرغ

مجتمع تفریحی یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری هستند که امروزه به وفور می توان تعداد زیادی از آنها را در جای جای ایران مشاهده کرد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از این مکان ها که در استان آذربایجان شرقی و شهرستان شبستر قرار دارد اطلاعاتی را با شما به اشتراک می گذاریم. این مجتمع گردشگری در کیلومتر ۱۵ جاده تبریز بطرف صوفیان و در منطقه روستای امند از توابع بخش صوفیان شهرستان شبستر قرار گرفته است. این ‌روستا دارای یک سد خاکی توریستی است که ‌آب ‌باغ‌ های امند از این‌ سد تأمین می شود. روستای ایمند دارای ۱۳۰۰ نفر جمعیت و ۳۶۰ خانوار است که شغل ۹۰ درصد آنها کشاورزی محسوب می شود. این روستا به‌ طور متوسط در هفته پذیرای 1000 تا ۱۵۰۰ گردشگر است. جاده ورودی روستا در نوع خود بی‌نظیر است و نمونه مشابهی از آن در کشور دیده نمی شود. این روستا که از طبیعتی بکر و بی نظیر برخوردار است، مجتمع تفریحی در نزدیک خود دارد که مأمن افراد زیادی برای تعطیلات آخر هفته است. در این روستا سد امند قرار دارد که مجتمع تفریحی بر روی این سد به احداث شده است. عملیات احداث این سد در سال ۱۳۶۸ شروع شد و در سال ۱۳۷۲ به بهره‌ برداری رسید. آب قابل تنظیم سالانه سد آمند، ۴ میلیون متر مکعب است.

ساختار مجموعه توریستی تفریحی

ساختار مجموعه توریستی تفریحی

هدف از ساخت مجتمع های تفریحی همانطور که از نامشان پیداست، ایجاد مکانی برای تفریحات گوناگون است. منطقه گردشگری سیمرغ آمند در زمینی با مساحت ۱۰۰ هکتار و در کنار دریاچه سد امند احداث شده است. مجموعه توریستی تفریحی سیمرغ که تفریحگاهی آبی به شمار می آید دارای انواع مختلفی از سرگرمی های آبی است. اسکی روی آب، قایق سواری و سایر ورزش های آبی از جمله سرگرمی هایی هستند که در این محل می توان یافت. این مجتمع دارای دو فاز است که فاز اول آن انواع  امکانات رفاهی را در خود جای داده است و از میان آنها می توان رستوران، ورزش های آبی، کافی شاپ، آلاچیق و آب نماها را نام برد. در این محوطه درخت های دست کاشتی را می توان مشاهده کرد که برای استراحت می شود از آنها استفاده کرد. برای فازهای بعدی این مجتمع، امکاناتی مانند هتل ۵ ستاره، سالن نمایش‌های بین‌المللی، سوئیت آپارتمان، باشگاه اسب سواری، زمین‌های گلف و زمین چمن تمرین فوتبال برای استفاده باشگاه‌های فوتبال در سطح بین‌المللی، کافی شاپ‌های سنتی و مدرن و باغ وحش در نظر گرفته شده است.

راه های دسترسی به مجموعه توریستی تفریحی

راه های دسترسی به مجموعه توریستی تفریحی

برای اینکه بتوان به این مکان سفر کرد می بایست بلیط اتوبوس شبستر را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و به شهر شبستر بروید و پس از آن با وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی می توانید خود را به این محوطه برسانید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید به صورت مستقیم خود را به این محل برسانید.

بازدید از مجموعه توریستی تفریحی سیمرغ

برای گشت و گذار در این محل نیازی به پرداخت هزینه ندارید ولی اگر می خواهید از امکانات رفاهی و همچنین وسایل سرگرمی آن استفاده کنید باید هزینه های آنها را به صورت جداگانه پرداخت کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.